Ноябрда “Samarkand Half Marathon” халқаро хайрия ярим марафони бўлиб ўтади
“Samarkand Half Marathon” ярим марафони Республикада алоҳида эҳтиёжли кишилар учун қулай ва инклюзив муҳит яратишга қаратилган бошқа тадбирлар билан бирга муҳим тадбирга айланиб улгурган. Ушбу лойиҳа спорт орқали биз инклюузивлик масалаларига кенг жамоатчилик эътиборини жалб қила олишимизни намоён қилмоқда.
Бу йилги хайрия ярим марафони жуда муҳим мавзулардан бири  - аутизм билан касалланган одамлар муаммосига қаратилган. Тадбирда аутизм касалига чалинганлар учун инклюзив муҳит яратиш ва уларнинг мамлакатимиз ижтимоий ва маданий ҳаётига қўшилиши масалалари кўриб чиқилади.
Ярим марафондан тушган маблағ аутизм билан касалланган болалар учун Ўзбекистондаги мактаб-интернатлардан бирида болалар бадиий студиясини яратишга сафарбар қилинади. Югуриш виртуал форматда ҳар бир иштирокчига ихтиёрий масофани босиб ўтиш имконияти билан, шунингдек Шимолий юриш услубида ўтказилади. 12 ёшгача бўлган болалар, болалар югуришида иштирок этишлари мумкин.
Бу галги марафон хам маданий тадбирларга бой бўлиши назарда тутилган. Мусобақанинг расмий веб-сайтида нафақат иштирокчилар, балки аҳоли учун ҳам мусиқий ва таълим дастурлари мавжуд бўлиб, уларда халқаро экспертлар аутизм ва аутизм билан касалланган одамларни жамиятга тўғри интеграцияси мавзусида маърузалар ва маҳорат дарслари ўтказадилар. Жорий йилги воқеалар туфайли югуриш Самарқанд шаҳрида ўтказилмайди, аммо эндиликда дунёнинг исталган нуқтасидан хайрия марафонимизда иштирок этиш ва қўллаб-қувватлаш имкони пайдо бўлди.
Ярим марафонда иштирок этиш учун қуйидаги веб-сайтида рўйхатдан ўтинг: https://samarkandhalfmarathon.uz/

В ноябре состоится международный благотворительный полумарафон Samarkand Half Marathon
Samarkand Half Marathon стал ежегодным важным событием в ряду с другими мероприятиями, проводимыми в республике, направленными на создание доступной и инклюзивной среды для людей с особенностями развития. Данный проект демонстрирует, что через спорт мы можем привлечь большое внимание общественности к проблемам инклюзивности.
В этом году благотворительный полумарафон затрагивает очень важную тему – проблему людей с аутизмом. В рамках мероприятия будут рассмотрены вопросы о создании инклюзивной среды для людей с аутизмом и возможности их интеграции в социальную, культурную и общественную жизнь нашей страны.
Средства, вырученные с полумарафона будут направлены на создание детской художественной студии в одном из интернатов Узбекистана для детей с аутизмом. Забег пройдет в виртуальном формате, с возможностью пробежать любое расстояние на выбор каждого участника, а также принять участие в дисциплине Северная ходьба.
Дети до 12 лет могут пробежать Детский забег. В этот раз к полумарафону также, как и в прошлом году приурочены и культурные мероприятия. На официальном сайте забега, не только для участников, но и для всего населения будут доступны музыкальная и образовательная программы, где международные эксперты проведут лекции и мастер-классы, посвященные теме аутизма и правильной интеграции людей с аутизмом в общество.
Из-за событий этого года провести забег в Самарканде мы не сможем, но люди по всему миру смогут присоединиться к нам и поддержать наш благотворительный проект.
Зарегистрироваться, чтобы принять участие можно на сайте полумарафона https://samarkandhalfmarathon.uz/