Президент Шавкат Мирзиёевнинг Импорт маҳсулотлари учинчи Хитой халқаро кўргазмасининг очилиш маросимидаги нутқи
2020-11-04 | Сиёсат
Ҳурматли давлат ва ҳукумат раҳбарлари!
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари ва кўргазма иштирокчилари!
Авваламбор, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин Жаноби Олийларига Импорт маҳсулотлари учинчи Хитой халқаро кўргазмасининг очилиш маросимида иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Ушбу тадбирга ўз мамлакатларининг иқтисодий муваффақиятлари, энг янги ишланма ва маҳсулотларини намойиш этиш мақсадида йиғилган барча иштирокчиларни қутлайман.
Бугун ЭКСПО-2020 кўргазмасида 180 мамлакат ва халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқда.
Бу ХХРнинг хорижий шериклар билан муносабатлари суръати ортиб бораётганининг ёрқин далилидир.
Афсуски, коронавирус пандемияси халқаро иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатди. Жаҳон савдоси ҳажмлари камайди, глобал ишлаб чиқариш занжирлари ва савдо алоқалари қисман узилди.
Пандемия келтириб чиқарган глобал ижтимоий-иқтисодий инқироз икки томонлама ва минтақавий даражада янада яқин мувофиқлашув ва ҳамкорликка ўткир зарурат борлигини кўрсатди.
ЭКСПОдек йирик тадбирнинг ўтказилаётгани Хитойнинг миллий иқтисодиётни тиклашда эришаётган муваффақиятларидан ҳамда кенг кўламли халқаро савдо-иқтисодий ҳамкорлик ниҳоятда зарур эканидан далолат беради.
Бундай халқаро майдонлар иқтисодий мулоқотни ривожлантириш ва пандемия келтириб чиқарган глобал ижтимоий-иқтисодий муаммоларни тез фурсатда ҳал этишнинг муҳим омили бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Фурсатдан фойдаланиб, коронавирус инфекциясига қарши курашишда Ўзбекистонга кўрсатилган салмоқли ёрдам ва кўмак учун Хитой Халқ Республикаси раҳбариятига самимий миннатдорлик билдирмоқчиман.
Ҳурматли кўргазма иштирокчилари!
Ўзбекистон Хитой билан иқтисодиётларимиз ўзаро бир-бирини тўлдириб туриши асосида кенг иқтисодий шерикликда катта истиқболларни кўрмоқда.
Мамлакатимиз Шанхайда ўтказилган аввалги ЭКСПО кўргазмаларида фаол иштирок этди, бу икки томонлама савдо ва инвестициявий ҳамкорликка катта суръат бағишлади.
Бу сафар ҳам Ўзбекистон компаниялари, пандемияга қарамай, ушбу тадбирда кенг иштирок этмоқда.
Хитой Халқ Республикаси Раисининг савдо соҳасида барқарорликни таъминлаш, савдо тўсиқларини бартараф этиш, шунингдек, турли мамлакатлар иқтисодиётларининг ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлаш орқали глобал иқтисодий ўсишни рағбатлантиришга қаратилган янги стратегик курси Ўзбекистонда юксак баҳоланмоқда.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришнинг энг муҳим жиҳатларига тўхталишни истардим.
Биринчидан. Ўзбекистонда миллий иқтисодиётни, шу жумладан ташқи савдо режимини либераллаштириш изчил амалга оширилмоқда.
Жаҳон савдо ташкилотига кириш ва янада қулай инвестиция муҳитини яратиш бўйича масалалар ҳал қилинмоқда.
Норматив-ҳуқуқий базамизни халқаро стандартлар билан уйғунлаштириш борасида фаол иш олиб бормоқдамиз. Божхона-тариф, фискал тартибга солиш ва экспорт-импорт процедуралари механизмларини такомиллаштиряпмиз, уларни сезиларли даражада соддалаштиряпмиз, “яшил йўлаклар”ни шакллантириш давом этмоқда.
Икки мамлакат бозорларида талаб юқори бўлган маҳсулотлар номенклатурасини келишиш ва уларни ишлаб чиқариш лойиҳаларига инвестициялар йўналтирилишини рағбатлантириш таклиф этилади.
Иккинчидан. Транспорт соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш муҳим йўналиш ҳисобланади.
Ўзбекистонда транспорт-транзит салоҳиятини жадал ривожлантириш, минтақада қуруқликдаги коммуникацияларнинг самарали тизимини шакллантиришга катта эътибор қаратилмоқда.
Биз минтақавий ва ҳудудлараро ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш учун кенг истиқболлар очиб бераётган “Бир макон, бир йўл” ташаббусини фаол қўллаб-қувватладик.
Бугун Марказий Осиё, Буюк ипак йўли даврларида бўлганидек, Европа ва Осиё ўртасидаги савдо-иқтисодий ва транспорт-транзит йўлакларининг хабига айланиши мумкин.
Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон янги мультимодал транспорт йўлаги очилганини олқишлаймиз, ушбу маршрут бўйлаб темир йўл қуриш лойиҳасини тезлаштириш тарафдоримиз.
Шунингдек, “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида “қуруқликдаги портлар”, логистика ва улгуржи-дистрибьюторлик марказларининг интеграциялашган тармоғини шакллантириш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштиришни таклиф этамиз.
Марказий ва Жанбуий Осиё темир йўллари тизимларини боғлайдиган янги транспорт йўлакларини яратиш борасидаги ташаббуслар катта аҳамиятга эга.
Бу Евроосиё қитъасидаги қуруқлик транспорти тизимини туташтириш имконини беради.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида БМТ шафелигида Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини очиш таклифини илгари сурган эдим.
Ушбу ташаббус шериклар ва халқаро ташкилотлар томонидан фаол қўллаб-қувватланишига умид қиламиз.
Учинчидан. Ҳозирги вақтда Ўзбекистон ўзининг индустриал тараққиётини жадаллаштирмоқда. Биз хомашё экспортини қисқартириш, юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш ва кўпайтириш сиёсатини амалга оширяпмиз.
Шу маънода, саноат кооперациясини фаол ривожлантириш, биринчи навбатда, минерал-хомашё ресурсларни чуқур қайта ишлаш ва экспорт бозорларига чиқиш учун юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича янги қўшма корхоналар ташкил этиш тарафдоримиз.
Шу мақсадда саноат кооперацияси бўйича қўшма дастур қабул қилишни ҳамда қўшма инвестиция фондлари, сармояларни кафолатлаш ва суғурталаш каби воситалар ёрдамида  икки мамлакат бизнес вакилларини аниқ лойиҳаларни амалга оширишга рағбатлантиришни таклиф этамиз.
Тўртинчидан. Пандемия муносабати билан иқтисодиётни рақамлаштириш жараёнларини тезлаштириш алоҳида долзарб аҳамият касб этди.
Халқаро савдо, божхона расмийлаштируви, транспорт, таълим соҳаларига ахборот технологияларини кенг жорий этиш бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Электрон савдо майдончаларидан фойдаланиш ҳисобига савдо ҳажмларини янада ошириш муҳим аҳамиятга эга.
Ўзбекистон электрон тижорат соҳасида истиқболли таклифларни амалга оширишда ҳамкорликка тайёр.
Бешинчидан. COVID-19 пандемияси билан боғлиқ вазият глобал кун тартибининг асосий масаласи бўлиб қолмоқда. Ушбу инқироз узоқ давом этиши эҳтимолдан холи эмас.
Ўз-ўзидан равшанки, ишлаб чиқариш суръатларининг пасайиши, тиббий товарларга эҳтиёжларнинг ортиши, молиявий беқарорлик ва глобал етказиб бериш занжирларининг бузилиши шароитида ҳеч бир мамлакат якка ҳолда пандемиянинг салбий оқибатларини енгиб ўта олмайди.
Вазият ушбу ҳаётий муҳим масалада жипслашишни, мувофиқлашган ва, энг муҳими, самарали ҳаракатларни тақозо этмоқда.
Шу муносабат билан тиббиёт соҳасидаги ҳамкорликни, пандемия ва трансчегаравий тусдаги эпидемиологик таҳдидларга қарши курашишда тажриба алмашишни кучайтиришни таклиф этамиз.
Муҳтарам хонимлар ва жаноблар!
ЭКСПО-2020 якунлари жаҳон савдосини тиклаш ва халқаро иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш жараёнига қўшимча суръат бағишлашига ишонамиз.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на церемонии открытия третьей Китайской международной выставки импортных товаров
2020-11-04 | Политика
Уважаемые главы делегаций и участники выставки!
Прежде всего позвольте выразить признательность Его Превосходительству Председателю Китайской Народной Республики господину Си Цзиньпину за приглашение принять участие в церемонии открытия Третьей Китайской международной выставки импортных товаров.
Приветствую всех участников мероприятия, собравшихся с целью демонстрации достигнутых их странами экономических успехов, новейших разработок и продукции.
Сегодня в ЭКСПО-2020 участвуют представители 180 стран и международных организаций.
Это является ярким свидетельством растущей динамики отношений КНР с зарубежными партнерами.
К сожалению, пандемия коронавируса оказала негативное влияние на международную экономику. Снизились объемы мировой торговли, частично нарушились глобальные производственные цепочки и торговые связи.
Вызванный пандемией глобальный социально-экономический кризис выявил острую необходимость более тесной международной координации и взаимодействия на двустороннем и региональном уровнях.
Проведение столь масштабного мероприятия, как ЭКСПО, свидетельствует об успехах Китая в восстановлении национальной экономики и исключительной востребованности широкого международного торгово-экономического сотрудничества.
Подобные международные платформы могут стать важным фактором развития международного экономического диалога и скорейшего разрешения вызванных пандемией глобальных социально-экономических проблем.
Пользуясь случаем, хочу выразить сердечную благодарность руководству Китайской Народной Республики за оказанную Узбекистану весомую помощь и поддержку в борьбе с коронавирусной инфекцией.
Уважаемые участники выставки!
В Узбекистане видят большие перспективы в широком экономическом партнерстве с Китаем на основе взаимодополняемости наших экономик.
Наша страна приняла активное участие в первых двух ЭКСПО в Шанхае, что дало значительный импульс двустороннему торговому и инвестиционному сотрудничеству.
В этом году, несмотря на пандемию, компании Узбекистана также широко участвуют в ЭКСПО.
Уважаемые друзья,
В Узбекистане высоко оценивают новый стратегический курс Председателя Китайской Народной Республики, нацеленный на обеспечение стабильности в сфере торговли, устранение торговых барьеров, а также стимулирование глобального экономического роста путем укрепления взаимосвязанности экономик разных стран.
Хотел бы остановиться на наиболее важных аспектах расширения торгово-экономического сотрудничества.
Первое. В Узбекистане последовательно осуществляется либерализация национальной экономики, в том числе внешнеторгового режима.
Решаются задачи вступления во Всемирную торговую организацию и создания еще более благоприятного инвестиционного климата.
Мы ведем активную работу по гармонизации нашей нормативно-правовой базы с международными стандартами. Совершенствуем и существенно упрощаем механизмы таможенно-тарифного, фискального регулирования и экспортно-импортных процедур, продолжаем формирование «зелёных коридоров».
Предлагаем согласовать номенклатуру востребованной на рынках двух стран продукции и стимулировать направление инвестиций в проекты по организации ее выпуска.
Второе. Ключевым приоритетом является усиление сотрудничества в области транспорта.
В Узбекистане уделяется большое внимание ускоренному развитию транспортно-транзитного потенциала, формированию в регионе эффективной системы сухопутных коммуникаций.
Мы активно поддержали инициативу «Один пояс, один путь», открывающую широкие перспективы для укрепления региональной и межрегиональной взаимосвязанности.
Сегодня Центральная Азия, как и во времена Великого шелкового пути, вновь может стать «узловым хабом» торгово-экономических и транспортно-транзитных коридоров между Европой и Азией.
Приветствуем открытие нового мультимодального транспортного коридора Китай–Кыргызстан–Узбекистан, выступаем за ускорение проработки проекта строительства железной дороги по этому маршруту.
Предлагаем также объединить усилия в формировании в рамках инициативы «Один пояс, один путь» интегрированной сети «сухих портов», логистических и оптово-дистрибьюторских центров.
Большое значение имеют инициативы по созданию новых транспортных коридоров, соединяющих железнодорожные системы Центральной и Южной Азии.
Это позволит замкнуть сухопутную транспортную систему Евразийского континента.
На 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Узбекистан выступил с предложением по созданию под эгидой ООН Регионального центра развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности.
Надеемся на активную поддержку этой инициативы партнерами и международными организациями.
Третье. Узбекистан в настоящее время форсирует свое индустриальное развитие. Мы проводим политику сокращения сырьевого экспорта, диверсификации и наращивания производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
В данном контексте выступаем за активное развитие промышленной кооперации, организацию новых совместных производств, в первую очередь по глубокой переработке минерально-сырьевых ресурсов и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью для выхода на экспортные рынки.
В этих целях предлагаем принять совместную программу промышленной кооперации и стимулировать представителей бизнеса двух стран на реализацию конкретных проектов
с помощью различных инструментов совместных инвестиционных фондов, гарантирования и страхования инвестиций.
Четвертое. В связи с пандемией особую актуальность приобрело ускорение процессов цифровизации экономики.
Предлагаем выработать совместные меры по еще более широкому внедрению информационных технологий в сферы международной торговли, таможенного оформления, транспорта, образования.
Важное значение имеет дальнейшее увеличение объемов торговли за счет использования электронных торговых площадок.
Узбекистан готов к сотрудничеству по реализации перспективных предложений в области электронной коммерции.
Пятое. Ключевым вопросом глобальной повестки дня остается ситуация с пандемией COVID-19. Не исключено, что этот кризис может иметь затяжной характер.
Очевидно, что в условиях спада производства, растущих потребностей в товарах медицинского назначения, финансовой нестабильности и нарушения глобальных цепочек поставок ни одна страна не сможет в одиночку преодолеть негативные последствия пандемии.
Ситуация требует сплоченности, скоординированных и, главное, эффективных действий в данном жизненно важном вопросе.
В этой связи предлагаем также усилить сотрудничество в медицинской сфере, обмен опытом в противодействии пандемии и эпидемиологическим угрозам трансграничного характера.
Уважаемые дамы и господа,
Мы убеждены в том, что итоги ЭКСПО-2020 придадут дополнительный импульс процессу восстановления мировой торговли и расширения международного экономического сотрудничества.