Технопарк: ҳар 19 секундда битта маҳсулот
Давлатимиз раҳбари ўтган йили июнда Яшнобод туманидаги Технопаркда режалаштирилган лойиҳалар билан танишган, бу йил февралда электрон газ ҳисоблагич корхонаси ишга туширилган эди.
29 август куни бу ерда иккинчи истиқболли лойиҳа – маиший совутгичлар ишлаб чиқариш заводи фойдаланишга топширилди. Президент Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, корхонани очди.
Давлатимиз раҳбари жамоатчилик вакиллари билан бирга ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Умумий қиймати 51,5 миллион АҚШ доллари бўлган корхонада Жанубий Кореянинг “Samsung Electronics” компанияси технологияси ўрнатилган. Ускуналарни монтаж қилиш ва лойиҳани ишга туширишга ҳам кореялик мутахассислар жалб қилинган.
Маълумки, юртимизда шу пайтгача ҳам совутгичлар ишлаб чиқариларди. Фарқи шундаки, бу корхонаники юқори технологик, янги авлод маҳсулотидир. Шунга яраша уларнинг сифати юқори, сиғими ҳам катта.
– Собиқ авиация заводи тўхтаб, қаровсиз қолиб кетган эди. Кейинги йилларда ундан фойдаланиш бўйича кўрган чораларимиз аста-секин ўз натижасини бераяпти. Булардан мақсадимиз – одамларни ишли қилиб, ойлик бериш, рақобатбардош маҳсулот чиқариб, экспорт қилиш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Корхонада ишлаб чиқариш жараёни тўлиқ автоматлаштирилгани натижасида ҳар 19 секундда битта маҳсулот тайёрлаш мумкин. Юқори қўшимча қийматга эга бу совутгичларнинг 30 фоизини экспорт қилиш кўзда тутилган. Бу ерда 1500 та иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбари жамоатчилик фаоллари билан мулоқотда саноатни маҳаллийлаштириш масалалари ҳақида гапирди. Хусусан, 2016 йил якунида 100 минг тонна атрофида мис ишлаб чиқарилган бўлса, бу йил охирида 150 минг тоннага етказилиши таъкидланди. Келгусида 400 минг тонна режа қилинган. Маълумки, мис саноат маҳсулотлари тайёрлашда кенг қўлланилади. Уни қазиб чиқариш ҳажми кўпайиши импорт ўрнини босиб, мамлакатимиз маҳсулотларининг дунё бозорида рақобатбардошлигини оширади.
Мазкур технопарк 2019 йил августда ташкил этилган. Бу ерда 2020-2021 йилларда 15 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган. Барча лойиҳалар бажарилгандан кейин жами ишлаб чиқариш ҳажми йилига 800 миллион АҚШ доллари бўлиши мўлжалланган.

Технопарк: один продукт – каждые 19 секунд
С проектами Технопарка, организованного в Яшнабадском районе, глава государства ознакомился в прошлом году. Здесь же в феврале текущего года было запущено производство электронных счетчиков потребления газа.
Сегодня сдан в эксплуатацию второй перспективный объект – завод по выпуску бытовых холодильников. Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие и дал старт производству, нажав символическую кнопку.
Затем глава государства вместе с представителями общественности ознакомился с технологическим процессом. Завод стоимостью 51,5 миллиона долларов оснащен по технологии южнокорейской компании "Samsung Electronics". Корейские специалисты были привлечены к монтажу оборудования и запуску проекта.
Производство холодильников в нашей стране было налажено и прежде. Данное предприятие отличает способность выпускать высокотехнологичную продукцию нового поколения с более совершенными характеристиками.
- Бывший авиазавод прекратил деятельность и остался бесхозным. Меры, которые мы предприняли здесь в последние годы, постепенно дают результат. Наша цель - обеспечить людей работой и зарплатой, производить и экспортировать конкурентоспособную продукцию, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Благодаря полной автоматизации процессов предприятие способно выпускать продукцию каждые 19 секунд. Планируется экспортировать 30 процентов холодильников с высокой добавленной стоимостью. Здесь создано 1500 рабочих мест.
В беседе с общественными деятелями глава государства коснулся вопросов локализации промышленности. Отмечалось в частности, что по итогам 2016 года было добыто около 100 тысяч тонн меди, а к концу текущего года эта цифра достигнет 150 тысяч тонн. В дальнейшем намечено нарастить добычу до 400 тысяч тонн. Как известно, медь широко используется при изготовлении промышленных товаров. Увеличение добычи будет способствовать замещению импорта и повысит конкурентоспособность отечественной продукции на мировом рынке.
Технопарк создан в августе 2019 года. В 2020-2021 годах в нем планируется реализовать 15 инвестиционных проектов. Ожидается, что после их завершения объем производства предприятиями технопарка составит 800 миллионов долларов в год.