АҚШ Ўзбекистонга 200 та сунъий нафас бериш аппаратларини тақдим этди
Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ва АҚШнинг юртимиздаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Дэниел Розенблюм иштирокида Америка Қўшма Штатлари ҳукумати Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) орқали коронавирусга қарши курашишда кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистонга тақдим этган 200 та замонавий сунъий нафас бериш аппаратларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Айтиш лозимки, ҳозирда мамлакатимиздаги тиббиёт муассасаларида 2 мингдан ошиқ сунъий нафас бериш аппаратлари мавжуд. Умумий қиймати қарийб 2,6 миллион доллар бўлган 200 та сунъий нафас бериш аппаратлари эса АҚШ томонидан бундан аввал етказиб берилган 6 миллион доллардан ортиқ кўмагининг давоми бўлди.
– Ўзбекистон кўп йиллардан бери АҚШ, жумладан, Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) билан ҳамкорлик қилиб келмоқда, – деди Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов. – Айниқса, тиббий таълим, кадрларни қайта тайёрлаш, илм-фанни ривожлантириш, тиббий хизмат сифатини ошириш, бирламчи тиббиёт ва даволаш муассасалари фаолиятини яхшилаш йўналишларидаги ҳамкорлик ўз самарасини бермоқда. Мутахассисларимиз АҚШнинг етакчи клиникаларида амалиёт ўтаб келишмоқда. Биргина 2019 йилда 14 нафар мутахассислар малака ошириб қайтишди. Мичиган, Сент-Луис, Шимолий Каролина университетлари профессор ва олимлари доимий тарзда юртимизга келиб, тажриба алмашишмоқда. Бугунги инсонпарварлик ёрдами эса АҚШ томонидан коронавирус пандемиясини енгишга кўмаклашиш мақсадида етказилган навбатдагиси бўлди. Ушбу тақдим этилган аппаратларнинг афзаллиги фойдаланиш учун содда, кўп функционал ҳамда беморларни турли транспорт воситаларида ташиш жараёнида ҳам қўлланилиши мумкин эканлигидир.
Дарҳақиқат, тақдим этилган сунъий нафас бериш аппаратлари Ўзбекистондаги соғлиқни сақлаш муассасаларининг техник инфратузилмаси, ҳатто иқлимини ҳам ҳисобга олган ҳолда махсус буюртма асосида ишлаб чиқарилган. Хусусиятларига кўра, ушбу қурилмалар стационар даволанишда интенсив терапия учун ҳам, аэротиббий транспортда ёки тез ёрдам машиналарида беморни ташиш пайтида ҳам қўлланилади.
– COVID-19 шароитида барча мамлакатлар глобал ҳамжамият сифатида ҳаракат қилиши лозим, – деди АҚШнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Дэниел Розенблюм. – Бу чегара билмас вирус барчамизга ўз таъсирини ўтказмоқда. Шу боис, мамлакатимиз унга қарши курашишда зарур бўлган воситалар ҳамда техник кўмак тақдим этиш орқали Ўзбекистон ва бошқа давлатларни қўллаб-қувватламоқда. Америка хусусий сектори билан ҳамкорликда етказиб берилган бу сунъий нафас бериш ускуналари Ўзбекистонда оғир касалларни даволаш имкониятини янада мустаҳкамлайди.
Тадбирда таъкидланганидек, Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) бу ускуналарни мамлакат бўйлаб тиббиёт муассасаларига етказиб бериш, ташиш ва жойлаштиришни режалаштиришда Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлардаги соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор томонлар билан иш олиб бормоқда. Тақдим этилган ускуналар энг юқори сифатли бўлиб, замонавий технология асосида АҚШда ишлаб чиқарилган. Улар ихчам, ўрнатилиши осон ҳамда инвазив ва ноинвазив усулларда қўлланилиши мумкин. Бу эса ўзбекистонлик шифокорларга вирус билан оғриган беморларни даволашда қулайлик туғдиради. Шунингдек, USAID тиббиёт ходимлари учун тренинг машғулотлари ўтказиш ва ускуналарга техник хизмат кўрсатишга маблағ ажратади. Натижада шифохоналар бу даволаш ускунасидан кўп йиллар давомида хавфсиз фойдаланишни давом эттириши мумкин. Мазкур тиббиёт ускунасини нафас олиш билан боғлиқ бошқа касалликларни даволашда ҳам ишлатса бўлади.

США передали Узбекистану 200 аппаратов искусственной вентиляции легких
С участием министра здравоохранения Алишера Шадманова и Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Дэниела Розенблюма состоялась церемония вручения 200 современных аппаратов ИВЛ, предоставленных Узбекистану правительством США через Агентство США по международному развитию (USAID) для содействия в борьбе с COVID-19.
Следует отметить, что в настоящее время в медицинских учреждениях нашей страны насчитывается более 2 тысяч аппаратов искусственной вентиляции легких. Переданные сегодня 200 аппаратов ИВЛ стоимостью около 2,6 миллиона долларов стали продолжением ранее предоставленной Соединенными Штатами Америки гуманитарной помощи на более 6 миллионов долларов для поддержки Узбекистана в борьбе с пандемией коронавируса.
– Узбекистан уже многие годы сотрудничает с США, в том числе с Агентством по международному развитию, – сказал министр здравоохранения Алишер Шадманов. – В частности, приносит свои плоды сотрудничество в области медицинского образования, переподготовки кадров, развития науки, повышения качества медицинских услуг, совершенствования деятельности учреждений первичной медико-санитарной помощи и лечебных учреждений. Наши специалисты стажируются в ведущих клиниках США. Только в 2019 году в этой стране повысили квалификацию 14 наших специалистов. Профессора и ученые из университетов Мичигана, Сент-Луиса и Северной Каролины регулярно приезжают в нашу страну и обмениваются опытом. Сегодняшняя гуманитарная помощь стала продолжением той, которую ранее США несколько раз предоставили для содействия в преодолении пандемии коронавируса. Преимущество этих аппаратов ИВЛ в том, что они просты в использовании, многофункциональны и могут использоваться в процессе транспортировки пациентов на различных транспортных средствах.
Как было отмечено на церемонии, переданные аппараты ИВЛ произведены по специальному заказу с учетом технической инфраструктуры учреждений системы здравоохранения и климатических условий Узбекистана. Согласно характеристикам, данные аппараты применяются для интенсивной терапии как в условиях стационарного лечения, так и при перевозке больных аэромедицинским транспортом или в машинах скорой помощи.
– В условиях пандемии COVID-19 все страны должны действовать как глобальное сообщество, – отметил Чрезвычайный и Полномочный посол США в Узбекистане Дэниел Розенблюм. – Вирус не признает национальных границ и затрагивает всех нас. Поэтому Соединенные Штаты Америки поддерживают Узбекистан и многие другие страны, предоставляя материалы и техническую помощь, необходимые для борьбы с этим вирусом. Эти аппараты ИВЛ, приобретенные в партнерстве с частным сектором США, укрепят возможности Узбекистана в процессе лечения тяжелобольных пациентов с COVID-19.
На мероприятии было отмечено, что Агентство международного развития (USAID) тесно сотрудничает с Министерством здравоохранения и другими заинтересованными сторонами Узбекистана и США, чтобы помочь в доставке, транспортировке и размещении аппаратов ИВЛ в медицинских учреждениях по всей стране. Предоставленные аппараты ИВЛ высокого качества были произведены в США с использованием передовых технологий. Они компактны и просты в установке, могут использоваться как инвазивными, так и неинвазивными методами. Это дает узбекистанским врачам гибкость в лечении пациентов с коронавирусом. USAID также профинансирует обучение наших медицинских работников и техническое обслуживание аппаратов, чтобы больницы могли продолжать безопасно эксплуатировать данное оборудование. Аппараты ИВЛ могут использоваться много лет и для лечения пациентов с другими респираторными заболеваниями.