Ўзбекистон Республикаси Президенти хорижий давлатлар элчиларини қабул қилди
Бугун “Кўксарой” қароргоҳида хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчиларидан ишонч ёрлиқларини қабул қилишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари, Эрон Ислом Республикаси, Украина, Италия Республикаси, Исроил Давлати, Покистон Ислом Республикаси ва Ҳиндистон Республикасининг мамлакатимиздаги фавқулодда ва мухтор элчилари Саид ал-Қамзий, Ҳамид Найрободий, Николай Дорошенко, Агостино Пинна, Зехавит Бен Хиллел, Саид Али Асад Ғилоний ва Маниш Прабхатдан ёрлиқларни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари элчиларни Ўзбекистондаги дипломатик фаолиятини бошлагани билан самимий табриклаб, уларга икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги шарафли ва масъулиятли вазифада катта муваффақиятлар тилади.
Президентимиз ўз нутқида мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, шу жумладан, коронавирус инфекцияси глобал миқёсда тарқалишининг оқибатларини енгиб ўтиш бўйича кўрилаётган инқирозга қарши чоралар дастурига алоҳида тўхталди.
Ўзбекистон ўзаро ишонч ва ҳурмат, тенг ҳуқуқлилик ва манфаатларни ҳисобга олиш, очиқлик ва яхши қўшничилик тамойиллари асосида конструктив ва прагматик ташқи сиёсатни олиб боришда қатъий экани қайд этилди.
Марказий Осиё давлатлари, Россия Федерацияси, Хитой Халқ Республикаси, Америка Қўшма Штатлари, Европа мамлакатлари, Осиё-Тинч океани минтақаси, Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё давлатлари билан кўп қиррали алоқалар ва шерикликни мустаҳкамлаш устувор йўналиш экани таъкидланди.
Айни пайтда иқтисодий дипломатияни илгари суриш – савдо ва инвестициялар, юқори технологиялар ва инновациялар, рақамлаштириш, транспорт ва логистика, банк-молия каби муҳим йўналишларда ҳамкорлик қилишга катта эътибор қаратилмоқда.
Бундан ташқари, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтлар доирасидаги изчил ва сермаҳсул ҳамкорлик мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти янги элчилар вакиллик қилаётган давлатлар раҳбарларига Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг бош органларидан бири – Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашда мамлакатимиз аъзолигини қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик билдирди. Ушбу тарихий воқеа юртимизда ҳуқуқни ҳимоя қилиш соҳасида эришилган муваффақиятларнинг халқаро миқёсдаги кенг эътирофидир.
Тадбирда давлатимиз раҳбари дипломатларга мурожаат қилар экан, тегишли хорижий шериклар билан икки томонлама алоқаларнинг асосий йўналишлари ва истиқболларини қайд этди.
Хусусан, мамлакатимизнинг Бирлашган Араб Амирликлари билан анъанавий дўстона ва яқин муносабатлари олий даражадаги мунтазам мулоқотлар туфайли принципиал жиҳатдан янги босқичга кўтарилгани таъкидланди.
Бугунги кунда Masdar, Mubadala, DP World компаниялари, Абу-Даби тараққиёт фонди ва бошқалар иштирокида умумий қиймати 4 миллиард долларлик қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш фаол паллага кирди. Улар муқобил энергетика, инфратузилма, кимё тармоғи, қишлоқ хўжалиги, транспорт-логистика соҳаларини қамраб олган.
Давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш соҳасида дастурлар ҳамда Оролбўйида ижтимоий аҳамиятли лойиҳалар бажарилмоқда.
Ўзбекистон Эрон билан ҳамкорликдаги катта салоҳиятни рўёбга чиқаришдан манфаатдор экани билдирилди.
Президентлар икки мамлакат ўртасидаги муносабатларни кенгайтиришга катта эътибор қаратаётгани таъкидланди.
Товар айирбошлашни ошириш учун қулай шароитлар яратиш, саноат ва қишлоқ хўжалигида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, Эрон бандаргоҳлари орқали юк ташишларни ташкил этиш масалалари айниқса долзарбдир. Бундан ташқари, хавфсизлик соҳасида мунтазам мулоқот олиб борилмоқда.
Украина мамлакатимизнинг анъанавий ҳамкоридир. Шавкат Мирзиёев кейинги йилларда икки томонлама муносабатларда фаоллашув кузатилаётганини таъкидлади. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, муҳим иқтисодий ва гуманитар дастурлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бир қаторда, экспорт-импорт, машинасозлик, электротехника, фармацевтика, тўқимачилик ва аграр тармоқларда, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари мавжуд.
Улкан иқтисодий ва маданий салоҳиятга эга Италия мамлакатимизнинг Европа Иттифоқидаги асосий шерикларидан бири.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, икки томонлама муносабатлар ва кўп томонлама ҳамкорликни, шу жумладан “Италия - Марказий Осиё” вазирлар учрашувлари форматида ва халқаро ташкилотлар доирасида мустаҳкамлаб бориш зарур.
Савдо-иқтисодий йўналишда Италиянинг етакчи компаниялари билан металлургия, қишлоқ хўжалиги, қурилиш материаллари тармоғи ва бошқа соҳаларда муҳим кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бундан ташқари, умумий қиймати қарийб 5 миллиард долларлик истиқболли қўшма лойиҳалар портфели тайёрланмоқда.
Гуманитар соҳада олий таълим ва маданий алмашинув борасида муҳим дастурлар илгари сурилмоқда.
Ўзбекистон ва Исроилни анъанавий шериклик муносабатлари яқиндан боғлаб туради. Конструктив сиёсий мулоқотни ривожлантириш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва илмий-техник алоқаларни фаоллаштириш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Юқори технологиялар, энергия ва ресурсларни тежовчи ечимларни жорий этиш, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика ва тиббиёт, таълим, туризм соҳаларида кооперацияни кучайтириш таклиф этилди.
Олий даражадаги учрашувлар ҳамда сиёсий маслаҳатлашувларни мунтазам ўтказиш, икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия фаолиятини бошлаш ушбу мақсадларга хизмат қилади.
Ўзбекистоннинг Покистон билан кўп қиррали ҳамкорлиги изчил ривожланмоқда. Бугунги кунда мамлакатларимиз халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Ўзбекистон ҳукумати делегацияси яқинда Исломобод шаҳрига амалга оширган ташрифининг самарали натижалари мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро келишувларга мувофиқ икки томонлама савдо ҳажмини ошириш борасида, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, тўқимачилик ва чарм саноатида янги имкониятлар ўрганилмоқда.
Марказий ва Жанубий Осиёни самарали боғлайдиган транспорт ва транзит бўйича муҳим инфратузилма лойиҳалари тайёрланмоқда.
Президентимиз олий даражадаги мунтазам мулоқотлар туфайли кейинги йилларда Ўзбекистон-Ҳиндистон муносабатларида эришилган даражани мамнуният билан қайд этди.
Ўтган йили Самарқандда Ҳиндистон ва Марказий Осиё давлатлари ташқи ишлар вазирларининг биринчи учрашуви муваффақиятли ўтди.
Пандемияга қарамай, товар айирбошлаш кўпаймоқда, ҳудудлар ва тадбиркорлар даражасидаги жадал алмашинувлар давом этяпти, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан, Ҳиндистон инвестицияларини жалб этган ҳолда, таълим, ахборот-коммуникация технологиялари, тиббиёт ва фармацевтика соҳаларидаги устувор лойиҳалар илгари сурилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ўз нутқини якунлар экан, янги тайинланган элчилар ўзларининг фаол ва сермаҳсул фаолияти билан мамлакатларимиз ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришга катта ҳисса қўшишларига ишонч билдирди.
Суҳбат чоғида элчилар давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик изҳор этиб, Ўзбекистон билан шерикликда сифатли янгиланишга эришиш ҳамда муносабатлар кун тартибини янги ва аниқ мазмун билан бойитишга бор куч-ғайратини сафарбар қилишини қайд этдилар.

Президент Республики Узбекистан принял зарубежных послов
16 октября в городской резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну послами зарубежных стран.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял грамоты чрезвычайных и полномочных послов Объединенных Арабских Эмиратов Саида аль-Камзи, Исламской Республики Иран Хамида Найрободи, Украины Николая Дорошенко, Итальянской Республики Агостино Пинны, Государства Израиль Зеавит Бен Хиллел, Исламской Республики Пакистан Саида Али Асада Гилони и Республики Индия Маниша Прабхата.
Глава нашего государств искренне поздравил послов с началом дипломатической деятельности в Узбекистане и пожелал им больших успехов в реализации ответственной и почетной миссии по дальнейшему развитию двусторонних отношений и расширению многопланового сотрудничества.
В ходе своего выступления Президент особо остановился на проводимых в нашей республике демократических преобразованиях и социально-экономических реформах, в том числе программе антикризисных мер по преодолению последствий глобального распространения коронавирусной инфекции.
Была подчеркнута приверженность проведению конструктивной и прагматичной внешней политики на основе принципов взаимного доверия и уважения, равноправия и учета интересов, открытости и добрососедства.
В качестве приоритета обозначено укрепление многогранных связей и партнерства с государствами Центральной Азии, Российской Федерацией, Китайской Народной Республикой, Соединенными Штатами Америки, странами Европы, Азиатско-Тихоокеанского региона, Ближнего Востока и Южной Азии.
При этом важное внимание уделяется продвижению экономической дипломатии – сотрудничеству по таким ключевым направлениям, как торговля и инвестиции, высокие технологии и инновации, цифровизация, транспорт и логистика, банковско-финансовый сектор.
Кроме того, с удовлетворением отмечено динамичное и плодотворное взаимодействие в рамках международных организаций и финансовых институтов.
Президент Республики Узбекистан выразил благодарность руководителям государств, которые представляют вновь назначенные послы, за поддержку членства нашей страны в Совете по правам человека – одной из главных площадок Организации Объединенных Наций. Это историческое событие является свидетельством широкого международного признания достигнутого в стране прогресса в правозащитной сфере.
В ходе мероприятия лидер Узбекистана, обращаясь к дипломатам, выделил основные направления и перспективы двусторонних отношений с соответствующими зарубежными партнерами.
Было отмечено в частности, что благодаря регулярным контактам на высшем уровне традиционно дружественные и тесные двусторонние отношения нашей страны с Объединенными Арабскими Эмиратами вышли на принципиально новый этап.
В настоящее время в активной фазе реализации находятся совместные инвестиционные проекты на сумму более 4 миллиардов долларов с участием компаний «Масдар», «Мубадала», «DP World», Абу-Дабийского фонда развития и других. Проекты охватывают альтернативную энергетику, инфраструктуру, химическую отрасль, сельское хозяйство, транспортно-логистический сектор.
Осуществляются программы в области совершенствования системы государственного управления, а также социально значимые инициативы в Приаралье.
Было заявлено, что Узбекистан заинтересован в задействовании большого потенциала сотрудничества с Ираном.
Отмечено, что Президенты двух стран уделяют важное внимание расширению узбекско-иранских отношений.
Особую актуальность носят вопросы формирования благоприятных условий для роста товарооборота, проекты кооперации в промышленности и сельском хозяйстве, организация грузоперевозок через иранские порты. Кроме того, осуществляется регулярный диалог в сфере безопасности.
Традиционным партнером нашей страны является Украина. Лидер Узбекистана отметил, что в последние годы наблюдается активизация взаимодействия. Растут объемы товарооборота, реализуются важные экономические и гуманитарные программы.
Вместе с тем имеются перспективы для дальнейшего расширения экспортно-импортных операций, практического сотрудничества в машиностроении, электротехнике, фармацевтике, текстильной отрасли и аграрном комплексе, области образования и здравоохранения.
Италия, обладающая большим экономическим и культурным потенциалом, является одним из основных партнеров нашей страны в Европейском Союзе.
Как отмечалось в выступлении главы нашего государства, необходимо углублять двусторонние отношения и многостороннее сотрудничество, в том числе в формате министерских встреч «Италия-Центральная Азия» и в рамках международных организаций.
В торгово-экономической сфере осуществляются важные проекты кооперации с ведущими итальянскими компаниями в металлургии, сельском хозяйстве, отрасли строительных материалов и других сферах. Кроме того, ведется подготовка портфеля перспективных совместных проектов на сумму порядка 5 миллиардов долларов.
В гуманитарной сфере продвигаются важные программы в области высшего образования и культурного обмена.
С Израилем нашу страну тесно связывают традиционные партнерские отношения. В качестве приоритетов названы развитие конструктивного политического диалога, активизация торгово-экономических, инвестиционных и научно-технических связей.
Предложено усилить кооперацию в области высоких технологий, внедрения энерго- и ресурсосберегающих решений, сельского хозяйства, фармацевтики и медицины, образования, туризма.
Достижению этих задач послужит проведение регулярных встреч на высшем уровне и политических консультаций, запуск двусторонней Межправительственной комиссии.
Последовательно развивается многоплановое сотрудничество Узбекистана с Пакистаном. Сегодня наши страны также активно взаимодействуют в рамках международных и региональных организаций.
С удовлетворением отмечены плодотворные результаты недавнего визита правительственной делегации в Исламабад. В соответствии с договоренностями прорабатываются новые возможности для увеличения объемов двусторонней торговли, а также в области сельхозмашиностроения, текстильной и кожгалантерейной промышленности.
Ведется подготовка важных инфраструктурных проектов в области транспорта и транзита, которые эффективно свяжут Центральную и Южную Азию.
Президент Республики Узбекистан с удовлетворением отметил современный уровень узбекско-индийских отношений, достигнутый в последние годы благодаря регулярным контактам на высшем уровне.
В прошлом году в Самарканде успешно состоялась первая встреча министров иностранных дел Индии и государств Центральной Азии.
Несмотря на пандемию, растет товарооборот, продолжаются интенсивные обмены на уровне регионов и бизнеса, совместными усилиями продвигаются приоритетные проекты в области образования, информационно-коммуникационных технологий, медицины и фармацевтики, с привлечением индийских инвестиций.
Заключая свое выступление, Президент Шавкат Мирзиёев выразил уверенность в том, что вновь назначенные послы своей активной и плодотворной деятельностью внесут большой вклад в укрепление дружбы и развитие многогранного сотрудничества между нашими странами.
В ходе состоявшихся бесед послы выразили главе нашего государства искреннюю благодарность за теплый прием и заверили, что приложат все необходимые усилия для достижения качественного прорыва в партнерстве с Узбекистаном, а также наполнения повестки дня отношений новым конкретным содержанием.