Ўзбекистон – Тожикистон стратегик шериклигининг устувор йўналишлари муҳокама қилинади
Жорий йил 14-15 сентябрь кунлари Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида “Ўзбекистон ва Тожикистон раҳбарларининг дўстлик, яхши қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси, Ўзбекистон – Тожикистон стратегик шериклигида янги саҳифанинг очилиши” мавзуида илмий-амалий конференция бўлиб ўтади.
Тадбир Тожикистон Миллий Фанлар академияси ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ҳамкорлигида ташкил этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази, «Маъно» маркази, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат шарқшунослик институти, Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти ва Ўзбекистон давлат консерваторияси экспертларидан иборат мамлакатимиз делегацияси бугун Душанбега жўнаб кетди. Делегацияга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, академик Акмал Саидов бошчилик қилмоқда.
Конференцияда Тожикистоннинг илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари олимлари билан бирга Ўзбекистон ва Тожикистон раҳбарларининг сиёсий иродаси, очиқ ва конструктив ташқи сиёсати самарасида эришилган икки томонлама муносабатларни чуқурлаштириш натижалари таҳлил қилинади.
Икки кунлик анжуманда сиёсат ва хавфсизлик, савдо-иқтисодий алоқалар, сармоявий ҳамкорлик, транспорт коммуникациялари ва туризмни ривожлантириш, маданий, илмий-маърифий алоқаларни кенгайтириш соҳасидаги ўзаро алоқалар муҳокама қилиниши кўзда тутилган.
Бундай конференцияни ўтказишнинг долзарблиги замонавий шароитда Ўзбекистон – Тожикистон стратегик шериклигини ўрнатиш жараёнлари билан боғлиқ.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмоннинг саъй-ҳаракатлари туфайли қўйилган мустаҳкам пойдевор асосида юксак даражада ривожланмоқда. Юқори даражадаги мунтазам алоқалар ишончли мулоқотни шакллантириш ва институционал ўзаро алоқаларнинг янги механизмларини йўлга қўйиш имконини берди.
2018 йил март ойида 27 йил ичида Ўзбекистон Президентининг Тожикистон Республикасига илк давлат ташрифи амалга оширилди. Ўша йили август ойида Тожикистон Президентининг мамлакатимизга олий даражадаги ташрифи уюштирилди. Душанбе ва Тошкентда музокараларида мамлакатларимиз раҳбарлари икки томонлама муносабатларнинг барча кун тартибидаги муҳим қарорларини қабул қилдилар.
Давлат ташрифлари доирасида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика, стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги, таълим, ёшлар сиёсати ва бошқа соҳаларга оид икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга доир жами 54 та ҳужжат имзоланди. Мамлакатларимиз ҳудудлари, жумладан, Сурхондарё ва Суғд вилоятлари ўртасида савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳар икки давлат, айниқса, чегара ҳудудлари аҳолисининг бемалол ташриф буюришига имкон берадиган Давлат чегараси тўғрисидаги шартнома ва Фуқароларнинг ўзаро сафарлари тўғрисидаги ҳукуматлараро битим халқларимиз учун узоқ йиллар кутилган воқеа бўлди.
2018 мамлакатларимиз ўртасида виза режимининг бекор қилиниши ва 17 та назорат-ўтказиш пунктининг очилиши муҳим воқеалардан бири бўлди. Бунинг самарасида 2019 йилда Ўзбекистонга келган тожикистонлик меҳмонлар сони 1,5 миллион нафарга етди. 1,2 миллион нафар ўзбекистонлик Тожикистонда бўлди. Давлат чегараси ҳақиқатан ҳам дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик чегарасига айланди.
Тошкентга ташриф чоғида Ўзбекистон ва Тожикистон Республикалари ўртасида стратегик шериклик тўғрисида шартнома имзоланди. Ушбу ҳужжат икки давлат ва халқлар ўртасидаги анъанавий дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамкорлик алоқаларини ҳар томонлама ривожантириш ва мустаҳкамлашга хизмат қилади, шунингдек, Марказий Осиё минтақасида тинчлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланишни таъминлашга ёрдам беради.
Эришилган келишувларни жадал амалга ошириш мақсадида сўнгги 2 йил ичида бош вазирлар даражасида 4 та учрашув ўтказилди. Айни дамда ҳукуматлараро музокаралар нафақат икки мамлакат пойтахтларида, балки Фарғона, Термиз ва Бекобод шаҳарларида ҳам ўтказилди.
Ташқи ишлар вазирлари ва уларнинг ўринбосарлари даражасидаги учрашув ва маслаҳатлашувлар мунтазам ўтказилмоқда. Сўнгги 4 йил ичида икки давлат ташқи ишлар вазирларининг 22 марта учрашуви ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати ҳамда Тожикистон Республикаси Мажлиси Оли ўртасида парламентлараро гуруҳлар ҳамкорлиги йўлга қўйилди. 2018-2019 йилларда Тожикистон парламентининг ҳар икки палатаси раҳбарларининг Тошкентга икки марта ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг Душанбега бир марта ташрифи амалга оширилди.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик Хавфсизлик Кенгашлари, парламентлараро алоқалар ва вазирликлараро маслаҳатлашувлар каби механизмлар орқали амалга оширилмоқда. Минтақавий хавфсизликка таҳдидларнинг кучайиб бориши муносабати билан махсус хизматлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва мудофаа идоралари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида эркин савдо режими амал қилмоқда. Яратилган қулай шарт-шароитлар мамлакатларимиз ўртасида ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий алоқаларнинг ўсишига ёрдам бермоқда. 2019 йил якунларига кўра, ўзаро товар айланмаси ҳажми қарийб 3 баравар ошиб, 497 миллион долларга етди. Жорий йилда коронавирус инфекцияси тарқалиши билан боғлиқ чекловларга қарамай, савдо кўрсаткичларини 500 миллион долларга етказиш режалаштирилган.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик бутун Марказий Осиё минтақаси иқтисодий ривожланишининг ҳаракатлантирувчи кучи вазифасини бажариши мумкин. Қулай географик жойлашув ва кенг транспорт инфратузилмаси минтақа мамлакатларига энг яқин бозорларга чиқиш имконини беради.
Темир йўл, автомобиль ва ҳаво транспорти орқали юк ва йўловчилар ташишни ривожлантириш нафақат товар айирбошлаш ҳажми, балки минтақа давлатларига сайёҳлар оқимининг ўсишини ҳам таъминлайди.
Шу билан бирга, халқларимизни бир-бирига чамбарчас боғлайдиган қондошлик алоқалари негизини ташкил этувчи маданий-гуманитар алоқалар давлатлараро муносабатларни мустаҳкамлайдиган маънавий риштадир. Бугунги кунда икки мамлакат илмий-таълим муассасаларининг алмашинуви йўлга қўйилган, турли қўшма тадбирлар фаол амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Тожикистон интеллектуал қатлами салоҳиятини бирлаштирган ушбу анжуман икки томонлама муносабатларнинг ўрта ва узоқ муддатли истиқболларини баҳолашга илмий ҳисса қўшишга қаратилган.
Ушбу илмий-амалий конференциянинг форматини муҳим мунозара майдончасига айлантириш кўзда тутилган. Муҳокамалар асосида ўзаро дастурларни амалий чоралар ва уларни амалга ошириш механизмлари билан тўлдирган ҳолда, Ўзбекистон – Тожикистон стратегик шериклигининг устувор йўналишлари ва мақсадлари бўйича қўшимча ғоялар ва тавсиялар таклиф этилади.

В Душанбе пройдет научно-практическая конференция по выработке приоритетных направлений таджикско-узбекского стратегического партнерства
2020-09-13 | Политика
14-15 сентября т.г. в столице Таджикистана г.Душанбе пройдёт научно-практическая конференция: «Вклад Лидеров Узбекистана и Таджикистана в укрепление дружбы, добрососедства и доверия, открытие новой страницы таджикско-узбекского стратегического партнёрства».
Мероприятие организовывается Национальной Академией наук Таджикистана совместно с Академией наук Республики Узбекистан.
Узбекскую делегацию, включающую ведущих экспертов ИСМИ, ЦЭИР, ИАЦМО, Центра «Маъно», УМЭД, ТашГИВ, ГИИК, Госконсерватории, возглавит первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан академик Акмал Саидов.
В ходе конференции совместно с известными учеными научно-исследовательских и высших образовательных учреждений Таджикистана планируется проанализировать результаты в деле углубления двусторонних отношений, достигнутые благодаря политической воле, открытой и действенной внешней политике Лидеров Узбекистана и Таджикистана.
Программой двухдневной конференции предусмотрены последовательные тематические сессии, охватывающие вопросы взаимодействия в области политики и безопасности, торгово-экономических связей, инвестиционного сотрудничества, развития транспортных коммуникаций и туризма, расширения культурных и научно-образовательных контактов.
Актуальность созыва столь представительной конференции обусловлена высокой динамикой процессов выстраивания узбекско-таджикского стратегического партнёрства в современных условиях.
Сегодня отношения двух стран развиваются по восходящей траектории, опираясь на прочный фундамент, заложенный благодаря усилиям Президентов Узбекистана Шавката Мирзиеева и Таджикистана Эмомали Рахмона. Регулярные контакты на высшем уровне позволили сформировать доверительные каналы общения, наладить новые механизмы институционального взаимодействия.
В марте 2018 года состоялся впервые за 27 лет государственный визит Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан, а в августе того же года ответный государственный визит таджикской стороны на высшем уровне. На переговорах в Душанбе и Ташкенте лидеры наших стран приняли прорывные решения по всей повестке двусторонних отношений.
Всего в рамках двух государственных визитов было подписано 54 документа по развитию двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической сферах, в области стандартизации, метрологии и сертификации, сельскохозяйственной и продовольственной безопасности, образования, молодёжной политики и других сферах.
Достигнуты соглашения о торгово-экономическом и культурно-гуманитарном сотрудничестве между регионами наших стран, в частности Сурхандарьинской и Согдийской областями.
Долгожданным событием для народов наших стран стало подписание Договора о Государственной границе и межправительственного Соглашения о взаимных поездках граждан, позволяющие жителям обоих государств, особенно приграничных районов, свободно посещать друг друга. Поистине знаковыми событиями стали отмена в 2018 году визового режима между странами и открытие 17 контрольно-пропускных пунктов. В результате в 2019 году количество посетивших Узбекистан таджикистанцев достигло рекордных 1,5 миллиона человек, а в Таджикистан удалось съездить 1,2 миллионов жителей Узбекистана. Государственная граница действительно превратилась в границу дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества.
В ходе визита в Ташкент между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан подписан Договор о стратегическом партнёрстве, который служит дальнейшему всестороннему развитию и укреплению отношений традиционной дружбы, добрососедства и сотрудничества между двумя государствами и народами, а также будет способствовать обеспечению мира, стабильности, безопасности и устойчивого развития в регионе Центральной Азии.
С целью скорейшего воплощения достигнутых договоренностей за последние два года проведены 4 встречи на уровне премьер-министров. При этом межправительственные переговоры организуются не только в столицах, но и на местах – в Фергане, Термезе и Бекабаде.
На регулярной основе проводятся встречи и консультации на уровне министров иностранных дел и их заместителей. За четыре года проведено 22 встречи глав МИД двух стран.
Образованы Межпарламентские группы Сената и Законодательной платы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Маджлиси Оли Республики Таджикистан. В 2018-2019 годы организовано 2 визита глав обеих палат парламента Таджикистана в Ташкент и 1 визит председателя законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана в Душанбе.
Сотрудничество в вопросах безопасности осуществляется в рамках таких механизмов как консультации между Советами безопасности, межпарламентские связи и межмидовские консультации. В свете усиления угроз и вызовов региональной безопасности особую значимость приобретает укрепляющееся сотрудничество между спецслужбами, правоохранительными органами и оборонными ведомствами.
На сегодняшний день между странами действует режим свободной торговли. Созданные за последние годы благоприятные условия способствовали быстрому росту взаимовыгодных торгово-экономических связей между странами. По итогам прошлого года товарооборот увеличился почти в три раза и достиг 497 миллионов долларов. Несмотря на ограничительные меры, связанные с распространением коронавирусной инфекции, в текущем году показатели торговли планируется вывести на намеченный уровень, превышающий 500 миллионов долларов.
Взаимодействие в сфере транспорта также может выступить в качестве драйвера экономического развития центральноазиатского региона в целом. Выгодное географическое расположение и разветвленная транспортная инфраструктура откроют всем странам региона доступ на близлежащие внешние рынки.
Развитие грузовых и пассажирских перевозок всеми видами железнодорожного, автомобильного и авиационного транспорта обеспечат не только рост торговли, но и дополнительные потоки туристов в страны региона.
В то же время культурно-гуманитарные связи между двумя тесно переплетенными узами родства народов являются той духовной скрепой, которая удерживает всю конструкцию межгосударственных отношений, определяя их характер и глубину.
Сегодня налажен тесный обмен научно-исследовательских и образовательных учреждений двух стран, активно проводятся различные совместные мероприятия. Нынешняя конференция, собравшая потенциал интеллектуальной элиты Узбекистана и Таджикистана, призвана внести научный вклад в оценку среднесрочных и долгосрочных перспектив двусторонних отношений.
Формат данной научно-практической конференции предусматривается превратить в важную дискуссионную платформу. На основе спланированных обсуждений будут предложены дополнительные идеи и рекомендации по приоритетным направлениям и целевым ориентирам узбекско-таджикского стратегического партнерства, наполнению программ взаимодействия практическими мерами и механизмами их реализации.
В рамках конференции участники встречи смогут провести неформальное общение в рамках специальной культурной программы, познакомиться ближе с историей и традициями принимающей стороны.