Бошқарув сифати индикаторларининг навбатдаги нашрида Ўзбекистон ижобий динамика қайд этди
Жорий йилнинг 25 сентябрь куни Жаҳон банки томонидан 2019 йил якунларига кўра Бошқарув сифати индикаторлари (the Worldwide Governance Indicators (WGI) бўйича ҳисоботини элон қилинди.
Мазкур чоп этилган нашрда жами 214 та мамлакатда 33 та мустақил ахборот манбаларига асосланган ҳолда бошқарув сифати ва самарадорлигини глобал даражада ўрганишга доир олтита мустақил индикаторлар доирасида баҳоланди.
Шуни мамнуният билан қайд этиш лозимки, юқорида кўрсатиб ўтилган барча олтита таркибий индикатор бўйича мамлакатимиз учун берилган баҳолар ва ўринлар фақат ижобий томонга силжиётгани кузатилади.
Бошқарув сифати индикаторларида Ўзбекистоннинг кўрсаткичлари
Юқоридан келтирилган жадвалдан кўриш мумкинки, мамлакатимизда сўнгги йилларда коррупцияга қарши курашиш ва жамият ҳаётида қунун устуворлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ижобий ўзгаришлар, “Тартибга солиш сифати” индикатори бўйича 2 поғона мамлакатимизни “Ҳуқуқ устуворлиги” ва “Коррупцияни тийиб туриш” индикаторида 3 поғонадан ўсишига туртки бўлди.
Шу билан биргаликда ушбу нашрда мамлакатимиз учун берилган кўрсаткичлар бу соҳадаги ўзгаришларни янада жадал равишда давом эттириш заруратини кўрсатиб беради.

Узбекистан показал положительную динамику в очередном издании Индикаторов качества управления
25 сентября текущего года Всемирный банк опубликовал очередное издание Индикаторов качества управления (the Worldwide Governance Indicators (WGI) за 2019 год.
В опубликованном издании качество и эффективность управления были оценены в 214 государствах в рамках 6 независимых индикаторов, ссылаясь на 33 разные источники.
Следует с удовлетвореним отметить, что оценки и позиции нашей страны по всем шести структурным индикаторам имеют положительную динамику.
Показатели Узбекистана в Индикаторах качества управления
Как видно из приведенной выше таблицы, позитивные изменения, произошедшие в нашей стране за последние годы в сфере противодействия коррупции и обеспечения верховенства закона в общественной жизни обеспечили улучшение позиций в индикаторе “Качество регулирования” на два, в индикаторах “Верховенство права” и “Контроль коррупции” на три позиции.
Вместе с тем, данные показатели в указанных индикаторах, обуславливают необходимость последовательного продолжения реформ в данном направлении.