Ўзбекистон Республикаси Президенти БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессияси ишида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 сентябрь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси етмиш бешинчи юбилей сессиясининг юқори даражадаги умумсиёсий мунозараларида иштирок этади.
Бош Ассамблеянинг марказий тадбирлари жаҳонда вужудга келган эпидемиологик вазият муносабати билан БМТ тарихида илк бор видеоанжуман шаклида бўлиб ўтади.
Давлатимиз раҳбари сессиянинг ялпи қисмида сўзга чиқиб, халқаро ҳамжамият эътиборига минтақавий ва глобал аҳамиятга эга долзарб масалалар юзасидан ўз нуқтаи назарини тақдим этади ҳамда Ўзбекистонни сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий модернизация қилишнинг устувор йўналишларини белгилаб беради.
Муҳокамаларнинг асосий мавзусини ҳисобга олиб, коронавирус пандемиясига қарши биргаликда курашиш ва касаллик тарқалишининг салбий оқибатларини енгиб ўтиш масалаларига тўхталиб ўтилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти минтақада ва глобал миқёсда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, барқарор тараққиёт, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, конструктив мулоқотни кенгайтириш, шунингдек, иқлим ўзгариши, озиқ-овқат хавфсизлиги муаммоси, қашшоқликка барҳам бериш ва камбағалликни қисқартириш масалалари каби замонавий хатар ва таҳдидларга қарши қаратилган қатор муҳим ташаббусларни илгари суриши кутилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, давлатимиз раҳбари 2017 йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги нутқида ҳам қатор муҳим таклиф ва фикр-мулоҳазаларини баён этган эди.
Уларни амалга ошириш доирасида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари мунтазам ўтказилмоқда. Хусусан, иккинчи шундай учрашув ўтган йили ноябрь ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди.
2018 йил март ойида пойтахтимизда Афғонистон бўйича юқори даражадаги халқаро конференция муваффақиятли ташкил этилди, унинг якунида афғонлараро тинчлик музокараларини бошлаш бўйича ўзига хос “йўл харитаси”га айланган декларация қабул қилинган эди.
Ўша йилнинг декабрь ойида эса БМТ Бош Ассамблеясининг “Маърифат ва диний бағрикенглик” махсус резолюцияси қабул қилинди.
Бугунги кунда БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари бўйича конвенцияси лойиҳасини тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда. Ушбу конвенциянинг долзарблиги жорий йил август ойида ўтган “Ёшлар 2020: глобал миқёсдаги бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд форумининг халқаро иштирокчилари томонидан яна бир бор қайд этилди.
Икки йил аввал ташкил этилган Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик асосидаги Траст фонди амалий фаолият кўрсатмоқда.
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон Президенти томонидан илгари сурилган барча ташаббуслар жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг қўллаб-қувватланиб, амалиётга татбиқ этилмоқда.

The President to take part in UN General Assembly’s 75th session
On 23 September, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the highest level general political debates at the 75th session of the United Nations General Assembly.
For the first time in the history of the UN, the central events of the General Assembly are to take place in videoconference format due to the epidemiological situation in the world.
In his address to the session, the head of our state is anticipated to present the international community with his vision of the pressing issues on regional and global agenda and outline priorities of the political, social and economic modernization of Uzbekistan.
As the principal topic of overall debates suggests, President Shavkat Mirziyoyev is scheduled to speak about joint efforts to combat coronavirus pandemic and overcome its impact.
Uzbekistan’s leader is expected to put forward a range of important initiatives designed to bolster peace and stability, secure sustainable development, enhance constructive dialogue in the region and at the global level, promote human rights and freedoms, as well as address contemporary challenges and threats, including climate change, food security, poverty reduction.
It is worth reminding that in his speech at the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017 in New York, Shavkat Mirziyoyev voiced a number of vital proposals.
As part of their implementation, consultative meetings of the heads of Central Asian states are held regularly.
In particular, the second such meeting took place in our country’s capital city last November.
In March 2018, Tashkent played host to a high-level international conference on Afghanistan, the declaration adopted whereby has come to be a “roadmap” for ensuing inter-Afghan peace talks.
In December that same year, UN General Assembly passed a special resolution entitled “Enlightenment and Religious Tolerance”.
Currently, a draft UN Convention on the Rights of Youth is being worked out, whose relevance was emphasized once more by international participants of the Samarkand Forum “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights” in August this year.
Established two years ago, the Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region is carrying out its practical activities.
In a word, all the initiatives voiced by President Shavkat Mirziyoyev have received extensive support in the world community and are finding practical implementation.