Жўқорғи Кенгесга Раис сайланди
Нукус шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари саккизинчи сессияси бошланди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
Йиғилишни Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Атабек Давлетов очди. Сессиянинг котибияти сайланиб, кун тартиби тасдиқланди, Оқсоқоллар кенгаши ва Ҳисоб-саноқ комиссияси таркиби тузилди.
Оқсоқоллар кенгашининг қарорига мувофиқ, Жўқорғи Кенгес Раиси лавозимига Камалов Мурат Қаллибекович номзоди тавсия этилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида коронавирус пандемияси бутун дунёда бўлгани каби юртимизга ҳам йўқотишлар олиб келгани, лекин ҳаёт давом этиши, шу шароитга муносиб бўлиб, тўғри йўл топиш зарурлигини таъкидлади.
- Бугун қорақалпоқ элини, тупроғини, имкониятларини яхши билган, халқ таниган, турли масалаларни ҳал қила оладиган етакчини сайлаб олишимиз керак. Бердақ бобомизнинг доно сўзлари билан айтганда:
Халқнинг ғамини ўйлаган
Юрт ғамхўри керак менга, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ҳозирги мураккаб пайтда раҳбар бўлиш осон эмаслигини, Қорақалпоғистонни ривожлантириш бўйича бошланган ишлар 2-3 карра кўпайтириб давом эттирилишини таъкидлади.
- Мурат Камаловни кўп йиллардан бери танийман, - деди Президент. - У аввало ҳалол одам, ватанпарвар одам. Қаерда ишлаган бўлмасин, қорақалпоқ элининг дарди билан яшаганига гувоҳман. Энг асосийси шу. Бошқаси тажриба билан келади. У отаси Қаллибек Камалов, марҳум Муса Ерниязов ишларини давом эттириб, халқни рози қилади, деб ишонаман.
Президент Шавкат Мирзиёев Мурат Камаловнинг инсоний фазилатлари, фидойилиги ва раҳбарлик қобилиятини ҳисобга олиб, унинг номзодига ўз розилигини билдирди.
Жўқорғи Кенгес депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади.Яширин овоз бериш йўли билан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Мурат Камалов сайланди.
Таъкидлаш жоиз, Қорақалпоғистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасига мувофиқ, Жўқорғи Кенгеснинг Раиси Қорақалпоғистон Республикаси раҳбари ва энг юқори лавозимли шахсидир. Жўқорғи Кенгес Раиси айни орган томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг розилиги билан ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг депутатлари орасидан яширин овоз бериш йўли билан Жўқорғи Кенгеснинг ваколати муддатига сайланади.

2020-10-02 | Politics
Jokargy Kenes, the supreme representative and legislative body of the Republic of Karakalpakstan, has convened today for out-of-schedule session in the city of Nukus.
The event is attended by President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was opened by Deputy Chairman of the Jokargy Kenes (Supreme Council) Atabek Davletov. The secretariat of the session was elected and the agenda was approved. The Council of Elders and the Counting Commission were formed.
By the decision of the Council of Elders, Murat Kallibekovich Kamalov got nominated for the position of Chairman of Jokargy Kenes.
While delivering keynote speech, the head of our state noted that the coronavirus pandemic has brought hardship to our country, as in has to the whole world, but life must go on.
“Today we have to elect a leader who knows the people and opportunities of Karakalpakstan well, who is familiar to the people and is able to solve diverse issues. In the wise words of the outstanding Berdakh:
What we need indeed
Is that he who cares about his people in deed,” Shavkat Mirziyoyev said.
The President noted that being a leader in the current difficult conditions is a heavy burden, especially since the scale of the work begun on the development of Karakalpakstan will only expand.
“I have known Murat Kamalov for many years,” the head of our state informed. “First of all, he is an honest person, a patriot. I saw that wherever he worked, he was always worried about the concerns of the Karakalpak people. It is crucial. I am confident that he will continue the work of his father Kallibek Kamalov as well as the late Musa Erniyazov, and ensure better life for people.”
Considering Murat Kamalov’s personal qualities, his dedication and his talent as a leader, Shavkat Mirziyoyev supported the nomination.
The deputies by secret ballot elected Murat Kamalov to the post of Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
In accordance with Article 80 of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan, Chairman of the Jokargy Kenes is the leader and the highest official in Karakalpakstan. The Chairman is elected by the Jokargy Kenes, in agreement with the President of the Republic of Uzbekistan, and from among the deputies of the Jokargy Kenes, by secret ballot, and for the term of office of this representative body.