Тошкент шаҳар ҳокимлиги Huawei ечимлари асосида “Рақамли Тошкент”ни қуриш имкониятини ўрганмоқда
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича белгиланган вазифаларни “Илм-фан, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш” йилидаги ижросини таъминлаш, аҳоли турмуш сифатини барқарор ошириб бориш, тадбиркорлик фаолиятини ошириш ва “рақамли иқтисодиёт”ни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорига кўра, “Рақамли Тошкент” комплекс дастури тасдиқланган бўлиб, уни амалга ошириш учун Тошкент шаҳар ҳокимлигида Рақамли ривожлантириш департаменти ташкил қилинди.
Пойтахтни рақамлаштиришнинг комплекс дастурини амалга оширишда давлат органлари ва аҳоли ўртасидаги ўзаро алоқаларни тезлаштириш ва осонлаштириш мумкин бўлган рақамли технологиялар ҳамда инновацион ечимлардан фойдаланиш кўзда тутилган. Пойтахтни рақамли ўзгартириш бўйича энг долзарб ва самарали ечимлар билан танишиш мақсадида Тошкент шаҳар ҳокимлиги ишчи гуруҳи ҳокимнинг ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ўринбосари Сардор Абдуллаев бошчилигида Huawei компаниясининг Ўзбекистондаги инновацион ва интеграцион ечимлар марказида бўлди.
Ташриф давомида меҳмонлар шаҳарда хавфсиз “Ақлли шаҳар” тамойилларига мос равишда ҳаракатланишга шароит яратиш учун ички ишлар идоралари томонидан транспорт воситаларини бошқариш муаммоларини бартараф этиш, йўл ҳаракати назорати ва тартибга солинишини таъминлаш, тиғиз вақтда йўлларнинг тирбандлигини камайтиришга имкон берадиган ечим билан танишдилар. Ечимнинг демо версияси мисолида йўл ҳаракати қоидаларига риоя этилишини таъминлаш самарадорлигини ошириш учун қоидабузарликларни кўпроқ қайд этадиган турли хил алгоритмларга эга булутли қурилмалардан фойдаланиш орқали йўл ҳаракати қоидаларига риоя этилишини таъминлаш имконияти ўрганилди.
Шунингдек, тадбир давомида пойтахт ҳокимлигининг ишчи гуруҳига Шенчжен шаҳридаги туманлардан бирининг ақлли бошқаруви мисолида шаҳар идораларига бошқа турли ташкилотлар ва давлат муассасаларидан келиб тушадиган катта ҳажмли маълумотлар таҳлили имконияти намойиш этилди.

Изучаются возможности построения «Цифрового Ташкента» на базе решений Huawei
Для обеспечения исполнения задач, определённых по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики», повышения качества жизни населения и создания благоприятных условий для предпринимательства и развития «цифровой экономики», Постановлением Президента Республики Узбекистан была утверждена комплексная программа «Цифровой Ташкент». Для реализации данной программы был создан Департамент цифрового развития при хокимияте города Ташкента.
Реализация комплексной программы по цифровизации столицы учитывает применение цифровых технологий и инновационных решений, способных ускорить и облегчить взаимодействие государственных органов и населения. Для ознакомления с наиболее актуальными и эффективными решениями по цифровой трансформации столицы представители хокимията города Ташкента во главе с заместителем хокима по вопросам внедрения информационных технологий Сардором Абдуллаевым посетили центр инновационных и интеграционных решений компании Huawei в Узбекистане.
В ходе визита они ознакомились с решением для безопасного и интеллектуального городского движения, способного устранить проблемы управления дорожным движением правоохранительными органами, обеспечить оптимальный контроль и регулирование движения, а также снизить перегрузки на дорогах в часы пик. На примере демоверсии решения была изучена возможность эффективного обеспечения соблюдения правил дорожного движения за счёт применения облачных устройств со множеством алгоритмов, фиксирующих большее количество нарушений.
Также во время мероприятия была продемонстрирована возможность аналитики больших данных, стекающих в городское управление из различных ведомств и государственных учреждений, на примере интеллектуального управления одним из районов в городе Шэньчжэнь.
В завершение встречи стороны обсудили наиболее приемлемые варианты дальнейшего развёртывания интеллектуальных систем городского управления, учитывая ранее внедрённые системы.