Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Тошкент шаҳридаги велойўлакчаларни кўздан кечирди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Тошкент шаҳридаги велойўлакчалар ҳамда аҳолининг оммавий спорт турлари билан шуғулланиши йўлида амалга оширилаётган ишларни яқиндан кўздан кечирди.
Ишчи гуруҳ таркибидан шунингдек Спорт вазири ўринбосари Аваз Каримов, Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Даврон Ҳидоятов, ҳокимнинг Ёшлар ишлари бўйича ўринбосари Дурдона Акрамова ҳамда Тошкент шаҳар Туризмни ривожлантириш департаменти директори Санжар Таджиев, туманлар ҳокимлари ва бошқалар ўрин олди. Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги ишчи гуруҳ кун давомида пойтахтнинг Мирзо Улуғбек, Миробод ҳамда Сергели туманлари бўйлаб ўрганиш ишларини олиб борди.
Велойўлакчалар, спорт майдонлари, спорт мактаблари, янги барпо этилаётган кўприк атрофи, туманда бунёд этилаётган янги уйлар атрофидаги ҳудудлар шулар жумласидандир. Ишчи гуруҳ вакиллари маҳаллий аҳоли ҳамда сайёҳларнинг велойўлакчалардан фойдаланиш ва хавфсиз ҳаракатланиши учун яратилаётган шароитлар билан танишиб чиқишди. Жойларда бу йўналишда мавжуд камчиликларни ўрганиб, уларни тезкор бартараф этишга оид чора-тадбирларни амалга оширишга келишиб олишди.
Азиз Абдуҳакимовнинг маълум қилишича, Шаҳрисабз кўчасидаги велойўлакча яқин 10 кун ичида эксплуатацияга топширилади. Таъкидлаш жоизки, бу йўлакчаларда кўзи ожиз кишилар хавфсиз ҳаракатланиши учун алоҳида жой ажратилган. “Бу йўлларни ўзимиз шахсан ҳаракатланиб синаб кўрмасак, оммавий спорт ҳамда соғлом турмуш тарзини  тарғиб қилишга доир ишлар жадал кетмайди”, - деди Бош вазир ўринбосари.
Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Даврон Ҳидоятов пойтахтда велойўлакчаларни бунёд этишга оид ишлар ҳақида сўз юритиб, қуйидагиларни маълум қилди: “Аҳмад Дониш кўчаси тўлиқ тайёр бўлди, умумий майдони 5 километрни ташкил этди. Фарғона йўли кўчасида велойўлакча яратилмоқда, ҳар битта томонини 7 километрдан ҳисобласак, умумий майдони -14 км.
Бундан ташқари, анҳор бўйларида ҳам велойўлаклар барпо этилган бўлиб, уларнинг умумий майдони 10 км чиқади. Хулоса қилиб айтганда, бу йил 20 км майдон велойўлакчага айлантирилади, кейинги йил эса камида 25 км майдон велойўлакчага айлантирилиши белгиланган”. Азиз Абдуҳакимовнинг сўзларига кўра, асосий камчиликлар айрим жойларда зинапоялар қурилиши ва бўёқ ишлари охирига етказилмаганлиги билан боғлиқ, лекин энг асосий муаммо автомобиллар эгаларининг ўз машиналарини тегишли белгилари бўлишига қарамасдан велойўлакчаларга жойлаб қўйишидадир. Шу ўринда Бош вазир ўринбосари пойтахт аҳолисига мурожаат қилди: “Пойтахтимиздаги барча автомобиль эгаларидан тегишли тартибга тўлиқ риоя этишларини, ўз машиналарини пиёдалар ёки велосипедчилар ҳаракатланувчи йўлакларда қолдирмасликларини сўраймиз!”
Бундан ташқари, Азиз Абдуҳакимов мутасаддиларга жойларда автотураргоҳлар ва велойўлакчаларни кўпайтириш, ободончилик ишларини кенгайтириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилувчи маълумотларни кўпайтириш, махсус иловалар ишлар чиқишга доир тегишли тавсия ва топшириқларни берди. Учрашув давомида шунингдек Спорт вазири ўринбосари Аваз Каримов - Sport Runners, Сергели тумани ҳокими Sergeli Runners ҳамда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан Tourism Runners гуруҳлари очилиб,  Самарқанд ярим марафонида иштирок этиши, шунингдек кейинчалик ходимларнинг соғлом турмуш тарзига риоя этиши ва мунтазам равишда оммавий спорт билан шуғулланиши белгиланди.
“Энг асосийси, шаҳарларимизга келувчи меҳмонларимиз ва маҳаллий аҳолимизни доимий равишда спорт билан, жисмоний тарбия машғулотлари билан шуғулланишга имкониятлар яратиб берилади. Ҳурматли Президентимиз топшириқлари билан айни дамда оммавий спортни ривожлантириш бўйича қарор тайёрланмоқда. Умуман олганда, нафақат оммавий спорт, балки соғлом турмуш тарзини тарғибот қилиш ва унга риоя этишга доир жуда катта ҳужжат тайёрланмоқда ва бу қарорда пиёда юрганларга имтиёз берилиши белгиланмоқда”, - дея якун ясади Азиз Абдуҳакимов.
Бош вазир ўринбосарининг сўзларига кўра, бундай ўрганиш ишлари бутун шаҳар бўйича давом эттирилади, 22 октябрь куни Мирзо Улуғбек ва Сергели туманларида бошланган инспекцион ишлар эртага, 23 октябрда бошқа туманлар кесимида амалга оширилади.

Рабочая группа во главе с Азизом Абдухакимовым протестировала велодорожки в городе Ташкент
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов ознакомился с проводимой в Ташкенте работой по обеспечению условий для возможности населения заниматься массовым спортом, в частности, были протестированы велодорожки столицы.
В рабочую группу также вошли заместитель министра спорта Аваз Каримов, первый заместитель хокима Ташкента Даврон Хидоятов, заместитель хокима по делам молодежи Дурдона Акрамова и директор Департамента развития туризма Ташкента Санжар Таджиев, а также представители хокимиятов районов и другие ответственные лица. В течение дня рабочая группа под руководством Азиза Абдухакимова провела исследования в Мирзо-Улугбекском, Мирабадском и Сергелийском районах столицы.
В частности, были исследованы велосипедные дорожки, спортивные площадки, спортивные школы, территория вокруг новых домов, строящихся в Сергелийском районе. Представители рабочей группы ознакомились с условиями, созданными для безопасного передвижения местных жителей и туристов по велосипедным дорожкам. Они изучили имеющиеся недостатки и договорились принять меры по их устранению в кратчайшие сроки.
По словам Азиза Абдухакимова, велосипедная дорожка на улице Шахрисабз будет сдана в эксплуатацию в ближайшие 10 дней. Стоит отметить, что на этих дорожках есть разметка для безопасного передвижения незрячих людей. «Если мы лично не протестируем эти дорожки, то работа по популяризации массового спорта и здорового образа жизни не ускорится», - сказал заместитель Премьер-министра.
Первый заместитель хокима г.Ташкент Даврон Хидоятов рассказал о строительстве велосипедных дорожек в столице: «Велодорожка на улице Ахмада Дониша в Юнусабадском районе готова, общая площадь велодорожки составляет 5 километров. Велосипедная дорожка строится на улице Фаргона йўли, общей площадью -14 км, по 7 км с каждой стороны. Кроме того, вдоль реки построены велосипедные дорожки общей площадью 10 км. Словом, в этом году 20 км будут превращены в велосипедные дорожки, а в следующем году не менее 25 км будут преобразованы в велосипедные дорожки”. По словам Азиза Абдухакимова, основными недостатками являются строительство лестниц в некоторых местах и то, что малярные работы не завершены, но главная проблема заключается в том, что автовладельцы ставят свои машины на тротуары, несмотря на соответствующие знаки.
В связи с этим заместитель Премьер-министра обратился к столичным жителям: «Просим всех автовладельцев столицы полностью соблюдать правила, не оставлять свои машины на тротуарах, предназначенных для пешеходов и велосипедистов!» Кроме того, Азиз Абдухакимов дал соответствующие рекомендации и поручения должностным лицам по увеличению количества парковок и велосипедных дорожек, расширению озеленения, повышению осведомленности о здоровом образе жизни, специальным приложениям. «Самое главное, что нашим гостям и местным жителям будет предоставлена возможность регулярно заниматься спортом и физкультурой.
По поручению Президента готовится постановление о развитии массового спорта. В целом, готовится очень большой документ, пропагандирующий не только массовый спорт, но и здоровый образ жизни, и в этом решении прописано, что пешеходам должны быть предоставлены определенные привилегии», - заключил Азиз Абдухакимов. Заместитель Премьер-министра отметил что, инспекционные работы, начатые 22 октября будут продолжены в других районах города, завтра, 23 октября.