Украинадаги йирик савдо холдинги Ўзбекистон билан қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш истагида
2020-09-08 | Иқтисодиёт
КИЕВ, 8 сентябрь. /«Дунё» АА/. Мамлакатимизнинг Украинадаги элчихонаси Ўзбекистон иқтисодиётига илғор хорижий технологиялар ва сармояларни жалб қилиш мақсадида «Эпицентр К» савдо марказлари миллий тармоғи бош директори Петр Михаилишин билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
«Эпицентр К» компанияси қурилиш материаллари, мебель, уй-рўзғор буюмлари, кимё маҳсулотлари чакана савдосига ихтисослашган Украинадаги етакчи холдинг ҳисобланади. Гуруҳ «Эпицентр» ва «Новая линия» брендлари остида 60 та савдо марказига эга.
Бундан ташқари,  холдинг қишлоқ хўжалиги йўналишида катта тажрибага эга. Унинг Украина бўйлаб буғдой, мой олинадиган кольза ўсимлиги, кунгабоқар ва маккажўхори етиштиришга ихтисослашган йирик қишлоқ хўжалиги кластерлари бор.
Мулоқот давомида томонлар қишлоқ хўжалиги соҳасида Украина билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди. Хусусан, Ўзбекистонда гўшт-сут маҳсулотлари ишлаб чиқариш мажмуалари учун аралаш озуқа тайёрлаш соҳасида қўшма корхона ташкил этиш бўйича фикр алмашилди.
Музокараларда Украина томони ўз улгуржи ва чакана тармоқлари орқали Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни сотиш масаласини кўриб чиқишга тайёр эканини тасдиқлади.
Учрашув якунида мазкур соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун юқори салоҳият қайд этилиб, уларни имкон қадар тезроқ амалга ошириш бўйича келишувга эришилди.

Крупнейший торговый холдинг Украины намерен развивать сотрудничество с Узбекистаном в сфере сельского хозяйства
2020-09-08 | Экономика
КИЕВ, 8 сентября. /ИА «Дунё»/. Посол Узбекистана Алишер Курманов встретился с генеральным директором украинской национальной сети торговых центров «Эпицентр К» Петром Михайлишиным, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Целью встречи стало расширение международного сотрудничества по привлечения передовых технологий и инвестиционных решений в экономику Узбекистана.
На сегодняшний день «Эпицентр К» является лидером розничной торговли в Украине, который специализируется в таких областях поставок товаров, как стройматериалы, мебель, утварь для дома, сада и огорода, бытовой химии и другие. Группа насчитывает 60 торговых центров под маркой «Эпицентр» и «Новая линия».
Наряду с указанным, холдинг активно развивает сельскохозяйственное направление и владеет крупными агрокластерами по всей Украине, которые занимаются в вопросах выращивания пшеницы, рапса, подсолнечника и кукурузы.
С учетом приоритетности вопросов дальнейшего расширения сотрудничества с Украиной в сфере сельского хозяйства, главным предметом встречи стало обсуждение вопросов создания совместного производства в Узбекистане по выпуску комбикормов для мясомолочного комплекса страны.
Наряду с указанным, украинская сторона проявила заинтересованность в изучении вопросов реализации продукции узбекского производства через свою оптово-розничную сеть.
По итогам встречи стороны констатировали значительный потенциал наращивания сотрудничества в указанных направлениях и обозначили конкретные шаги по их реализации в максимально короткие сроки.