Саримсоқпиёз ҳамда тўқсонбости усулида сабзавот маҳсулотларини етиштириш ва экспорт қилишни кўпайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-10-16 | Ҳужжатлар
Экин майдонлари ва аҳоли томорқаларидан оқилона фойдаланиш, экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, шу жумладан, саримсоқпиёз етиштириш ва экспорт қилиш ҳажмларини кўпайтириш, камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг моддий манфаатдорлигини ошириш борасидаги ишларни тизимли давом эттириш мақсадида:
Саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот маҳсулотларини етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар уюшмаси (кейинги ўринларда – Уюшма) ҳамда унинг масъулияти чекланган жамият шаклидаги ҳудудий бўлинмалари (кейинги ўринларда – ҳудудий жамиятлар) ташкил этилганлиги;
ҳудудий жамиятлар Уюшманинг муассислари ҳисобланиши;
Уюшма фаолиятини молиялаштириш манбалари аъзолик бадаллари, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, илмий тадқиқотларни олиб бориш учун ажратилган давлат грантлари ҳамда халқаро молия институтлари грантлари ҳисобланиши;
Андижон вилоятининг Булоқбоши туманида Саримсоқпиёз етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар уюшмаси ташкил этилганлиги, 400 гектар майдонда кластер усулида аҳоли хонадонларини бириктириш орқали саримсоқпиёз етиштириш йўлга қўйилганлиги;
Уюшмага маҳсулот етиштирувчиларга агрономик тавсиялар беришда, энг мақбул давлатларга қулай вақтларда экспорт қилишда кўмаклашиш, уларнинг малакасини ошириш вазифалари юклатилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг 2021-2022 йиллар ҳосили учун август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот маҳсулотларини турлари бўйича етиштириш ҳажми тўғрисидаги таклифлари 1-3-иловаларга мувофиқ маъқуллансин.
Уюшмага ташқи ва ички бозор талабларидан келиб чиқиб, ҳар йили 1 июнга қадар август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларини жойлаштириш бўйича Қишлоқ хўжалиги вазирлигига таклифлар киритиш ҳуқуқи берилади;
август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинлари Уюшма таклифига мувофиқ пахта ва ғалла майдонларидан қисқартирилган, фойдаланишга киритиладиган, захирадаги ерлар, шунингдек, такрорий экин сифатида ғалладан бўшайдиган ва бошқа ер майдонларига жойлаштирилади;
август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот маҳсулотларини етиштириш “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ажратиладиган, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини
қўллаб-қувватлаш жамғармаси, халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
Уюшма Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларини кластер ва кооперация усулида етиштириш бўйича халқаро молия институтларининг маблағлари ҳисобидан амалга ошириладиган аниқ лойиҳаларни тижорат банкларига тақдим этади.
4. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги билан биргаликда саримсоқпиёз етиштириш лойиҳасини амалга ошириш учун 7 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳамда Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармасидан Марказий банк асосий ставкасининг 50 фоизи миқдорида 1 йиллик муддатга Булоқбоши тумани ҳокимлиги ва Уюшма кафиллиги асосида тенг улушларда ссуда сифатида ажратилишини таъминласин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари Булоқбоши туманида жорий этилган тажрибани кенг татбиқ этиш чораларини кўрсин.
5. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раисининг деҳқон хўжаликлари ва томорқа экин майдонларидан фойдаланиш масалалари бўйича ўринбосари (кейинги ўринларда – Кенгаш раисининг ўринбосари)га:
Уюшма фаолиятини амалга оширишга, қайта ишлаш корхоналари, экспорт қилувчилар ва маҳсулот етиштирувчиларга ҳар томонлама кўмаклашиш;
август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларини етиштириш харажатларини молиялаштириш учун халқаро молия институтларининг имтиёзли ресурслари ва грантларини, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларини жалб этиш;
кооперация (кластер) асосида ишлайдиган кластер ва экспорт қилувчи ташкилотлар маҳсулот етиштирувчиларга бириктирилишини таъминлаш;
маҳсулот етиштирувчиларнинг билим ва кўникмаларини ошириш учун ҳар йили июнь-июль ойларида ўқув-семинарларни ташкил қилиш;
хорижий давлатлар фитосанитария талабларидан келиб чиқиб, август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларининг экспортбоп навларини етиштириш ва экспорт қилиш борасидаги ишларни ташкиллаштириш вазифалари юклатилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
6. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига икки ҳафта муддатда:
мавжуд вазифалар тақсимотини ва штат бирликларини қайта кўриб чиқиб, Кенгаш раисининг ўринбосарига марказий аппарат, ҳудудий бошқарма ва туман бўлимларидан тегишли тузилмаларни бириктириш;
Кенгаш раисининг ўринбосари таклифига кўра, хўжалик ҳисобидан қўшимча штат бирликлари олинишини таъминлаш тавсия этилсин.
7. Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси бир ой муддатда:
хорижий давлатлар фитосанитария талабларидан келиб чиқиб, саримсоқпиёзнинг экспортбоп навларини етиштириш, тайёрлаш ва қадоқлаш борасида тавсиялар ишлаб чиқсин ҳамда амалий ёрдам бериш учун карантин инспекторларини туманлар миқёсида маҳсулот етиштирувчиларга бириктирсин;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Экспорт қилувчилар уюшмаси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳамда Уюшма билан биргаликда маҳсулотнинг энг мақбул давлатларга қулай вақтларда экспорт қилинишини таъминлаш, янги экспорт бозорларини очиш чораларини кўрсин.
8. Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бир ой муддатда август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот маҳсулотларини етиштириш бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган фундаментал ва амалий тадқиқотлар ҳамда инновацион илмий-техник лойиҳаларнинг грант танловлари асосида амалга оширилишини таъминласин.
Белгилаб қўйилсинки, грант танловларида август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларининг янги, экспортбоп навларини яратиш, оналик уруғ ва кўчатзорларни ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилади.
9. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда:
икки ҳафта муддатда Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази билан биргаликда ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароити ўзига хослигидан келиб чиқиб, август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинлари навларини жойлаштириш ва етиштириш агротехникаси бўйича тавсиявий қўлланма ишлаб чиқиб, жойларга етказсин;
бир ой муддатда Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тўғрисидаги низомларга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилишини таъминласин;
Сув хўжалиги вазирлиги билан биргаликда август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларини сув билан таъминлаш, сув тежовчи технологияларни кенг жорий этиш чораларини кўрсин;
Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти томонидан Уюшма билан биргаликда август пиёзи, саримсоқпиёз ва тўқсонбости усулида сабзавот экинларининг ҳудудлар тупроқ-иқлим шароитларига мос, шўрга ва сувсизликка чидамли навларини яратиш бўйича илмий-тадқиқот лойиҳалари амалга оширилишини таъминласин;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда Уюшмага маҳсулотни сақлаш, экспорт қилишда кўмаклашсин.
10. Уюшмага Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда Уюшманинг қисқа муддатларда белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилиши, унинг ташкилий тузилмаси, низоми ва ҳудудий жамиятларнинг намунавий тузилмасини тасдиқлаш тавсия этилсин.
Уюшма Тошкент вилояти, Тошкент тумани, Келес шаҳарчасидаги Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти биносига текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
11. Ўзбекистон миллий телерадиокомпаниясига Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси билан биргаликда саримсоқпиёз ва сабзавот экинларининг экспортбоп навларини етиштириш, уларни экспорт қилиш, хорижий давлатлар фитосанитария талабларини тушунтиришга оид махсус кўрсатувлар ташкил этиш ва мунтазам намойиш этиб бориш тавсия этилсин.
12. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по увеличению производства и экспорта чеснока и овощной продукции методом «туксонбости»
В целях системного продолжения работ по рациональному использованию посевных площадей и приусадебных земель населения, увеличению объемов производства и экспорта сельскохозяйственной продукции, ориентированной на экспорт, в том числе чеснока, а также сокращению бедности и повышению материальной заинтересованности населения:
образованы Ассоциация производителей и экспортеров чеснока и овощной продукции методом «туксонбости» (далее – Ассоциация) и ее территориальные подразделения в форме обществ с ограниченной ответственностью (далее – территориальные общества);
территориальные общества являются учредителями Ассоциации;
источниками финансирования деятельности Ассоциации являются членские взносы, Фонд поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, государственные гранты, выделенные для проведения научных исследований, а также гранты международных финансовых институтов;
в Булакбашинском районе Андижанской области образована Ассоциация производителей и экспортеров чеснока, на 400 гектарах площади организовано производство чеснока кластерным методом путем закрепления домохозяйств населения;
на Ассоциацию возложены такие задачи, как предоставление агрономических рекомендаций, оказание содействия в экспорте продукции в наиболее подходящие государства и удобное время, повышении квалификации производителей продукции.
2. Одобрить предложения Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей об объемах производства августовского лука и чеснока, а также овощной продукции методом «туксонбости» под урожай 2021–2022 годов согласно приложениям №№ 1-3.
Ассоциации предоставляется право внесения предложений в Министерство сельского хозяйства о ежегодном размещении в срок до 1 июня августовского лука, чеснока, а также овощных культур методом «туксонбости», исходя из спроса на внешнем и внутреннем рынках;
августовский лук, чеснок, а также овощные культуры методом «туксонбости» размещаются, согласно предложению Ассоциации, на сокращенных хлопковых и зерновых площадях, резервных землях, вводимых в оборот, землях, высвобождаемых из-под зерновых, – в качестве повторных культур, а также на других земельных площадях;
производство августовского лука, чеснока, а также овощной продукции методом «туксонбости» финансируется за счет средств Государственного фонда содействия занятости, Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, международных финансовых институтов, выделяемых в рамках программы «Каждая семья – предприниматель»;
Ассоциация совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей представляет коммерческим банкам конкретные проекты по производству кластерным и кооперационным методами августовского лука, чеснока, а также овощных культур методом «туксонбости», реализуемые за счет средств международных финансовых институтов.
4. Министерству сельского хозяйства совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства обеспечить выделение средств в размере 7 миллиардов сумов на реализацию проекта по производству чеснока из Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, а также Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства в качестве ссуды в размере 50 процентов основной ставки Центрального банка сроком на один год на основе поручительства хокимията Булакбашинского района и Ассоциации в равных долях.
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей принять меры по широкому внедрению опыта, апробированного в Булакбашинском районе.
5. Принять к сведению, что на заместителя председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана по вопросам дехканских хозяйств и использования приусадебных посевных площадей (далее – заместитель председателя Совета) возложены задачи по:
оказанию всестороннего содействия в осуществлении деятельности Ассоциации, а также перерабатывающим предприятиям, экспортерам и производителям продукции;
привлечению льготных ресурсов и средств международных финансовых институтов, а также средств Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель для финансирования расходов на производство августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости»;
обеспечению закрепления за производителями продукции кластеров, функционирующих на основе кооперации, и организаций-экспортеров;
ежегодному проведению в июне – июле учебных семинаров по повышению знаний и навыков производителей продукции;
организации работ по производству и экспорту экспортоориентированных сортов августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости» с учетом фитосанитарных требований зарубежных государств.
6. Рекомендовать Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в двухнедельный срок:
пересмотреть действующие функциональные обязанности и штатные единицы с закреплением за заместителем председателя Совета соответствующих подразделений центрального аппарата, территориальных управлений и районных отделов;
обеспечить дополнительными штатными единицами за счет хозяйственного расчета по предложению заместителя председателя Совета.
7. Государственной инспекции по карантину растений в месячный срок:
разработать рекомендации о производстве, заготовке и упаковке экспортоориентированных сортов чеснока, исходя из фитосанитарных требований зарубежных государств, а также закрепить инспекторов по карантину за производителями продукции для оказания практической помощи в разрезе районов;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Ассоциацией экспортеров, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель и Ассоциацией принять меры для обеспечения экспорта продукции в наиболее подходящие государства в удобное время, а также открытия новых рынков экспорта.
8. Министерству инновационного развития и Министерству сельского хозяйства в месячный срок обеспечить проведение фундаментальных и прикладных исследований, а также реализацию инновационных научно-технических проектов по производству августовского лука, чеснока и овощной продукции методом «туксонбости», рассчитанных на 2021–2025 годы, на основе грантовых конкурсов.
Установить, что на грантовых конкурсах особое внимание уделяется выведению новых экспортоориентированных сортов августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости», а также организации маточных семян и питомников.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель:
в двухнедельный срок совместно с Научно-производственным центром сельского хозяйства и продовольственного обеспечения разработать и доставить на места рекомендательное пособие по агротехнике размещения и производства сортов августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости», исходя из особенностей почвенно-климатических условий территорий;
в месячный срок обеспечить внесение соответствующих изменений и дополнений в положения о Фонде развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонде поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
совместно с Министерством водного хозяйства принять меры по обеспечению водой августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости», а также широкому внедрению водосберегающих технологий;
совместно с Ассоциацией обеспечить реализацию Научно-исследовательским институтом овощебахчевых культур и картофеля научно-исследовательских проектов по выведению устойчивых к засолению и засухе сортов августовского лука, чеснока и овощных культур методом «туксонбости», соответствующих почвенно-климатическим условиям территорий;
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей оказать содействие Ассоциации в хранении и экспорте продукции.
10. Рекомендовать Ассоциации совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и Министерством сельского хозяйства проведение регистрации, утверждение организационной структуры и положения Ассоциации, а также типовых структур своих территориальных обществ в установленном порядке в кратчайшие сроки.
Разместить Ассоциацию в здании Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля, расположенного в поселке Келес Ташкентского района Ташкентской области, на основе права безвозмездного пользования.
11. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Министерством сельского хозяйства и Государственной инспекцией по карантину растений организацию и регулярный показ специальных передач по разъяснению процесса производства и экспорта экспортоориентированных сортов чеснока и овощных культур, а также фитосанитарных требований зарубежных государств.
12. Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель совместно с Министерством сельского хозяйства в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М.