Ўзбекистон ва Туркия экспертлари имтиёзли савдо тўғрисида икки томонлама шартномани имзолаш шартлари юзасидан музокара ўтказди
2020-09-10 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси билан Туркия Республикаси ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисида битимни имзолаш шартлари бўйича музокараларнинг олтинчи давраси бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилган музокараларда божхона тўловларини амалга ошириш учун имтиёзлар бериш шартлари, шунингдек, маҳсулотларни ишлаб чиқарган мамлакатни аниқлаш тартиб-қоидалари кўриб чиқилди.
Музокаралар Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Туркия Республикаси Савдо вазирлигининг экспертлари даражасида ўтказилди.
Тадбирда икки давлат иқтисодиёти ўзаро рақобатчи сифатида эмас, аксинча бир-бирини тўлдирувчи хусусиятга эга экани қайд этилди.
Мулоқот давомида маҳсулотларнинг имтиёзли рўйхатини шакллантириш билан бир қаторда икки давлат корхоналари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор бериш бўйича келишувга эришилди.
Музокаралар ўзаро ҳурмат руҳида ҳамда томонлар миллий манфаатларини инобатга олган ҳолда, ишчанлик кайфиятида ўтди.

Эксперты Узбекистана и Турции провели переговоры об условиях подписания двустороннего Соглашения о преференциальной торговле
2020-09-10 | Экономика
Состоялся шестой раунд переговоров по условиям подписания Соглашения о преференциальной торговле между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На переговорах, состоявшихся в формате видеоконференции, стороны рассмотрели условия предоставления преференций по уплате таможенной пошлины, а также правила определения страны происхождения товаров.
Переговоры проводились на экспертном уровне Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством торговли Турецкой Республики.
Стороны пришли к полному пониманию о том, что экономики двух государств не являются конкурентными, а взаимодополняющими друг друга.
Достигнута договоренность о том, что при формировании преференциального перечня товаров особое внимание будет уделено развитию кооперационных связей между предприятиями двух государств.