Фарғона ЮНЕСКОнинг аҳолиси энг ўқимишли шаҳарлар рўйхатига кирди
Германиянинг Гамбург шаҳридан хушхабар олинди. ЮНЕСКО томонидан онлайн ташкил этилган сессиясида Ўзбекистондан ягона Фарғона шаҳри дунёнинг энг ўқимишли шаҳарлар рўйхатига киритилди. Шунингдек, Таълим шаҳарлари глобал тармоғига бундан ташқари 26 мамлакатдан 54 янги аъзо ҳам қабул қилинди.
Мазкур шаҳарлар узлуксиз таълимни маҳаллий даражада ривожлантириш мумкинлигининг ёрқин намунасидир. Улар узлуксиз таълимнинг самарали сиёсати ва амалиёти инклюзив, хавфсиз, сифатли ва барқарор шаҳарларнинг ривожланишини қўллаб-қувватлаши ва ташкилотнинг 2030 йилга оид дастурига ўз ҳиссасини қўшиши мумкинлигини исботлади. Янги аъзолар ЮНEСКО Таълим шаҳарлари глобал тармоғи таркибида мавжуд шаҳарлар умумий сонини 64 мамлакатда 230 тага етказмоқда.
ЮНEСКОнинг Узлуксиз таълим институти (UIL) тармоқ мувофиқлаштирувчиси сифатида тегишли мамлакатларда ЮНEСКО ишлари бўйича Миллий комиссиялар томонидан номзодлар берилгандан сўнг янги аъзоларни қабул қилди. Шаҳар ҳокими ва маъмуриятининг узлуксиз таълимга оид қатъий мажбурияти таълим шаҳрига айланишнинг асосий шартидир. ЮНEСКО Таълим шаҳарлари глобал тармоғи потенциал аъзолари ариза бериш жараёнида жамиятда барча учун узлуксиз таълим имкониятларини тақдим этиш бўйича аниқ тасаввурни намойиш этишлари керак. Янги қабул қилинган шаҳарлар ташкилот фаолиятида иштирок этишлари ва ўзларининг таълим шаҳарлари сифатида эришган ютуқларини акс эттирадиган икки йиллик ҳисоботни тайёрлашлари лозим.
Узлуксиз таълим институти директори Дэвид Ачоаренанинг сўзларига кўра, коронавирус пандемияси келажак учун янада барқарор таълим тизимларини яратиш зарурлигини кўрсатди. Инсониятнинг ярмидан кўпи шаҳарларда яшагани сабабли, шаҳарлар бу ислоҳотларнинг марказида бўлиши лозим.
–Пандемия даврида дунёнинг турли мамлакатларидаги ЮНEСКО таълим шаҳарлари оғир шароитда ҳам узлуксиз таълимни амалга оширишга муносиб эканини исботлади, – деди Дэвид Ачоарена. – ЮНEСКО Таълим шаҳарлари глобал тармоғи янги аъзоларини қутлайман ва узлуксиз таълимни ҳамма учун таъминлаш мақсадимизни янада ривожлантириш йўлида улар билан ҳамкорликда ишлашни жуда истайман.
Дарҳақиқат, Фарғонада пандемия шароитида онлайн ўқувларни ташкил этиш, таълимни узлуксизлигини таъминлаш мақсадида "Китобхон ўқувчи","Китобхон оила","Китобхон талаба" каби танловлар ўтказилди. Уларда 500 мингдан ортиқ иштирокчи ўз билимини синовдан ўтказди. Вилоятда бундан икки йил олдин 5 та олий ўқув юрти бўлган бўлса, бугун уларнинг сони 11 тага етди. Бу омиллар ҳам Фарғонани аҳолиси энг ўқимишли шаҳар деб топилишида муҳим аҳамиятга эга.

Fergana becomes a member of UNESCO Global Network of Learning Cities
Germany’ Hamburg has presented new member cities of UNESCO Global Network of Learning Cities (GNLC). At the webinar, 55 cities from 27 countries have joined the GNLC. Fergana is among them.
These cities are outstanding examples of how lifelong learning can become a reality at local level. They have proven that effective lifelong learning policies and practices can support the development of inclusive, safe, resilient and sustainable cities and contribute to the 2030 Agenda. Today's new members bring the total number of cities within the UNESCO GNLC to 230 in 64 countries.
The UNESCO Institute for Lifelong Learning (UIL), as coordinator of the network, admitted the new members following their nomination by the National Commissions for UNESCO in the concerned countries. A strong commitment to lifelong learning by the mayor and city administration is a key prerequisite for becoming a learning city. As part of their application process, potential UNESCO GNLC members must demonstrate a clear vision for providing lifelong learning opportunities for everyone in the community. Once admitted, cities are expected to take part in the activities of the network and to produce a biennial report outlining their achievements as learning cities.
UIL Director David Atchoarena explains: “With unprecedented urgency, the COVID-19 pandemic has underlined the necessity to build more resilient education systems for the future. With more than half of humanity living in urban areas, cities must be at the centre of this undertaking”.
“During the pandemic, UNESCO learning cities from around the world have shown that they are well placed to make lifelong learning a reality, also under harsh conditions”, Mr Atchoarena continues. “I warmly welcome the new members of the UNESCO Global Network of Learning Cities and very much look forward to working with them on further advancing our goal of ensuring lifelong learning for all”.
The UNESCO GNLC is an international policy-oriented network geared towards knowledge production and sharing, peer learning and capacity-building. UNESCO GNLC members benefit from sharing lifelong learning policies and practices with other cities in the network, developing and exchanging knowledge on key challenges and solutions, taking part in training initiatives, and participation in regional and global events. Within the framework of the strategy for 2019-2021, the activities of the network focus on seven key priorities: education for sustainable development; equity and inclusion; educational planning, monitoring and evaluation; education for global citizenship; entrepreneurship; learning for health and well-being; and literacy.
Fergana has held competitions such as “Reader Schoolchild”, “Reader Family”, “Reader Student” to organize online learning in a pandemic environment, to ensure lifelong learning. More than 500,000 participants tested their knowledge. Two years ago, there were 5 higher education institutions in the region. Today their number has reached 11. These factors are also important in recognition of Fergana as the new member city of UNESCO GNLC.