Ўзбекистон иқтисодиётнинг тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларга очиқлиги даражаси бўйича Марказий Осиё давлатлари орасида етакчи ўринни эгаллади
Жорий йилнинг 23 сентябрь куни видеоконференция шаклида Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг (ИҲТТ) “Марказий Осиё мамлакатларида тадбиркорликнинг ҳуқуқий муҳитини такомиллаштириш” мавзусида минтақавий вебинари бўлиб ўтди, унда ҳукумат аъзолари, минтақа давлатлари инвестициялар ва иқтисодий блокларининг вазирлик ва идоралари раҳбарлари, шунингдек, Европа Иттифоқи ваколатхоналари ва халқаро молия институтлари раҳбарлари иштирок этдилар.
Вебинар бир қатор тематик мунозараларга бўлинди, улардан бири Марказий Осиё мамлакатларида инвестиция фаолияти ва савдо муносабатларининг умумий шартлари бўлди. Ушбу мунозара доирасида ИҲТТ экспертлари томонидан ўтказилган минтақа давлатларидаги тадбиркорлик ва инвестиция фаолиятининг ҳуқуқий муҳитини баҳолаш натижалари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш этиш керакки, жорий йилда Ўзбекистон ИҲТТнинг Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар учун тартибга солувчи чекловлар индексига биринчи марта киритилди. Индекс турли мамлакатлар иқтисодиётининг хорижий инвесторларга очиқлиги даражасининг кўрсаткичи ҳисобланади. У ёки бу давлатнинг Индексдаги позицияси хорижий инвесторларнинг корхоналарнинг устав фондларида улушли иштирок этишига амалдаги чекловларнинг, қўшимча рухсатномалар олишга заруриятнинг, асосий ходимларни ишга олиш бўйича чекловларнинг ва мамлакат иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб этишга тўсқинлик қилиши мумкин бўлган бошқа омиллар мавжуд бўлмаганлиги асосида белгиланади.
Инвестиция ва иқтисодий соҳаларда институционал юксалиш ва кенг кўламли ислоҳотлар ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш доирасида самарали ҳамкорлиги туфайли Ўзбекистон 83 та давлат орасида 43-ўринни эгаллаб, энг яқин қўшнилари - Қозоғистон (56-ўрин), Тожикистон (58-ўрин) ва Қирғизистонни (62-ўрин) ортда қолдирди.
Шуни ҳам таъкидлаш керакки, рейтингга кўра, Ўзбекистонда Польша (44-ўрин), Швейцария (49-ўрин), АҚШ (52-ўрин), Жанубий Корея (61-ўрин), Канада (66-ўрин) ва Россия (77-ўрин) каби мамлакатларга нисбатан хорижий инвесторларнинг фаолиятига ўрнатилган чекловлар сезиларли даражада кам. Шу билан бирга, рейтингда биринчи ўринни Люксембург эгаллади, ундан кейин Словения, Португалия, Руминия ва Чехия Республикаси, сўнгги ўринларни эса Филиппин, Фаластин, Жазоир ва Ливия ўзаро тақсимладилар.
Ўзбекистон Республикаси номидан тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков иштирок этди, ва ўз нутқида ИҲТТнинг амалий кўмагида минтақа давлатлари ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади. Шунингдек, улар томонидан Республикада бизнеснинг инвестиция ва инновацион фаолиятига тўсқинлик қиладиган тўсиқларни бартараф этиш бўйича олиб борилаётган тизимли ишларнинг асосий йўналишлари - банк секторини босқичма-босқич хусусийлаштириш ҳисобига иқтисодиётнинг рақобатбардош моделини шакллантириш, инфратузилмага инвестицияларни жалб қилиш учун давлат-хусусий шериклик воситаларини ривожлантириш, давлат ва инвесторлар ўртасидаги ўзаро алоқалари жараёнини рақамлаштириш, капитални легаллаштиришни рағбатлантириш ҳамда иқтисодий ўсиш ва кескин технологик ривожланиш нуқтасига айланиши мумкин бўлган энг истиқболли тармоқлардан фойдаланишга йўналтирилган самарали инвестиция сиёсатини олиб бориш белгилаб берилди.
Вебинар доирасида шунингдек, инвестиция, савдо ва тадбиркорлик соҳасидаги ҳуқуқий муҳитни яхшилашнинг айрим жиҳатларига бағишланган бир қатор мунозаралар бўлиб ўтди. Уларда Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Р.Давлетов, Қозоғистон Республикаси савдо ва интеграция вазири Б.Султанов, Қирғизистон Республикаси иқтисодиёт вазири С.Муканбетов, Тожикистон Республикаси инвестициялар ва давлат мулкини бошқариш Давлат қўмитаси раиси Ф.Хамрализода ва минтақа мамлакатларининг тегишли вазирлик ва идораларнинг бошқа раҳбарлари иштирок этишди.
Тадбир якунида конференция иштирокчилари ИҲТТ ва ЕИ билан кичик ва ўрта бизнес учун ҳуқуқий муҳитни такомиллаштириш, ўзаро савдони ривожлантириш, Марказий Осиё мамлакатларининг экспорт салоҳиятини янада оширишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишда давом эттиришдан манфаатдорлигини билдирдилар.

Узбекистан занял лидирующую позицию среди стран Центральной Азии по степени открытости экономики для прямых иностранных инвестиций
23 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялся региональный вебинар Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) на тему: «Совершенствование правовой среды предпринимательства в странах Центральной Азии», в котором приняли участие члены правительств, руководители министерств и ведомств инвестиционного и экономического блоков стран региона, а также главы представительств ЕС и международных финансовых институтов.
Вебинар был разделен на ряд тематических дискуссий, темой одной из которых стали общие условия инвестиционной деятельности и торговли в странах Центральной Азии. В рамках данной дискуссии были обсуждены итоги оценки правовой среды предпринимательства и инвестиционной деятельности в странах региона, проведенной экспертами ОЭСР.
Следует отметить, что Узбекистан в этом году впервые был включён в Индекс регуляторных ограничений прямых иностранных инвестиций ОЭСР, который является индикатором степени открытости экономик различных стран для иностранных инвесторов. Позиция того или иного государства в Индексе определяется исходя из отсутствия действующих ограничений на долевое участие иностранных инвесторов в предприятиях, необходимости в получении дополнительных разрешений, ограничений по найму ключевого персонала и других факторов, которые могут препятствовать привлечению иностранных инвестиций в экономику страны.
Благодаря институциональным улучшениям и масштабным реформам в инвестиционной и экономической сферах, эффективному взаимодействию соответствующих министерств и ведомств по улучшению бизнес-среды и инвестиционного климата, Узбекистан занял 43 место среди 83 стран, включенных в Индекс, опередив при этом ближайших соседей – Казахстан (56-е место), Таджикистан (58-е место) и Кыргызстан (62-е место).
Следует также отметить, что, согласно рейтингу, в Узбекистане значительно меньше регуляторных ограничений деятельности иностранных инвесторов, чем в таких странах как, Польша (44-е место), Швейцария (49-е место), США (52-е место), Южная Корея (61-е место), Канада (66-е место)и Россия (77-е место). При этом, первое место в рейтинге досталось Люксембургу, за ним следуют Словения, Португалия, Румыния и Чешская Республика, а последние места разделили между собой Филиппины, Палестина, Алжир и Ливия.
Республику Узбекистан на мероприятии представлял заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, в своем выступлении отметивший важность расширения взаимовыгодного сотрудничества между странами региона при практическом содействии ОЭСР. Также им были обозначены основные направления системной работы по устранению барьеров, сдерживающих инвестиционную и инновационную активность бизнеса в Республике – формирование конкурентоспособной модели экономики за счет поэтапной приватизации банковского сектора, развитие инструментов государственно-частного партнерства для привлечения инвестиций в инфраструктуру, цифровизация процессов взаимодействия государства и инвесторов, стимулирование легализации капитала и построение эффективной инвестиционной политики, ориентированной на задействование наиболее перспективных отраслей, способных стать точками экономического роста и технологического прорыва.
В рамках вебинара также состоялся ряд дискуссий, посвященных отдельным аспектам инвестиционной деятельности, торговли и совершенствования правовой среды в сфере предпринимательства, в которых приняли участие министр юстиции Республики Узбекистан Р.Давлетов, министр торговли и интеграции Республики Казахстан Б.Султанов, министр экономики Кыргызской Республики С.Муканбетов, председатель Государственного Комитета по инвестициям и управлению государственным имуществом Республики Таджикистан Ф.Хамрализода и другие руководители профильных министерств и ведомств стран региона.
По итогам мероприятия участники конференции выразили твердую заинтересованность в дальнейшей реализации совместных с ОЭСР и ЕС проектов, направленных на совершенствование правовой среды для малого и среднего бизнеса, развития взаимной торговли, а также дальнейшего повышения экспортного потенциала стран Центральной Азии.