Туман ва шаҳарлардаги тадбиркорлик муҳити танқидий таҳлил қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 сентябрь куни ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик – иқтисодиётнинг ўсиш нуқталаридан бири, аҳоли бандлигини таъминлашнинг катта манбаи. Шу боис мамлакатимизда бу соҳани ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Президентнинг фармон ва қарорлари қабул қилиниб, барча зарур шароитлар яратиб берилди. Энди ҳокимлар ва сектор раҳбарлари ишни тўғри ташкил этиб, янги корхоналар очилиши, уларнинг яшовчанлиги, маҳсулотлари ҳажми, яратилган иш ўринлари бўйича натижа қилиши керак.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 1 майдаги қарорига асосан, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рейтинг баҳолаш тизими жорий этилган эди. Шунга мувофиқ, биринчи марта туман ва шаҳарлардаги иқтисодий кўрсаткичлар, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш муҳити, инфратузилма ва мавжуд ресурслардан фойдаланиш даражаси ўрганилди. Таҳлиллар асосида улардаги тадбиркорлик ривожи ҳолати “яхши”, “ўрта” ва “қониқарсиз” ҳудудларга ажратилди. Хусусан, 48 та туман ва шаҳардаги ҳолат “яхши”, 119 тасида “ўрта” ҳамда 33 тасида “қониқарсиз” деб топилган.
Видеоселектор йиғилишида ушбу таҳлиллар асосида жойлардаги муаммоларни ҳал этиш, кўрсаткичлари нисбатан паст бўлган ҳудудларга кўмаклашиш чоралари муҳокама қилинди.
Иқтисодий комплексга кирувчи вазирлик ва муассасалар “тадбиркорга хизмат қилувчи” ташкилотга айланиши зарурлиги таъкидланди. “Қониқарсиз” деб баҳоланган туман ва шаҳарларнинг салоҳиятини юзага чиқариш, “яхши” ҳудудларнинг тажрибасини оммалаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Мисол учун, Самарқанд туманида ҳудудий саноат маҳсулотлари ҳажми 1,1 триллион сўмни ташкил этиб, аҳоли жон бошига 4,5 миллион сўмдан тўғри келган. Бу Самарқанд вилоятидаги энг юқори кўрсаткичдир. Шунингдек, 508 та тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, янги иш ўринларининг 71 фоизи кичик бизнесда очилган. Маҳаллий бюджет тушумлари сўнгги уч йилда 2 баравар ортган.
Шунингдек, Қамаши туманида сўнгги уч йилда 802 та янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, ишламаётган 132 та корхона қайта тикланган. Экспорт ҳажми ўтган йилгига нисбатан 1,5 баробар ошган.
Аксинча, Нукус, Балиқчи, Бекобод, Ховос, Бахмал, Мирзачўл, Янгиқўрғон, Шовот, Касби, Қумқўрғон, Учтепа каби туманлардаги аҳвол қониқарсиз. Аслида уларда ҳам етарлича салоҳият ва инфратузилма бор.
Масалан, Қумқўрғон тумани тадбиркорлик кўрсаткичлари бўйича Сурхондарё вилоятида энг охирги ўринлардан бирида. Лекин у ерда 124 минг гектар яйлов ва 48 минг гектар оборотдан чиққан ер бор. Улардан самарали фойдаланиш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқилмаган.
Бекобод туманида ҳам кичик бизнес улуши республикадаги энг сўнгги ўринлардан бирида. Туманда йилига 10 минг тонна пахта, 100 минг тонна дон етиштирилса-да, қайта ишланмайди.
Мутасаддиларга “қониқарсиз” деб баҳоланган туманларда муҳандислик коммуникацияларини яхшилаб, кичик саноат зонаси ташкил этиш, яйловларда чорвачилик, қоракўлчилик, йилқичиликни ривожлантириш, чегараолди савдо ва хизматларни кенгайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Яхши кўрсаткичларга эришган туман ва шаҳар ҳокимлари ҳамда уларнинг ўринбосарлари маошига 30 фоиз устама тайинланиб, аҳвол қониқарсиз бўлган ҳудудлар раҳбарларига жарима қўлланиши айтиб ўтилди.
– Одамларимиз турмушини яхшилашга ҳаракат қилмаган раҳбар бир кун ҳам ишламайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
“Қониқарсиз” ҳамда “ўрта” деб баҳоланган туман ва шаҳарларда инқирозга қарши бошқарув тизими жорий этилиши белгиланди. Яъни, уларга раҳбарлик қилиш истагини билдирган ҳар қандай талабгор ҳудудни ривожлантириш дастурини маҳаллий кенгашларда ҳимоя қилиши мумкин. Халқ вакилларини ишонтира олган салоҳиятли кишилар бутун жамоаси билан туманга раҳбар этиб тайинланади.
– Ҳокимларни халқ сайлаши керак. Шу кунларга барибир келамиз, – дея таъкидлади Президент.
Йиғилишда янги корхоналар ташкил этиш, борларини қўллаб-қувватлаш масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг 8 ойида 60 мингдан зиёд янги кичик бизнес субъектлари фаолият бошлади. Уларнинг ҳар бири ўртача 38 миллион сўм солиқ тушумини таъминлаб, камида 2 тадан иш ўрни яратмоқда. Лекин 31 мингдан зиёд корхона фаолияти ҳалигача тикланмаган. Ўз бизнесини очиш ҳаракатидаги инсонлар ҳам жуда кўп.
Савдо-саноат палатаси раҳбарлари ва Бизнес-омбудсман жойларга чиқиб, тадбиркорлик фаолиятини бошлашга халақит бераётган муаммоларни ҳал этиши, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларнинг ташаббусларини рўёбга чиқаришга кўмаклашиши кераклиги таъкидланди.
“Темир дафтар”га киритилган оилаларнинг тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш, банклар томонидан маблағ берилган, лекин хомашё, энергия ресурси ёки логистика каби сабабларга кўра тўхтаб қолган лойиҳаларни ишга тушириш бўйича топшириқлар берилди.
Тижорат банклари тадбиркорларнинг бизнесдаги натижаларига қараб уларга “имтиёзли хизматлар пакети”ни таклиф қилиши муҳимлиги айтилди.
Маълумки, кичик бизнес ва маҳаллий ресурс солиқлари тўлиқ ҳудудлар ихтиёрида қолдирилмоқда. Яъни, ҳудудларнинг бюджет барқарорлиги, ривожланиши тадбиркорлик фаолияти билан бевосита боғлиқ.
Масалан, Конимех туманида маҳаллий бюджетга солиқ тушумлари жорий йилнинг 8 ойида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 141 фоизга ошган. Пандемия даврида молиявий қийинчиликка дуч келган 20 та корхонага солиқ таътили берилиши натижасида 100 та иш ўрни сақлаб қолинган.
Давлат солиқ қўмитасига барча вилоятларда ишни шундай ташкил этиб, маҳаллий бюджетларни мустаҳкамлаш юзасидан кўрсатма берилди.
Йиғилишда бу йил кутилаётган бюджет тақчиллигини имкон қадар қисқартириш учун қўшимча тушумларни таъминлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди. Ҳудудларнинг солиқ салоҳиятини таҳлил қилиб, қўшимча даромадларни аниқлаш, бюджет ташкилотларининг пуллик хизматлардан даромадларини кўпайтириш ва бино-иншоотларидан самарали фойдаланиш муҳимлиги қайд этилди.
Охирги 4 йилда бизнесни ривожлантириш учун яратилган имкониятлар натижасида кўплаб кичик корхоналар фаолияти кенгайган. Давлатимиз раҳбари бундай интилишларни рағбатлантириш, корхоналарни йириклашишга ундайдиган қулай муҳит яратиш зарурлигини таъкидлади.
Шу мақсадда, тадбиркорлик субъектларига берилаётган имтиёзларни табақалаштириш керак. Ўрта бизнес тоифасига кириши мумкин бўлган корхонани аниқлаб, Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш жамғармасидан мақсадли маблағлар ажратиш, маҳсулотини сертификатлаш, илм ва инновация харажатларини қисман қоплаб бериш каби чоралар орқали уларга кўмаклашиш муҳимлиги айтилди.
Видеоселектор йиғилишида сўзга чиққан ҳокимлар тадбиркорликни ривожлантириш, қўшимча захираларни ишга солишга доир режаларини баён қилди.

В критическом духе рассмотрена предпринимательская среда в районах и городах
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 сентября состоялось видеоселекторное совещание по дополнительным мерам развития предпринимательства в регионах.
Малый бизнес и частное предпринимательство - одна из точек роста экономики, важный источник обеспечения занятости населения. Поэтому развитию этой сферы в нашей стране уделяется особое внимание. Указами и постановлениями главы государства созданы все необходимые условия. Теперь хокимам и руководителям секторов важно грамотно организовать работу, принимать меры по открытию и поддержке непрерывной деятельности производств, увеличению объемов выпускаемой продукции и количества рабочих мест.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 мая 2020 года введена система рейтинговой оценки социально-экономического развития регионов. Соответственно, впервые были изучены экономические показатели, среда поддержки бизнеса, инфраструктура и уровень использования имеющихся ресурсов в районах и городах. По итогам анализа территориальным единицам присвоены категории «хорошая», «средняя» и «неудовлетворительная» исходя из состояния развития предпринимательства. Так, ситуация признана «хорошей» в 48, «средней» в 119 и «неудовлетворительной» в 33 районах и городах.
На видеоселекторном совещании обсуждены меры по решению проблем на местах с учетом указанных результатов анализа и оказанию помощи территориям с низкими показателями.
Отмечено, что входящие в экономический комплекс министерства и ведомства должны превратиться в организации, "служащие предпринимателям". Подчеркнута важность задействования потенциала районов и городов с «неудовлетворительной» ситуацией, популяризации опыта территорий «хорошей» категории.
К примеру, в Самаркандском районе объем промышленного производства составил 1,1 триллиона сумов или 4,5 миллиона сумов на душу населения. Это самый высокий показатель по области. Кроме того, создано 508 субъектов предпринимательства, 71 процент новых рабочих мест пришелся на малый бизнес. Вдвое увеличились доходы местного бюджета за последние три года.
За такой же период времени в Камашинском районе создано 802 новых субъекта предпринимательства, восстановлена деятельность 132 бездействовавших предприятий. По сравнению с прошлым годом экспорт увеличился в 1,5 раза.
И наоборот, ситуация в Нукусском, Балыкчинском, Бекабадском, Хавастском, Бахмальском, Мирзачульском, Янгикурганском, Шаватском, Касбинском, Кумкурганском, Учтепинском районах неудовлетворительна, притом, что в них достаточно мощностей и инфраструктуры.
Так, Кумкурганский район – один из самых отстающих в Сурхандарьинской области по уровню предпринимательства. И это несмотря на то, что здесь существуют 124 тысячи гектаров пастбищ и 48 тысяч гектаров выбывших из оборота земель. Проектов по их эффективному использованию не разработано.
Доля малого бизнеса в региональном внутреннем продукте Бекабадского района – одна из самых незначительных по стране. Здесь производят 10 тысяч тонн хлопка и 100 тысяч тонн зерна в год, но они не перерабатываются.
Ответственным лицам даны поручения по улучшению инженерных коммуникаций в районах, оцененных как «неудовлетворительные», созданию небольших промышленных зон, развитию животноводства, каракулеводства, коневодства на пастбищах, приграничной торговли и сферы услуг.
Указано, что хокимам районов и городов и их заместителям, добившимся примерных показателей, будет назначена 30-процентная надбавка к заработной плате, а к главам территорий с неудовлетворительной ситуацией будут применены взыскания.
– Руководитель, который ничего не делает для улучшения жизни людей, не проработает и дня, – подчеркнул Президент.
Определено, что в районах и городах с оценкой «неудовлетворительно» и «средне» будет внедрена система антикризисного управления. Изъявивший желание руководить территорией может представить свою программу развития района или города в местных кенгашах народных депутатов. Претенденты, защитившие свои программы перед народными представителями, будут назначены хокимами с правом привести в руководство свою команду.
– Хокимы должны избираться народом. Мы однозначно придем к этому, – заявил Шавкат Мирзиёев.
На совещании также рассмотрены вопросы организации новых и поддержки действующих предприятий.
За восемь месяцев текущего года было запущено более 60 тысяч малых предприятий. Каждый из них обеспечивает в среднем 38 миллионов сумов налоговых поступлений и создает не менее 2 рабочих мест. Но еще не восстановили свою деятельность более 31 тысячи предприятий. Также есть много людей, желающих открыть собственное дело.
Руководству Торгово-промышленной палаты и Бизнес-омбудсману рекомендовано с выездом на места решать проблемы, препятствующие налаживанию предпринимательства, особенно помогать молодым людям и женщинам в реализации их инициатив.
Президент дал поручения профинансировать бизнес-проекты семей, включенных в "железную тетрадь", запустить проекты, получившие средства от банков, но приостановившие свою деятельность из-за отсутствия сырья, энергоресурсов или из-за проблем логистики.
Отмечалось, что коммерческим банкам важно предлагать предпринимателям «пакет льготных услуг» в зависимости от результатов их деятельности.
Как известно, налоговые поступления от малого бизнеса и местные ресурсные налоги в полном объеме оставляются в распоряжении регионов. Следовательно, бюджетная стабильность и в целом развитие регионов напрямую связано с предпринимательской деятельностью.
Например, в Канимехском районе налоговые поступления в местный бюджет за 8 месяцев текущего года увеличились на 141 процент по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В результате предоставления налоговых каникул 20 предприятиям, столкнувшихся с финансовыми трудностями во время пандемии, было сохранено 100 рабочих мест.
Государственному налоговому комитету поручено организовать аналогичную работу во всех регионах и укрепить местные бюджеты.
На совещании обсуждены меры по обеспечению дополнительных доходов для минимизации ожидаемого к концу года дефицита бюджета. Указано на необходимость тщательного изучения налогового потенциала регионов, выявления источников дополнительных поступлений, увеличения доходов бюджетных организаций от платных услуг, эффективного использования зданий и сооружений.
За последние 4 года многие малые предприятия укрупнились благодаря возможностям, созданным для развития бизнеса. Глава государства сегодня подчеркнул важность стимулирования этой тенденции и создания еще более благоприятных условий для укрупнения предприятий.
Для этого, как отмечалось на совещании, необходимо дифференцировать льготы, предоставляемые субъектам предпринимательства. Целесообразно помогать предприятиям, которые способны перейти в категорию среднего бизнеса, через выделение целевых средств из Фонда поддержки предпринимательства, содействие в сертификации продукции, частичное покрытие затрат на науку и инновации, а также другими мерами.
Выступившие на видеоселекторном совещании хокимы изложили свои планы по развитию предпринимательства и задействованию дополнительных резервов.