Ислом тараққиёт банкининг Президенти билан музокаралар ўтказилди
Жорий йилнинг 22 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков видеоконференция шаклида Ислом тараққиёт банкининг (ИТБ) Президенти Б.Хаджар билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар чоғида томонлар пандемия вақтида аҳолини самарали муҳофаза қилиш, касалланган шахсларни ўз вақтида ташхислаш ва даволашини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш, шунингдек, глобал пандемиядан кейин иқтисодиётни тиклаш бўйича келгусидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди.
ИТБ Президенти Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида пандемияга қарши кураш ва макроиқтисодий барқарорликни сақлаш бўйича амалга оширилаётган самарали стратегиянинг халқаро миқёсда тан олинишининг юқори даражасини таъкидлади.
Шу ўринда Б.Хаджар ИТБ ихтисослашган клиникалар учун тиббиёт ускуналари ва материаллар харидларини молиялаштириш учун  стратегик тайёргарлик ва жавоб чоралари Пакетининг (умумий миқдори 2,3 миллиард АҚШ долларини ташкил этади) имкониятларидан фойдаланган ҳолда коронавирус тарқалишига қарши курашиш ва аҳолига зарур ёрдам кўрсатишда Ўзбекистонни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди. Хусусан, мамлакатда ўпкани сунъий шамоллатиш аппаратлар ишлаши учун марказлаштирилган кислород таъминоти тизимини сотиб олиш мақсадида Пакет маблағларининг бир қисмини қайта йўналтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, музокаралар давомида 2021 йилда ИТБ Бошқарувчилар Кенгашининг 46чи йиллик йиғилишини Ўзбекистонда ташкил этиш ва ўтказиш масалалари муҳокама қилинди. Ушбу тадбир хорижий ишбилармон доиралар ва халқаро ҳамжамиятнинг эътиборини Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга ва мамлакатнинг яхшиланаётган инвестициявий муҳитига қаратиш ҳамда ИТБ Гуруҳи билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш имконини беради.
Музокаралар якунида барча муҳокама этилган йўналишлар бўйича биргаликда иш олиб боришни фаоллаштириш ва ИТБ Бошқарувчилар Кенгашининг йиллик йиғилишини Ўзбекистонда ўтказишга тайёргарлик кўриш доирасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисида келишувга эришилди.

Проведены переговоры с Президентом Исламского банка развития
22 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с Президентом Исламского банка развития (ИБР) Б.Хаджаром.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества по обеспечению эффективной защиты населения в период пандемии, совершенствованию системы здравоохранения Узбекистана в целях повышения качества диагностирования и лечения инфицированных, а также восстановлению экономики после глобальной пандемии.
Президентом ИБР был отмечен высокий уровень международного признания эффективной стратегии противодействия пандемии и поддержания макроэкономической стабильности, реализуемой под руководством Президента Республики Узбекистан.
В данном контексте Б.Хаджар выразил готовность ИБР оказать всестороннюю поддержку Узбекистану в борьбе с распространением коронавируса и оказании необходимой помощи населению, используя возможности Пакета стратегической готовности и реагирования (общий размер которого составляет 2,3 млрд долларов) для финансирования закупок медицинского оборудования и материалов для профильных клиник. В частности, была рассмотрена перспектива перенаправления части средств Пакета для приобретения системы централизованного снабжения кислородом в целях обеспечения потребности эксплуатируемых в стране аппаратов ИВЛ.
Также в рамках переговоров были обсуждены вопросы организации и проведения в Узбекистане 46-го Ежегодного заседания Совета Управляющих ИБР в 2021 году. Мероприятие позволит привлечь внимание зарубежных деловых кругов и международной общественности к осуществляемым в Узбекистане реформами улучшающемуся инвестиционному климату в стране, а также расширить многоплановое сотрудничество с Группой ИБР.
По итогам переговоров была достигнута договоренность об активизации взаимодействия по всем обозначенным направлениям и налаживании тесного сотрудничества по подготовке к проведению Ежегодного заседания Совета Управляющих ИБР в Узбекистане.