Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби Асил Рашидов
Ўзбекистон олий таълим тизими ҳамда ўзбек адабиёти оғир жудоликка учради. Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби, таниқли педагог олим, адибиётшунос ва таржимон Асил Рашидов шу йил 15 сентябрь куни 90 ёшида вафот этди.
Асил Рашидов 1930 йили Жиззах туманининг Совунгарлик қишлоғида туғилди. 1954 йили Ўрта Осиё давлат университети (ҳозирги Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети)ни журналист мутахассислиги бўйича тамомлади.
1954-1958 йилларда “Қизил Ўзбекистон” (ҳозирги “Ўзбекистон овози”) газетасида адабий ходим, бўлим мудири бўлиб ишлади.
1958 йилда Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика институти аспирантурасига ўқишга кириб, 1961 йилда уни муваффақиятли тугаллади ва 56 йил давомида ушбу даргоҳда ўзбек адабиёти кафедраси ўқитувчиси, доценти, профессори лавозимларида самарали фаолият кўрсатди. 1981 йилда филология фанлари номзоди илмий даражасига эришди.
Заҳматкаш олим ўз фаолияти давомида “Инсон ва меҳнат мадҳи”, “Сўнмас юлдузлар”, “Асрга тенгдош мактаб”, “Леся Украинка”, “Чиниқиш мактаби” сингари кўплаб илмий-оммабоп асарлар яратди. Айниқса, мустақиллик йилларида дунё юзини кўрган, атоқли давлат ва жамоат арбоби Шароф Рашидов хотирасига бағишланган “Акам ҳақида” рисоласи, “Эзгуликка бахшида умр”, “Чингиз Айтматовнинг бадиий олами” сингари асарлари минглаб китобхонларнинг самимий эътироф ва эҳтиромига сазовор бўлди.
Асил Рашидов бадиий таржима соҳасида ўзига хос ижодий мактаб яратган ҳассос сўз санъаткори эди. У машҳур қирғиз ёзувчиси Чингиз Айтматовнинг “Юзма-юз”, “Жамила”, “Бўтакўз”, “Сарвқомат дилбарим”, “Алвидо, Гулсари!”, “Сомон йўли”, “Оқ кема”, “Эрта келган турналар”, “Соҳил бўйлаб чопаётган олапар”, “Асрни қаритган кун” сингари бетакрор асарларини ўзбек тилига беқиёс маҳорат билан ўгириб, халқимизнинг бадиий тафаккурини юксалтиришга улкан ҳисса қўшди. Шунингдек, таниқли рус адиби Александр Бекнинг “Волоколамск йўлида” романи, қирғиз адиби Мирзабек Дуйсеновнинг “Имтиҳон” қиссаси ҳам Асил Рашидов таржимасида ўзбек китобхонларига тақдим этилди.
Улкан илмий-ижодий ва ҳаётий тажрибага эга устоз-мураббий ўзининг меҳнаткашлиги ва жонкуярлиги, ёшларга ғамхўрлиги, она юртга чексиз меҳри ва садоқати билан мамлакатимиз зиёлилари, маданий жамоатчилик ўртасида ҳақли равишда катта обрў-эътибор қозонган инсон эди.
Асил Рашидовнинг олий таълим тизими ва ўзбек адабиётини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби”, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ўқитувчи” фахрий унвонлари, Ўзбекистон Республикасининг Давлат мукофоти ҳамда “Шуҳрат” медали билан тақдирланган эди.
Таниқли олим ва ижодкор, меҳрибон устоз, самимий ва камтарин инсон Асил Рашидовнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан Асил Рашидов
Система высшего образования и узбекская литература понесли тяжелую утрату. Заслуженный деятель искусств Узбекистана, известный ученый-педагог, литературовед и переводчик Асил Рашидов скончался 15 сентября этого года в возрасте 90 лет.
Асил Рашидов родился в 1930 году в кишлаке Совунгарлик Джизакской области. В 1954 году он окончил Среднеазиатский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека) по специальности журналист.
В 1954-1958 годах он работал литературным сотрудником, заведующим отделом в редакции газеты “Қизил Ўзбекистон” (ныне “Ўзбекистон овози”).
В 1958 году он поступил в аспирантуру Ташкентского государственного педагогического института, в 1961 году успешно ее окончил и в течение 56 лет плодотворно трудился в этом институте в должности преподавателя, доцента, профессора кафедры узбекской литературы. В 1981 году ему была присвоена ученая степень кандидата филологических наук.
Ученый в течение своей кропотливой деятельности создал многочисленные научно-популярные произведения, в том числе книги “Инсон ва меҳнат мадҳи” (“Гимн человеку и труду”), “Сўнмас юлдузлар” (“Негаснущие звезды”), “Асрга тенгдош мактаб” (“Школа ровесница века”), “Леся Украинка”, “Чиниқиш мактаби” (“Школа закаливания”). Созданные им в годы независимости произведения – брошюра “Акам ҳақида” (“О брате”), посвященная памяти его брата, известного государственного и общественного деятеля Шарафа Рашидова, книги “Эзгуликка бахшида умр” (“Жизнь, посвященная благородству”), “Чингиз Айтматовнинг бадиий олами” (“Художественный мир Чингиза Айтматова”) завоевали искреннее признание тысяч читателей.
Асил Рашидов также создал своеобразную творческую школу в области художественного перевода. Он с огромным мастерством перевел на узбекский язык произведения известного писателя Чингиза Айтматова – “Лицом к лицу”, “Джамиля”, “Верблюжий глаз”, “Тополек мой в красной косынке”, “Прощай, Гулсари!”, “Млечный путь”, “Белый пароход”, “Ранние журавли”, “Пегий пес, бегущий краем моря”, “И дольше века длится день”, чем внес неоценимый вклад в развитие художественного мышления нашего народа. Вместе с тем узбекские читатели получили возможность прочитать на родном языке повести известного русского писателя Александра Бека “Волоколамское шоссе” и кыргызского писателя Мирзабека Дуйсенова “Экзамен”.
Обладающий огромным научным, творческим и жизненным опытом учитель-наставник заслужил большой авторитет среди интеллигенции, общественности нашей страны своим трудолюбием и самоотверженностью, заботой о молодежи, любовью и преданностью родному краю.
Заслуги Асила Рашидова в области развития системы высшего образования и узбекской литературы достойно оценены нашим государством. Ему были присвоены почетные звания “Заслуженный деятель искусства Республики Узбекистан”, “Заслуженный учитель Республики Узбекистан”, а также он был награжден Государственной премией Республики Узбекистан и медалью “Шухрат”.
Светлая память о выдающемся ученом, творческой личности, заботливом наставнике, скромном человеке Асиле Рашидове навсегда сохранится в наших сердцах.