Бугун Қорақалпоғистонда Жўқорғи Кенесидаги бўш ўринлар учун сайловлар бўлиб ўтди
НУКУС, 20 сентябрь. /«Дунё» АА/. Бугун Қорақалпоғистонда Жўқорғи Кенесига қўшимча сайловлар бўлиб ўтмоқда, деб хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги мухбири.
Либерал-демократик партия, Миллий тикланиш демократик партияси, Халқ демократик партияси, Адолат социал-демократик партияси ва Экологик партия томонидан кўрсатилган 25 номзод кўрсатилган 5 ўрин учун курашмоқда.
Қорақалпоғистон Республикасининг амалдаги Конституциясига кўра, Жўқорғи Кенеси 65 депутатдан иборат бўлиб, улар ҳудудий сайлов округлари томонидан 5 йил муддатга сайланади. Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенеси раиси эса депутатлар орасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти билан келишилган ҳолда сайланади.
Эслатиб ўтамиз, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенеси раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг ўринбосари, Ўзбекистон Қаҳрамони Муса Ерниязов 31 июль куни вафот этди.

20 сентября в Каракалпакстане проходят выборы на освободившиеся места в Жокаргы Кенесе
НУКУС, 20 сентября. /ИА «Дунё»/. Сегодня в Каракалпакстане проходят дополнительные выборы в Жокаргы Кенес, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На 5 вакантных мест претендуют 25 кандидатов, выдвинутых Либерально-демократической партией, Демократической партией «Миллий тикланиш», Народно-демократической партией, Социал-демократической партией «Адолат» и Экологической партией.
Согласно действующей конституции Республики Каракалпакстан, Жокаргы Кенес состоит из 65 депутатов, избираемых по территориальным избирательным округам сроком на 5 лет.  Руководителем и высшим должностным лицом Каракалпакстана является председатель Жокаргы Кенеса, который избирается по согласованию с Президентом Республики Узбекистан из числа депутатов.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Герой Узбекистана Муса Ерниязов скончался 31 июля.