Қорақалпоғистонда туман ва тармоқларни ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар белгиланди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари сессиясида ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Охирги тўрт йилда ўнлаб йирик тўқимачилик, фармацевтика, электротехника ва бошқа замонавий саноат корхоналари қурилиши ҳисобига Қорақалпоғистонда ишлаб чиқариш ҳажми 2 баробар ўсган. Янги сув тармоқлари қурилиши натижасида аҳолини марказлашган ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 40 фоиздан 67 фоизга етди. 241 та мактаб, соғлиқни сақлаш, маданият ва спорт объектлари янгидан қурилди, капитал таъмирланди.
Президент Шавкат Мирзиёев Мурат Камаловни Жўқорғи Кенгес Раислигига сайлангани билан табриклаб, ўта масъулиятли вазифада муваффақият тилади.
- Янги раҳбар фаолиятининг энг муҳим йўналиши “халқнинг дардини эшитиш ва масалаларини ҳал этиш” бўлиши керак. Бунинг учун тинимсиз изланиш, меҳнат қилиш, халқ билан маслаҳатлашиб ишлаш зарур. Қорақалпоғистонда элни севган, билимли, фидойи ёшлар кўп. Уларни бирлаштириб, натижа қилиш, эл-юртга манфаат олиб келиш керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Қорақалпоғистонда барча соҳаларни жадал ривожлантириш бўйича келгуси 3 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар ишлаб чиқилгани маълум қилинди. Унга кўра, ҳар бир туманда 2 тадан фаолият тури ўзига хос “ўсиш нуқта”си этиб белгиланган.
Президент барча 16 та туманни янада равнақ топтириш мақсадида мазкур «ўсиш нуқталари» бўйича тадбиркорлик субъектлари 3 йил муддатга ер солиғи, мол-мулк солиғи, кичик корхоналарнинг айланмасидан олинадиган солиқ, якка тартибдаги тадбиркорларнинг қатъий миқдордаги даромад солиғидан озод этилишини таъкидлади.
Бундан ташқари, тараққиёт даражаси паст бўлган Тахтакўпир, Бўзатов ва Шуманай туманларида янги ташкил этиладиган саноат корхоналарига ҳам 3 йил муддатга солиқ ва божхона имтиёзлари берилади.
Ҳар бир туман ва шаҳарни жадал ривожлантиришга кучли туртки бериш, муаммоларни тезкор ҳал этиш учун уларга вазирлар ва банклар бириктирилди.
Йиғилишда келгуси 3 йилга мўлжалланган ўнта устувор йўналиш белгиланди.
Биринчиси – туманлар ва маҳаллаларни жадал ривожлантириш, иккинчиси – аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўлса, учинчиси доирасида инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Орол муаммосининг салбий таъсирини юмшатиш саъй-ҳаракатлари тўртинчи устувор йўналиш сифатида белгиланди.
Бешинчиси этиб хизмат кўрсатиш соҳаси салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, олтинчиси ўлароқ қишлоқ хўжалигини ривожлантириш вазифаси қўйилди. Еттинчидан, аҳолини уй-жой билан таъминлаш борасида ишлар ташкил қилинса, саккизинчидан ижтимоий инфратузилмани ривожлантиришга эътибор қаратилади.
Тўққизинчи устувор йўналиш этиб ёшлар ва аёлларни қўллаб-қувватлаш кўрсатиб ўтилган бўлса, ўнинчиси доирасида жиноятчиликнинг олдини олиш масалалари юзасидан кўрсатмалар берилди.
Президент мамлакатимиз йигит-қизларини мазкур ҳудуд ҳаёти билан таништириш мақсадида келгуси йили Қорақалпоғистонда Ёшлар фестивали ташкил этиш таклифини билдирди.

Определены приоритеты развития районов и отраслей Каракалпакстана
На внеочередной сессии Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан особое внимание уделено вопросам социально-экономического развития региона.
За последние четыре года объем производства в Каракалпакстане удвоился благодаря возведению и введению в строй десятков крупных текстильных, фармацевтических, электротехнических и других современных промышленных предприятий. В результате прокладки водопроводных сетей уровень централизованного питьевого водоснабжения увеличился с 40 до 67 процентов. Построен и капитально отремонтирован 241 объект образования, здравоохранения, культуры и спорта.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил Мурата Камалова с избранием на пост Председателя Жокаргы Кенеса и пожелал успехов на ответственной должности.
- Прислушиваться к заботам народа и решение проблем должно стать важнейшим направлением деятельности нового руководителя. Для этого необходимо находиться в постоянном поиске, работать, советуясь с народом. В Каракалпакстане много любящих страну, образованных и самоотверженных молодых людей. Их необходимо объединить и показать результат, - сказал глава государства.
Отмечалось, что разработаны меры на ближайшие 3 года для ускорения развития всех сфер жизни Каракалпакстана. Для каждого района определены «точки роста» - два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться.
Как заявил Президент, в целях дальнейшего развития всех 16 районов субъекты предпринимательства, занимающиеся указанными видами деятельности, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком на 3 года.
Кроме того, новым промышленным предприятиям в Тахтакупирском, Бозатауском и Шуманайском районах, имеющих низкий уровень развития, будут предоставлены налоговые и таможенные льготы сроком на 3 года.
Для придания импульса развитию, ускоренному решению проблем за каждым районом и городом закреплены министры и банки.
На совещании определены десять приоритетов на ближайшие 3 года.
Это ускоренное развитие районов и махаллей, обеспечение занятости и сокращение бедности. В-третьих, реализация инвестиционных проектов, в-четвертых, смягчение негативного воздействия Аральской катастрофы.
Полное задействование потенциала сферы услуг определено как пятое приоритетное направление, поддержка сельского хозяйства установлена – как шестое. Жилищное строительство, развитие социальной инфраструктуры, поддержка молодежи и женщин, предупреждение преступности получили соответствующие приоритеты.
По всем этим направлениям даны подробные указания.
Для ознакомления молодежи нашей страны с жизнью Каракалпакстана Президент предложил провести здесь Фестиваль молодежи в следующем году.