Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовни хотирлаш тадбирлари ўтказилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарорига кўра, ҳар йили 2 сентябрь Ислом Каримов хотираси куни сифатида, бу улуғ инсонни ёд этиш, ҳаёти ва фаолиятини ўрганиш билан боғлиқ тадбирлар ўтказилиши анъанага айланди.
Вилоят ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари дастлаб Самарқанд шаҳридаги Ислом Каримов мақбара-мажмуасини зиёрат қилди.
Биринчи Президентимизнинг давлатимиз мустақилликка эришиши ва тараққиёти йўлидаги хизматлари ёдга олинди.
Шундан сўнг вилоят жамоатчилиги вакиллари Регистон майдони яқинида ўрнатилган Ислом Каримов ҳайкали пойига гуллар қўйдилар.

В память об Исламе Каримове
В Самарканде проведены мероприятия, посвященные памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
В соответствии с постановлением Президента Шавката Мирзиёева “Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова” от 25 января 2017 года стало традицией каждый год 2 сентября - в день памяти Ислама Каримова - проводить мероприятия, посвященные этому великому человеку, его жизни и деятельности.
Руководители областного хокимията, государственных и общественных организаций посетили мавзолей-комплекс Ислама Каримова в Самарканде.
Прочитали молитвы.
Вспоминали заслуги Первого Президента в достижении независимости и развитии страны.
Затем представители общественности области возложили цветы к подножию памятника Ислама Каримова, установленного около площади Регистан.