Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовни хотирлаш тадбирлари ўтказилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарорига кўра, ҳар йили 2 сентябрь Ислом Каримов хотираси куни сифатида, бу улуғ инсонни ёд этиш, ҳаёти ва фаолиятини ўрганиш билан боғлиқ тадбирлар ўтказилиши анъанага айланди.
Вилоят ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари дастлаб Самарқанд шаҳридаги Ислом Каримов мақбара-мажмуасини зиёрат қилди.
Биринчи Президентимизнинг давлатимиз мустақилликка эришиши ва тараққиёти йўлидаги хизматлари ёдга олинди.
Шундан сўнг вилоят жамоатчилиги вакиллари Регистон майдони яқинида ўрнатилган Ислом Каримов ҳайкали пойига гуллар қўйдилар.

Remembering Islam Karimov
Samarkand hosted an event, dedicated to the memory of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov.
In accordance with the resolution of President Shavkat Mirziyoyev “On perpetuation of the memory of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Abduganiyevich Karimov” of January 25, 2017, September 2 was established as the Day of Remembrance of the First President. On this day, it became a tradition to recall the life and multifaceted activities of Islam Karimov.
Heads of Samarkand region’s hokimiyat, state and public organizations visited the Islam Karimov mausoleum in the city.
Participants recalled Islam Karimov’s merits on the way of achieving independence and prosperity of Uzbekistan.
Participants of the event laid flowers to the monument of Islam Karimov erected near Registan square.