“Солиқ ҳамкор”: жамоатчилик назоратининг янги тизими жорий этилди
Истеъмолчилар кундалик ҳаётда маҳсулот сотиб олаётганда ёки хизматлардан фойдаланишда кўпинча асоссиз нархлар оширилишига, чек берилмаслик ҳолатига дуч келади. Ҳатто шундай ҳолатлар содир бўладики, “уддабурон” тадбиркорлар терминал орқали савдо қилишдан бош тортади.
Кўпчилигимиз бу каби ҳуқуқбузарликларга дуч келамиз. Тан олиш керак, истеъмолчилар бундай ҳолатларга ҳар доим ҳам етарлича эътибор қаратмайди. Чунки масалага ёлғиз ижобий ечим топиш мушкул ва баъзан шунчаки имконсиз ҳам.
“Soliq hamkor” («Налоговый партнер») деб номланган мазкур ахборот тизими яширин иқтисодиётга қарши курашда фуқароларни Давлат солиқ хизмати органлари билан ҳамкорликка чорлайди.
“Soliq hamkor” тизими доирасида ҳамкорлик
“Soliq hamkor” тизими орқали ҳамкор солиқ тўловчи, солиқ агенти ёки бошқа шахснинг Солиқ кодексида жавобгарлик белгиланган ҳаракати ёки ҳаракатсизлиги юзасидан Давлат солиқ хизмати органини хабардор этади. Асосий талаб: ҳамкор тақдим этган маълумот аниқ, тўлиқ ва ишончли бўлиши керак.
“Soliq hamkor” ахборот тизими бир неча йўналишда солиқ органлари билан масофадан туриб ҳамкорлик қилиш имкониятини тақдим этади.
Жумладан, “Soliq”  мобил иловасига “Soliq hamkori” бўлими қўшилди. Илова солиққа оид ҳуқуқбузарлик хабарини қулай, тез ва осон юбориш имконини беради.
Ҳамкорликни @soliq_hamkor_bot телеграм боти ва Электрон солиқ хизматлари портали – https://my.soliq.uz орқали ҳам амалга ошириш мумкин.
Бунинг афзаллиги шундаки, мурожаат қилган ҳар бир фуқаро ўз мурожаати ҳолатини реал вақт режимида кузатиб бориши мумкин.
Қандай ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар бериш мумкин?
Кимдир давлат рўйхатидан ўтмасдан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланади, айримлар товарларни яширин ишлаб чиқариш, контрабанда ва контрафакт товарларни ташиш, сотишни “касб” қилган. Кўпинча чекларни тақдим этмаслик ёки тўлов терминаллари орқали савдо қилишни рад этиш билан боғлиқ савдо қоидаларига риоя этмаслик ҳоллари рўй беради.
“Soliq.hamkor” шу каби солиқ ҳуқуқбузарларига барҳам беришга йўналтирилган.
ДСҚ “Ўзбекистон Республикасининг Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонуни талаблари асосида ҳамкор томонидан юборилган мурожаатни рўйхатга олади ҳамда давлат солиқ хизмати органлари ваколати доирасида солиқ назорати тадбирларини ўтказади.
Таъкидлаш лозимки, сайёр солиқ текширувини ўтказиш учун “Soliq hamkor” тизими орқали келиб тушган аризалар асос бўлади.
Мазкур янги тизим, Давлат солиқ хизмати органлари томонидан амалга оширлаётган яширин иқтисодиётга қарши курашдаги яна бир муҳим қадам бўлади.

Запущена новая система общественного контроля «Налоговый партнер»
В повседневной жизни, когда потребители покупают товар или пользуются услугами, часто сталкиваются с необоснованным завышением цен, невыдачей чеков. Бывает даже, что «предприимчивые» предприниматели отказывают в оплате через терминал.
Надо признать, потребители не всегда уделяют таким случаям достаточного внимания. Потому что в одиночку сложно, а иногда просто невозможно найти положительное решение проблемы. Именно с целью применения общественного контроля для борьбы с теневой экономикой Государственный налоговый комитет внедрил новую систему.
Информационная система, получившая название «Налоговый партнер» (“Soliq hamkor”) призывает граждан к сотрудничеству с Государственной налоговой службой в выявлении факторов теневой экономики.
Сотрудничество в рамках системы “Soliq.hamkor”
Посредством системы «Налоговый партнер» партнер сообщает органам Государственной налоговой службы о действиях или бездействии налогоплательщика, налогового агента или другого лица, ответственность за которые установлена Налоговым кодексом. Главное требование: информация, предоставляемая партнером, должна быть точной, полной и достоверной.
Информационная система “Soliq hamkor” позволяет удаленно сотрудничать с налоговыми органами несколькими способами.
В частности, в мобильном приложении “Soliq” добавлен раздел «Налоговый партнер». Приложение позволяет удобно, быстро и легко отправлять сообщения о налоговом нарушении.
Сотрудничество возможно через телеграм-бот @soliq_hamkor_bot и Портал государственных налоговых электронных услуг налоговых органов https://my.soliq.uz.
Преимущество в том, что каждый обратившийся гражданин может отслеживать состояние своего обращения в режиме реального времени.
О каких нарушениях можно сообщать?
Кто-то занимается бизнесом, не проходя государственную регистрацию, много таких, кто сделал «профессией» скрытое производство товаров, контрабанду и перевозку контрафактной продукции. Часто встречается несоблюдение правил торговли, связанных с невыдачей чеков или отказом от приема платежей через платежные терминалы.
Система “Налоговый партнер” направлена на устранение именно таких налоговых правонарушителей.
В соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» Государственная налоговая служба фиксирует направленное партнером обращение и в установленном порядке проводит налоговые проверки.
Стоит отметить, что основанием для проведения выездной налоговой проверки являются заявки, поступившие именно через систему «Налоговый партнер».
Данная система станет еще одним важным шагом в борьбе с теневой экономикой, которую реализует Государственная налоговая служба Узбекистана.