Польша ишбилармон доиралари билан Ўзбекистон маҳсулотлари экспортини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
2020-09-05 | Иқтисодиёт
ВАРШАВА, 5 сентябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистоннинг Польшадаги элчиси Баҳром Бабаев Вроцлав шаҳрида «PLON» компанияси раҳбари Гжегош Войсик билан музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
«PLON» компанияси Польшанинг энг йирик «MAKRO» ва «Sel-Gros» улгуржи супермаркетлари, шунингдек, мамлакатдаги «Biedronka» ва «Lidl» чакана савдо тармоқларига йирик миқдорда мева-сабзавотлар, озиқ-овқат маҳсулотлари ва қуритилган мевалар етказиб берувчилардан бири ҳисобланади. Шунингдек, компания халқаро экспорт бозорларида маркетинг, маҳсулот сотиб олиш, қадоқлаш, қайта ишлаш ва сотиш билан шуғулланади.
Маҳсулотларни қайта ишлаш, қадоқлаш учун омборлар ва бинолар билан танишувдан сўнг, мезбонларга Ўзбекистондан йил давомида Польшага сабзавотлар, янги ва қуритилган мевалар, озиқ-овқат маҳсулотлари, зираворлар экспорт қилиш имконияти ҳақида маълумотлар тақдим этилди.
Гжегош Войсик Ўзбекистондан импорт турларини кенгайтириш учун Польшадаги энг йирик савдо тармоқларида ўзбек маҳсулотлари бозорини очиш муҳимлигини таъкидлади. Шунингдек, Польша томони юқори сифатли маҳсулотларни узлуксиз олиб киришга қизиқиш билдирди. Шу муносабат билан Польшадаги ўзбек компаниялари дистрибьюторининг имкониятларидан унумли фойдаланиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Яқин келажакда Польшага ўзбек қовунлари, узум, анор, хурмо ва пиёз маҳсулотларини етказиб бериш,  кейинчалик қуритилган мевалар ва озиқ-овқат маҳсулотлари  бўйича экспорт шартномаларини имзолаш режалаштирилган.
Ўзбекистон элчихонаси маълумотига кўра, коронавирус пандемиясига қарамай, Ўзбекистон-Польша савдо айланмаси барқарор ўсиб бормоқда. 1 сентябрь ҳолатига кўра, Ўзбекистондан ушбу давлатга экспорт ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 131 фоизни ташкил этди. 2020 йилда Польша ўзбек маҳсулотларини импорт қилиш ҳажми бўйича Европада иккинчи ўринга чиқди.

Посол Узбекистана обсудил с представителями польского бизнеса вопросы расширения экспорта узбекской продукции
2020-09-05 | Экономика
ВАРШАВА, 5 сентября. /ИА «Дунё»/. 3 сентября в городе Вроцлаве Посол Узбекистана в Польше Бахром Бабаев встретился с главой компании «PLON» Гжегошем Войсиком, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«PLON» является одним из крупных поставщиков свежей плодоовощной продукции, бакалейных товаров и сухофруктов в крупнейшие польские сетевые оптовые супермаркеты «MAKRO» и «Sel-Gros», а также розничной торговли «Biedronka» и «Lidl» по всей Польше. Компания также занимается маркетингом международных экспортных рынков, покупкой, расфасовкой, переработкой и продажей продукции.
После осмотра складов и помещений по переработке и расфасовки продукции польские участники встречи ознакомлены с возможностями Узбекистана по круглогодичному экспорту пищевой продукции в Польшу – овощей, свежих и сухофруктов, бакалейных товаров, специй и других.
Гжегош Войсик отметил важность открытия узбекского рынка для крупнейших торговых сетей Польши с расширением ассортимента импорта узбекской продукции. Польской стороной выражена заинтересованность в бесперебойном импорте высококачественного товара, в связи с чем признано целесообразным использование возможностей дистрибьютора узбекских компаний в Польше.
В ближайшее время планируется подписание экспортных контрактов на поставки в Польшу узбекских дынь, винограда, граната, хурмы и репчатого лука, в последующем сухофруктов и бакалейных товаров.
Как отметили в Посольстве Узбекистана, узбекско-польский товарооборот, несмотря на коронавирусную пандемию, неуклонно растет, в том числе и за счет узбекского экспорта в Польшу. На 1 сентября экспорт из Узбекистана составил 131% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В 2020 году Польша вышла на второе место в Европе по объему импорта узбекской продукции.