Ҳарбий тиббиёт соҳасида кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-10-24 | Ҳужжатлар
Мамлакатда аҳоли соғлиғини сақлаш ва яхшилашни таъминлайдиган самарали соғлиқни сақлаш тизимини яратиш, соғлом авлодни тарбиялаш учун зарур шарт-шароитларни шакллантириш давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланади.
Тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида босқичма-босқич миллий тиббий таълимни модернизациялаш, мазкур соҳага халқаро таълим стандартлари ва илғор ахборот-коммуникация технологияларини татбиқ этиш, аҳоли соғлиғини сақлашнинг долзарб муаммолари юзасидан илмий тадқиқотларни ўтказиш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, ҳарбий тиббиёт тизимида юқори малакали мутахассисларни тайёрлашга тўсқинлик қилаётган бир қанча муаммолар сақланиб қолмоқда. Хусусан:
биринчидан, ҳарбий тиббиёт мутахассисларининг узлуксиз касбий тайёргарлигини таъминлаш, уларнинг малакасини ошириш, кўникмаларини замонавий талабларга мослаштиришнинг амалий тизими жорий қилинмаган;
иккинчидан, ўқув жараёнида инновацион ишланмалар ва технологиялардан фойдаланишнинг паст даражада эканлиги оқибатида ҳарбий-тиббий кадрларни тайёрлаш ҳамда ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзоларига самарали тиббий ёрдам кўрсатилишини ташкил этиш тизимига замонавий усул ва ёндашувларни татбиқ қилиш имкони мавжуд эмас;
учинчидан, фавқулодда ҳолатлар (вазиятлар) оқибатларини бартараф этишда иштирок этадиган ва ушбу йўналишда ташкилий-профилактика ишларни олиб борадиган юқори малакали ҳарбий тиббиёт мутахассисларини тайёрлашга алоҳида эътибор қаратиш талаб этилмоқда.
Юқори малакали офицер кадрлар тайёрлаш тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, улар учун узлуксиз, босқичма-босқич ва мақсадли ўқитиш тизимини яратиш ҳамда ҳарбий-тиббий соҳада таълим, фан ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш мақсадида:
1. Тошкент тиббиёт академияси ҳузуридаги Ҳарбий-тиббиёт факультети негизида Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг юридик шахс мақомига эга бўлган Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академияси (кейинги ўринларда − Академия) ташкил этилсин.
2. Қуйидагилар Академиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибига кирувчи вазирликлар ва идоралар учун ҳарбий тиббиёт соҳасида замонавий талабларга жавоб берадиган кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш;
тиббиёт соҳасида тор мутахассисларни, илмий-педагогик кадрларни ҳамда захира ва резервдаги тиббиёт хизмати офицерларини тайёрлаш;
таълим жараёнига халқаро таълим стандартларига асосланган илғор педагогик ва инновацион тиббиёт технологиялари, замонавий ўқув дастурлари ва ўқув-услубий ёндашувларни кенг жорий этиш;
ҳарбий тиббиёт амалиётида мавжуд муаммоларнинг ечимига қаратилган фундаментал, амалий ва инновацион илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш;
миллий ва хорижий етакчи олий, олий ҳарбий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасалари билан ўзаро ҳамкорликда таълим жараёнини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш соҳасида илмий тадқиқотларни ўтказиш;
таълим олувчиларни инсонпарварлик ва юксак маънавий ғоялар асосида, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш.
3. Белгилансинки, Академия:
давлат олий ҳарбий таълим муассасаси ҳисобланади;
Тошкент тиббиёт академияси ҳузуридаги Ҳарбий-тиббиёт факультетининг барча ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат герби тасвири ва давлат тилида номи туширилган муҳр, банк ҳисобварағи ва хорижий валютадаги банк ҳисобварағи, штамп ва бошқа реквизитларга эга бўлади.
Академияда таҳсил олиш учун 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб номзодлар Ўзбекистон Республикаси олий тиббий таълим муассасалари даволаш факультетларининг бешинчи босқичини ва тиббий-профилактика факультетларининг тўртинчи босқичини тамомлаган, ўқиш якунлари бўйича энг юқори натижаларни кўрсатган, ўқишини Ҳарбий тиббиёт академиясида давом эттириш ва келгусида контракт бўйича ҳарбий хизматни ўташ истагини билдирган, шунингдек, соғлиғининг ҳолатига кўра ҳарбий хизматга яроқли бўлган талабалар орасидан Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги томонидан танлаб олинади;
Академияда курсантларнинг мажбурий икки йиллик ўқиши икки босқичли ҳарбий тиббиёт ўқув дастури асосида: биринчи йил – бакалавриатда, иккинчи йил – Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари учун зарур бўлган мутахассисликлар бўйича ҳарбий интернатурада амалга оширилади;
Академиянинг бакалавриат босқичини тамомлаган курсантларга дастлабки “тиббий хизмат лейтенанти” ҳарбий унвони ва “ҳарбий врач” мутахассислигини берадиган давлат намунасидаги диплом ҳамда ҳарбий интернатурани тамомлагач, навбатдаги “тиббий хизмат катта лейтенанти” ҳарбий унвони ва тегишли мутахассислик берилганлиги тўғрисида белгиланган намунадаги гувоҳнома берилади;
Академиянинг ҳарбий тиббиёт ўқув дастури асосида таълим олган битирувчиларнинг Ўзбекистон Республикаси олий тиббий таълим муассасалари даволаш ва тиббий-профилактика факультетларидаги ўқиши Академиядаги ўқишга тенглаштирилади;
тиббиёт соҳасидаги тор мутахассисликлар бўйича тиббиёт кадрлари Академиянинг клиник ординатура ва магистратурасида, илмий-педагогик кадрлар эса унинг докторантурасида тайёрланади;
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Марказий ҳарбий клиник госпитали Академиянинг ўқув ва клиник базаси, шунингдек, асосий таъминот маркази ҳисобланади.
5. Академияга 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб:
Ўзбекистон Республикасининг бошқа тиббий таълим муассасаларини битирган тиббиёт ходимларини тўлов-контракт асосида қайта тайёрлаш ва малакасини оширишга;
ҳукуматлараро битим ва шартномалар асосида хорижий давлатлар учун тиббиёт кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишга рухсат этилсин.
6. Академия тузилмасида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Ҳарбий тиббиёт илмий-тадқиқот институти ташкил этилсин ва унинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
санитария-эпидемиологик манбаларни, ҳодисаларни, омилларни ва биологик хавфсизлик тўғрисидаги қарашларнинг шаклланишини илмий жиҳатдан ўрганиш, замон талабларига жавоб берувчи, биологик таҳдидларга тезкор жавоб қайтара оладиган самарали тизимни шакллантириш ва ривожлантириш бўйича изланишлар олиб бориш;
аҳоли ва шахсий таркибнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги илмий тадқиқотларни олиб бориш, юзага келиши мумкин бўлган таҳдидларни таҳлил қилиш ва уларга қарши илмий асосланган мажмуавий тадбирларни ишлаб чиқиш, биологик хавфларни назорат қилиш тизимини мувофиқлаштириш;
биологик хавфсизлик соҳасида миллий кадрларни тайёрлаш ва соҳага оид илмий тадқиқотларнинг олиб борилишида ўқув-илмий марказ сифатида фаолият юритиш;
илмий асосланган ишланмаларни яратиш ва амалиётга татбиқ этиш мақсадида қўшинларнинг тиббий таъминотини ташкил этиш тажрибасини ва мавжуд муаммоларни ўрганиш.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академиясининг ташкилий-штат тузилмаси 1-иловага;
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академиясида ўқитиладиган мутахассисликлар (йўналишлар) рўйхати 2-иловага;
Тиббиёт соҳасида ҳарбий кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш бўйича “йўл харитаси” 3-иловага;
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академияси контракт бўйича ҳарбий хизматчиларининг эгаллаб турган лавозимлари бўйича асосий ҳарбий унвонлари ва тариф разрядлари рўйхати 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Академияни ташкил этиш унинг ташкилий-штат тузилмасига асосан 40 та курсант ва 100 та тингловчи штат бирликлари Мудофаа вазирлигига қўшимча, қолган штат бирликлари эса – Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги қўшинларининг белгиланган чекланган умумий сони доирасида ажратилиши орқали амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазирига, зарурат бўлганда, Академиянинг ташкилий-штат тузилмасига Мудофаа вазирлиги қўшинларининг белгиланган чекланган умумий сони доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
8. Академия Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек тумани, Зиёлилар кўчаси, 4-уй манзили бўйича 83-сон ҳарбий шаҳарча ҳудудида текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги:
Тошкент тиббиёт академияси ҳузуридаги Ҳарбий тиббиёт факультетига 2019 йилда ўқишга кирган курсантларнинг таҳсил олишини 2020/2021 ўқув йилида амалдаги таълим дастурлари бўйича Тошкент тиббиёт академияси ва Академиянинг базаларида якунлаш чораларини кўрсин;
Академиянинг 2021 йил битирувчилари орасидан ўқиш якуни бўйича энг юқори кўрсаткичларга эга бўлганларга ҳарбий интернатурада ўқишни давом эттиришга рухсат берилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазирига, истисно тариқасида, Академиянинг Ҳарбий тиббиёт илмий-тадқиқот институти офицерлар таркиби лавозимларини контракт бўйича ҳарбий хизматни ўташ истагини билдирган тиббиёт соҳасидаги юқори малакали фуқаро мутахассислар ҳисобидан бутлашга, бунда уларни тиббий кўрикдан ўтказиш натижаларига кўра дастлабки ва ҳарбий-касбий саралашни ўтказмай, шунингдек, ҳарбий хизматда бўлишнинг белгиланган ёш чегарасига етганлигидан қатъи назар, контракт бўйича ҳарбий хизматга олишга ҳамда катта офицерлар таркиби ҳарбий унвонларини беришга рухсат берилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Академия ҳамда Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Ахборот-коммуникация технологиялари ва алоқа ҳарбий институти ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган илмий-тадқиқот фаолиятини ривожлантириш жамғармаларини ташкил этишни назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритсин.
а) Академиянинг педагогик фаолият билан шуғулланувчи раҳбари, раҳбар ўринбосарлари ва профессор-ўқитувчилар таркибига ҳамда Ҳарбий тиббиёт илмий-тадқиқот институтининг раҳбари ва илмий ходимларига қуйидаги миқдорда ойлик устама тўланади:
базавий лавозим маошининг 50 фоизи миқдорида – фуқаро таркибидаги ишчиларга;
асосий лавозим маошининг 100 фоизи миқдорида – контракт бўйича ҳарбий хизматчиларга;
б) Академия ҳамда Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Ахборот-коммуникация технологиялари ва алоқа ҳарбий институтининг бош, етакчи, катта ва кичик илмий ходимлари лавозимларидаги фуқаро ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш қонунчиликда белгиланган бюджет маблағлари ҳисобига фундаментал, амалий тадқиқотлар ва инновацион ишларнинг илмий-техника дастурларини амалга оширишда қатнашувчи илмий-тадқиқот муассасалари илмий ва раҳбар ходимларининг базавий лавозим маошларига тенг миқдорда амалга оширилади;
в) Академияда ўқув ва ўқув-амалий машғулотларни ўтказишга бевосита жалб қилинадиган республиканинг бошқа тиббиёт муассасалари мутахассисларига педагогик фаолиятнинг ҳар бир академик соати учун Академия томонидан Ўзбекистон Республикасида белгиланган базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 фоизи миқдорида қўшимча ҳақ тўланади;
г) Академиянинг таъминоти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети, Мудофаа вазирлигининг бюджетдан ташқари маблағлари ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобига амалга оширилади.
13. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда 2021/2022 ўқув йили бошлангунига қадар:
Академияга профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар таркибининг танловини ўтказсин ҳамда вакант лавозимлар, уларга қўйиладиган талабларни ҳисобга олган ҳолда, тегишли ихтисосликдаги юқори малакали мутахассислар билан белгиланган тартибда бутласин;
Академиянинг ўқув жараёни ва илмий-тадқиқот фаолиятига, шу жумладан, шартнома асосида, етакчи миллий ва хорижий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари ва бошқа ташкилотларнинг малакали мутахассислари ва экспертларини жалб этсин;
илғор миллий ва хорижий олий таълим, ихтисослаштирилган ва илмий-амалий марказ ҳамда илмий-тадқиқот институтларининг кадрлар салоҳияти ва моддий-техника базасидан фойдаланган ҳолда Академиянинг профессор-ўқитувчилар таркиби ва илмий ходимларининг касбий тайёргарлигини доимий равишда такомиллаштириб боришни таъминласин.
Академия бошлиғига таълим соҳасида миллий ва халқаро олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасалари билан белгиланган тартибда икки томонлама тегишли келишув ва шартномалар тузиш ҳуқуқи берилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги:
икки ой муддатда Академиянинг инфратузилма объектлари қурилишини жадаллаштириш юзасидан Ҳукумат қарори лойиҳасини;
уч ой муддатда Академияни замонавий ўқув жиҳоз ва буюмлари, лаборатория қурилмалари ва тренажёр комплекслари билан таъминлашни назарда тутадиган Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академиясининг инфратузилмаси ҳамда ўқув-моддий базасини яратиш ва такомиллаштириш бўйича комплекс дастурни ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги мазкур қарорда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш учун Мудофаа вазирлигига 2021 йилда ва келгуси йилларда қўшимча марказлаштирилган капитал қўйилмалар лимитлари ва бюджет маблағларини ажратсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов зиммасига юклансин.

О мерах по организации качественно новой системы подготовки кадров в области военной медицины
Создание в стране эффективной системы здравоохранения, обеспечивающей охрану и улучшение здоровья населения, а также формирование условий, необходимых для воспитания здорового поколения, являются приоритетными направлениями государственной политики.
В рамках широкомасштабных реформ, реализуемых в сфере медицины, осуществляется комплекс мер по поэтапной модернизации национального медицинского образования, внедрению международных образовательных стандартов и передовых информационно-коммуникационных технологий в данную сферу, проведению научных исследований об актуальных проблемах охраны здоровья населения.
Наряду с этим сохраняется ряд проблем, препятствующих подготовке высококвалифицированных специалистов в системе военной медицины. В частности:
во-первых, не внедрена практическая система обеспечения непрерывной профессиональной подготовки, повышения квалификации, адаптации навыков специалистов военной медицины к современным требованиям;
во-вторых, вследствие низкого уровня использования в учебном процессе инновационных разработок и технологий сегодня отсутствует возможность внедрения современных методов и подходов в систему подготовки военно-медицинских кадров и организации оказания эффективной медицинской помощи военнослужащим и членам их семей;
в-третьих, требуется уделить особое внимание подготовке высококвалифицированных специалистов военной медицины, принимающих участие в ликвидации последствий чрезвычайных положений (ситуаций), ведущих организационно-профилактические работы в данном направлении.
В целях поднятия системы подготовки высококвалифицированных офицерских кадров на качественно новый этап, создания для них системы непрерывного, поэтапного и целевого обучения, а также обеспечения тесной связи образования, науки и практики в области военной медицины:
1. Образовать Военно-медицинскую академию Вооруженных Сил Республики Узбекистан Министерства обороны Республики Узбекистан (далее – Академия) на базе Военно-медицинского факультета при Ташкентской медицинской академии со статусом юридического лица.
2. Определить основными задачами Академии:
подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров, отвечающих современным требованиям в области военной медицины, для министерств и ведомств, входящих в состав Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
подготовку в сфере медицины узких специалистов, научно-педагогических кадров, а также офицеров резерва и запаса медицинской службы;
широкое внедрение в образовательный процесс передовых педагогических и инновационных медицинских технологий, современных учебных программ и учебно-методических методов, основанных на международных образовательных стандартах;
проведение фундаментальных, прикладных и инновационных научно-исследовательских работ, направленных на решение существующих проблем в практике военной медицины;
проведение научных исследований по развитию образовательного процесса и в сфере здравоохранения в сотрудничестве с ведущими национальными и зарубежными высшими, высшими военными образовательными и научно-исследовательскими учреждениями;
воспитание обучающихся в духе патриотизма, на основе идей гуманности и высокой духовности.
3. Установить, что Академия:
является государственным высшим военным образовательным учреждением;
является правопреемником Военно-медицинского факультета при Ташкентской медицинской академии по всем правам, обязательствам
и договорам;
имеет печать с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и своим наименованием на государственном языке, банковский счет, банковский счет в иностранной валюте, штамп и другие реквизиты.
начиная с 2021/2022 учебного года кандидаты на обучение в Академии отбираются Министерством обороны Республики Узбекистан среди студентов, окончивших пятый курс факультета «лечебное дело» и четвертый курс факультета «медико-профилактическое дело» высших медицинских образовательных учреждений Республики Узбекистан, показавших наиболее высокие результаты по итогам обучения, изъявивших желание продолжить обучение в Военно-медицинской академии и проходить в будущем военную службу по контракту, годных к военной службе по состоянию здоровья;
обязательное двухгодичное обучение курсантов в Академии проводится на основе двухэтапной военной медицинской учебной программы: первый год – в бакалавриате, второй год – военной интернатуре по специальностям, необходимым для Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
курсантам, окончившим этап бакалавриата Академии, первоначально присваивается воинское звание «лейтенант медицинской службы» и выдается диплом государственного образца
о получении специальности «военный врач», по окончании военной интернатуры – присваивается очередное воинское звание «старший лейтенант медицинской службы» и выдается удостоверение установленного образца о получении соответствующей специальности;
обучение выпускников на факультетах «лечебное дело» и «медико-профилактическое дело» высших медицинских образовательных учреждений Республики Узбекистан на основе военной медицинской учебной программы Академии приравнивается к обучению в Академии;
медицинские кадры узких специальностей сферы медицины подготавливаются в клинической ординатуре и магистратуре Академии, научно-педагогические кадры – ее докторантуре;
Центральный военный клинический госпиталь Министерства обороны Республики Узбекистан является учебной и клинической базой, а также основным центром снабжения Академии.
5. Разрешить Академии начиная с 2021/2022 учебного года:
переподготовку и повышение квалификации медицинских работников, окончивших другие медицинские образовательные учреждения Республики Узбекистан на платно-контрактной основе;
подготовку, переподготовку и повышение квалификации медицинских кадров для зарубежных государств на основе межправительственных соглашений и договоров.
6. Образовать в структуре Академии Научно-исследовательский институт военной медицины без статуса юридического лица, определив его основными задачами:
изучение с научной точки зрения формирования взглядов на санитарно-эпидемиологические источники, явления, факторы и биологическую безопасность, проведение изысканий по формированию и развитию эффективной системы, способной оперативно реагировать на биологические угрозы, соответствующей требованиям времени;
проведение научных исследований в области обеспечения биологической безопасности населения и личного состава, анализ и разработку научно обоснованных комплексных мероприятий по противодействию возможным угрозам, координацию системы контроля за биологическими угрозами;
подготовку национальных кадров в области биологической безопасности и ведение деятельности в качестве учебно-научного центра при проведении научных исследований в данной сфере;
изучение опыта медицинского обеспечения войск и имеющихся проблем в целях создания и внедрения на практике научно обоснованных разработок.
организационно-штатную структуру Военно-медицинской академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан согласно приложению №1;
перечень специальностей (направлений) обучения в Военно-медицинской академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан согласно приложению №2;
«Дорожную карту» по организации качественно новой системы подготовки военных кадров в сфере медицины согласно приложению №3;
перечень основных воинских званий и тарифных разрядов по должностям, занимаемым военнослужащими по контракту Военно-медицинской академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан, согласно приложению №4.
Организация Академии проводится на основе ее организационно-штатной структуры путем выделения Министерству обороны дополнительных штатных единиц курсантов – 40, слушателей – 100, остальных штатных единиц – в рамках установленной предельной общей численности войск Министерства обороны Республики Узбекистан.
Предоставить министру обороны Республики Узбекистан право, при необходимости, внесения изменений в организационно-штатную структуру Академии в рамках установленной предельной общей численности войск Министерства обороны.
8. Разместить Академию по адресу: город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Зиёлилар, дом 4, на территории военного городка №83, на основе права безвозмездного пользования.
9. Министерству обороны и Министерству здравоохранения Республики Узбекистан:
принять меры для завершения в 2020/2021 учебном году обучения курсантов, поступивших на Военно-медицинский факультет при Ташкентской медицинской академии в 2019 году на основе действующих образовательных программ на базе Ташкентской медицинской академии и Академии;
разрешить лицам из числа выпускников Академии 2021 года, имеющим наиболее высокие показатели по итогам обучения, продолжить обучение в военной интернатуре.
10. Разрешить министру обороны Республики Узбекистан, в порядке исключения, укомплектование должностей офицерского состава Научно-исследовательского института военной медицины Академии, а также зачисление на военную службу по контракту и присвоение воинских званий старшего офицерского состава высококвалифицированным гражданским специалистам сферы медицины, изъявившим желание прохождения военной службы по контракту, без проведения предварительного и военно-профессионального отбора по результатам медицинского освидетельствования, независимо от достижения ими предельного возраста пребывания на военной службе.
11. Министерству обороны Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров в установленном порядке проект правительственного решения, предусматривающий организацию фондов развития научно-исследовательской деятельности при Академии и Военном институте информационно-коммуникационных технологий и связи Министерства обороны Республики Узбекистан без статуса юридического лица.
а) руководителю, заместителям руководителя и профессорско-преподавательскому составу Академии, занимающимся педагогической деятельностью, а также руководителю и научным работникам Научно-исследовательского института военной медицины выплачивается ежемесячная надбавка в следующем размере:
50 процентов базового должностного оклада – работникам из числа гражданского персонала;
100 процентов основного должностного оклада – военнослужащим по контракту;
б) оплата труда гражданского персонала, занимающего должности главного, ведущего, старшего и младшего научного сотрудника Академии и Военного института информационно-коммуникационных технологий и связи Министерства обороны Республики Узбекистан, производится в размере, равном базовому должностному окладу научных и руководящих работников научно-исследовательских учреждений, принимающих участие в реализации научно-технических программ фундаментальных, прикладных исследований и инновационных работ за счет бюджетных средств, установленных законодательством;
в) специалистам других медицинских учреждений республики, непосредственно привлекаемым к проведению учебных и учебно-практических занятий в Академии, Академией выплачивается доплата
в размере 10 процентов от установленного в Республике Узбекистан размера базовой расчетной величины за каждый академический час педагогической деятельности;
г) обеспечение Академии производится за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан, внебюджетных средств Министерства обороны и других средств, не запрещенных законодательством.
13. Министерству обороны, Министерству здравоохранения, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству инновационного развития Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами до начала 2020/2021 учебного года:
провести отбор в состав профессоров-преподавателей и научных работников Академии и укомплектовать в установленном порядке вакантные должности высококвалифицированными специалистами соответствующей специализации с учетом требований, предъявляемых к ним;
привлечь к учебному процессу и научно-исследовательской деятельности Академии, в том числе на договорной основе, квалифицированных специалистов и экспертов ведущих национальных и зарубежных образовательных и научно-исследовательских учреждений, органов государственного управления, хозяйственных объединений и других организаций;
обеспечить совершенствование профессиональной подготовки профессорско-преподавательского состава и научных работников Академии на постоянной основе с использованием кадрового потенциала и материально-технической базы ведущих национальных и зарубежных высших образовательных учреждений, специализированных и научно-практических центров, а также научно-исследовательских институтов.
Предоставить начальнику Академии право заключения в установленном порядке двусторонних соглашений и договоров в сфере образования с национальными и международными высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями.
14. Министерству обороны Республики Узбекистан разработать и внести в Кабинет Министров:
в двухмесячный срок проект правительственного решения об ускорении строительства объектов инфраструктуры Академии;
в трехмесячный срок Комплексную программу по созданию и совершенствованию инфраструктуры и учебно-материальной базы Военно-медицинской академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан, предусматривающую обеспечение Академии современным учебным инвентарем и предметами, лабораторными установками и тренажерными комплексами.
15. Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству финансов выделить Министерству обороны Республики Узбекистан дополнительные лимиты централизованных капитальных вложений и бюджетные средства на 2021 год и последующие годы для реализации мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением.
16. Министерству обороны совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.