БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашида Ўзбекистоннинг устувор йўналишлари тақдим этилди
2020 йилнинг 9 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Женева шаҳридаги БМТ бўлими ва бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий вакили Улуғбек Лапасов  “Amnesty International” (“AI”) ва “International Service for Human Rights” халқаро нодавлат ташкилотларининг БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича 2021-2023 йилларда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги устувор йўналишлари кенгашига номзод мамлакатлар билан мунозарасига бағишланган қўшма йиғилишида иштирок этди.
Ҳукуматлар, турли нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятларининг 150 га яқин иштирокчиларини бирлаштирган мазкур тадбир Нидерландия ва Маршал ороллари ҳукуматлари томонидан ҳам ташкил этилди.
Маълумки, Ўзбекистон 2021 — 2023-йилларда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзоликка ўз номзодини Осиё-Тинч океани минтақасидан кўрсатди.
Интерактив мулоқот давомида дипломатик ваколатхона раҳбари Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, БМТнинг турли институтлари билан самарали ҳамкорликнинг ҳозирги даражаси, шу жумладан инсон ҳуқуқлари масалалари тўғрисида тўлиқ маълумот берди. БМТ Бош ассамблеясининг 60/251 сонли қарорига мувофиқ Кенгашга сайланган тақдирда қабул қилинган мамлакатимизнинг ихтиёрий мажбуриятлари батафсил баён этилган.
Шу нуқтайи назардан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ ҳомийлигида пандемия даврида мамлакатларнинг Халқаро ихтиёрий мажбуриятлар кодексини қабул қилиш ташаббусига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тадбирда ўзбек томонининг иштироки маърузаларнинг мазмуни ва ўзига хослиги ташкилотчилар томонидан юқори баҳоланди.

Представлены приоритеты Узбекистана в Совете ООН по правам человека
9 сентября 2020 года постоянный представитель Узбекистана при Отделении ООН в Женеве Улугбек Лапасов принял участие в ежегодном совместном заседании международных НПО «Amnesty International» («AI») и «International Service for Human Rights», посвященном обсуждению со странами-кандидатами в Совет ООН по правам человека на 2021-2023 годы их приоритетов в области прав человека.
Соорганизаторами мероприятия, которое объединило порядка 150 участников, представляющих правительства, различные НПО и гражданское общество, также выступили правительства Нидерландов и Маршалловых Островов.
Как известно, Узбекистан выдвинул свою кандидатуру в члены Совета ООН по правам человека на 2021-2023 годы от Азиатско-Тихоокеанского региона.
В ходе интерактивного диалога глава дипмиссии представил полную информацию об осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформах, текущем уровне плодотворного сотрудничества с различными институтами ООН, в том числе по линии правозащитной тематики. Подробно разъяснены добровольные обязательства нашей страны, которые принимаются в случае избрания в члены Совета согласно Резолюции Генассамблеи ООН 60/251.
В этом контексте отдельное внимание уделено инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по принятию Международного кодекса добровольных обязательств стран в период пандемии под эгидой ООН.
Участие узбекской стороны в мероприятии было высоко оценено организаторами за содержательность и конкретику выступлений.