Божхоначилар мобил қурилмаларни Uz IMEI тизимидан ноқонуний рўйхатдан ўтказиш билан шуғулланувчи жиноий гуруҳни фош этишди
2020-09-09 | Технологиялар
Сўнги вақтларда мобил қурилмаларни Uz IMEI тизимидан рўйхатдан ўтказиш билан боғлиқ муаммоли ҳолатлар ижтимоий тармоқларда долзарб мавзуга айланди.
Гап шундаки, хориждан келган кўплаб фуқаролар ўзлари билан олиб келган мобил телефонларини рўйхатдан ўтказишмоқчи бўлганида, уларнинг номига аллақачон бошқа мобил қурилмалар Uz IMEI тизимидан рўйхатдан ўтганлиги кўплаб норозиликларга сабаб бўлаётган эди.
Ушбу муаммоли масала юзасидан бошқа мутасадди вазирлик ва идоралар қаторида Давлат божхона қўмитаси томонидан ҳам бир қатор чоралар амалга оширилди.
Хусусан, Давлат божхона қўмитасининг 11-08 қисқа рақамли ишонч телефони орқали мазкур масала юзасидан фуқароларнинг мурожаатлари кўриб чиқилиши йўлга қўйилди.
Шунингдек, қонунбузарлик ҳолатларини аниқлаш борасида олиб борилган тадбирлар натижасида рўйхатдан ўтмаган мобил қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали ҳаракатланган фуқароларнинг номларига ноқонуний йўллар билан рўйхатга қўйиш, шахсларга доир маълумотларни қонунга хилоф равишда йиғиб, сақлаб, улардан ғаразли ниятларда фойдаланиб келаётган жиноий гуруҳ фаолияти фош этилди.
Аниқланишича, Ўзбекистон Республикаси фуқароси О.А. шериклари М.Б. ва Т.Р.лар билан тузган ўзаро жиноий режага кўра қўшни давлатларга ўтишиб, у ерда Ўзбекистонга кириб келаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг паспорт маълумотларини телефон ёрдамида расмга тушириб, “Телеграм” ижтимоий тармоғи орқали юбориб, белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилмаган мобил қурилмаларни Uz IMEI тизими орқали ушбу фуқаролар номига рўйхатдан ўтказиш билан шуғулланиб келишган.
Биргина фуқаро Б.М.нинг уяли алоқа воситаси кўздан кечирилганида, телефон хотирасида Ўзбекистон фуқароларининг 200 га яқин паспорт расмлари борлиги, у ушбу паспорт маълумотларни йиғиб, жиноий шериги О.А.га етказиб берганлиги учун ҳар бир паспортга 5 АҚШ доллардан ҳақ олганлиги маълум бўлди.
Мазкур холат юзасидан Давлат божхона қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 1412-моддасининг 2-қисми “а” ва “в” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов органига юборилди.
Шу ўринда эслатиб ўтиш лозимки, шахсга доир маълумотларни қонунга хилоф равишда йиғиш, тизимлаштириш, сақлаш, ўзгартириш, тўлдириш, улардан фойдаланиш, уларни бериш ёки тарқатганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланган.

Разоблачена преступная группа, причастная к незаконной регистрации мобильных устройств по IMEI
В последнее время обсуждаемой темой в социальных сетях стали проблемные случаи, связанные с регистрацией мобильных устройств в системе регистрации мобильных устройств по международным уникальным идентификационным кодам (далее — IMEI).
Государственный таможенный комитет, наряду с другими профильными министерствами и ведомствами, принял ряд мер по этому вопросу.
В частности, налажено рассмотрение обращений граждан по данному вопросу поступающих по горячей линии Государственного таможенного комитета на короткий номер 11-08.
В результате проведенных мероприятий по выявлению правонарушений раскрыта преступная группа, которая занималась незаконной регистрацией IMEI-кодов мобильных устройств на паспорта третьих лиц.
Установлено, что группа занималась регистрацией незарегистрированных мобильных устройств на имена граждан, пересекающих государственную границу, незаконным сбором, хранением и использованием персональных данных физических лиц.
Также установлено, что вступившие в преступный сговор гражданин Узбекистана О. А. и его соратники М. Б. и Т. Р. въезжали на территорию соседних стран, фотографировали на телефон паспорта граждан, которые возвращались в Узбекистан, отправляли данные через мессенджер Telegram и регистрировали на их имена IMEI-коды мобильных устройств.
Только лишь в телефоне гражданина Б.М. выявили около 200 фотографий паспортов граждан. Стало известно, что гражданин собирал данные и доставлял их О. А., за что получал 5 долларов с каждого паспорта.
По данному факту Государственным таможенным комитетом возбуждено уголовное дело по пунктам «а» и «в» части 2 статьи 1412 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (незаконный сбор, систематизация, хранение, изменение, дополнение, использование, предоставление, распространение, передача, обезличивание и уничтожение персональных данных, совершенное по предварительному сговору группой лиц из корыстных или иных низменных побуждений / наказываются штрафом до 50 БРВ или лишением определенного права до 3 лет либо исправительными работами до 2 лет) и передано в следственный орган.