Адлия вазирлиги томонидан халқаро рейтинглар бўйича навбатдаги тренинг ўказилди
Жорий йилнинг 30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан сиёсий-ҳуқуқий соҳадаги халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича вазирлик ва идораларнинг масъул ходимлари учун “Ҳуқуқ устуворлиги индекси” мавзусида навбатдаги тренинг машғулотлари ташкил этилди.
Эслатиб ўтамиз, бу каби сиёсий-ҳуқуқий соҳадаги халқаро рейтинг ва индексларга бағишланган тренинг машғулотларини даврийлик билан ўтказиш, авваламбор, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 2 июндаги ПФ–6003-сонли “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги Фармонининг, шунингдек Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг 2020 йил 13 июлдаги қарори ижросини таъминлашга қаратилган.
Тренинг машғулоти доирасида “Ҳуқуқ устуворлиги индекси” мазмун-моҳияти, мақсади ва ўзига хос аҳамиятли жиҳатлари ҳақида маълумотлар тақдим этилди, шунингдек мазкур индекс билан ишлаш механизми, индекс методологиясининг таҳлили ва мавжуд муаммолар муҳокама қилинди.

Министерством юстиции проведены очередные тренинги по международным рейтингам
30 сентября текущего года Министерство юстиции организовало очередной тренинг на тему «Индекс верховенства права” для ответственных сотрудников министерств и ведомвств по работе с международными рейтингами и индексами в политической и правовой сферах.
Напоминаем, что проведение таких тренингов, посвященных международным рейтингам и индексам, на постоянной основе направлено на обеспечение исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 июня 2020 года «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях», а также протокола второго заседания Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами от 13 июля 2020 года.
В ходе тренинга предоставлена информация о сути и значении, целях и особенностях Индекса верховенства права, а также обсуждены вопросы по работе с данным индексом, анализу его методологии и имеющиеся проблемы в данной сфере.