Балиқчилик тармоғини қўллаб-қувватлаш ва унинг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
Республикада балиқчилик тармоғини қўллаб-қувватлаш, балиқчилик ва балиқ овлаш хўжаликлари фаолияти самарадорлигини ошириш, ушбу соҳада ер ва сув ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланиш ҳамда интенсив технологияларнинг кенг жорий этилишини таъминлаш мақсадида:
2020 йилдан бошлаб сунъий сув ҳавзаларида балиқ етиштирадиган балиқчилик хўжаликларига сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ сув объектидан олинган ва қайтариб чиқарилган сув ҳажми ўртасидаги фарқидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалиги ерларини суғориш учун белгиланган ставкаларда ҳисобланади;
коллектор-дренаж сувларидан олиб фойдаланилган сув ресурслари солиқ солиш объекти ҳисобланмайди;
балиқчилик хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги корхоналарига сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқни ҳисоблаш учун фойдаланилган сувнинг ҳажми ҳақиқатда истеъмол қилинган ҳажмдан келиб чиққан ҳолда Сув хўжалиги вазирлиги таркибига кирувчи ташкилотлар томонидан аниқланади;
балиқчилик хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги корхоналари томонидан фойдаланилган сувнинг ҳақиқатда истеъмол қилинган ҳажмини аниқлаш имкони бўлмаганда, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ базаси белгиланган сувни истеъмол қилиш нормативларининг 50 фоизи миқдорида белгиланади;
Сув хўжалиги вазирлиги томонидан ҳар йили сув лимитлари белгиланаётганда балиқчилик хўжаликлари фойдаланиши мумкин бўлган коллектор-дренаж тармоқларининг рўйхати шакллантирилади ҳамда Сув хўжалиги вазирлигининг веб-сайтида жойлаштириб борилади;
балиқчилик хўжаликлари фойдаланиши мумкин бўлган коллектор-дренаж тармоқларидаги сувлардан коллектор-дренаж тармоқларининг лойиҳавий параметрларига риоя қилган ҳолда фойдаланади.
2. Сув хўжалиги вазирлиги:
фойдаланиш мумкин бўлган коллектор-дренаж тармоқлари, ундаги сувларнинг шўрланиш даражаси ва сифати доимий назорат қилиниши ҳамда бу тўғрисидаги маълумотларни ўзининг расмий веб-сайтида кўрсатиб борилишини;
сунъий сув ҳавзаларида балиқ етиштирадиган балиқчилик хўжаликлари учун сув олиш лимитлари манбаларнинг тахмин қилинган ва ҳақиқий сувлилиги, шунингдек, балиқчилик хўжаликларининг сув истеъмоли режаларини ҳисобга олган ҳолда белгиланишини;
сунъий сув ҳавзаларида балиқ етиштирадиган балиқчилик хўжаликлари, сув етказиб берувчи тегишли ташкилотлар ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда ҳар йили 15 январдан кечикмаган муддатда белгиланган тартибда уч томонлама шартнома тузилишини таъминласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Ў.И. Барноев Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси
ва вилоятлар ҳокимлари, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда икки ой муддатда коллектор-дренаж тармоқлари атрофида санитария-муҳофаза зоналарига риоя этган ҳолда 2021 йилга мўлжалланган балиқчилик лойиҳаларини шакллантирсин ва уларнинг амалга оширилишини таъминласин.
4. Сув хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимликлари ўз ҳудудида жойлашган қишлоқ хўжалиги корхоналарининг сув истеъмоли режаларини ишлаб чиқишда сунъий сув ҳавзаларида балиқ етиштирадиган балиқчилик хўжаликларининг сувга бўлган талабини манбалар кесимида (дарё, канал, коллектор-дренаж тармоқлари, сой, булоқ ва бошқалар) ҳисобга олинишини таъминласин.
5. Сув хўжалиги вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда:
уч ой муддатда сунъий сув ҳавзаларида балиқ етиштириш учун талаб этиладиган сув ҳажми меъёрларини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
2021-2022 йилларда сув танқислиги шароитида дарё ва каналлардан сув оладиган балиқчилик хўжаликлари томонидан сунъий сув ҳавзаларида босқичма-босқич янги ресурс тежамкор интенсив технологиялардан ва иккиламчи сув манбаларидан кенг фойдаланиш амалиётини жорий этсин.
6. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Инновацион ривожланиш вазирлиги икки ой муддатда Балиқчилик илмий-тадқиқот институтининг Тошкент вилоятида табиий ва сунъий сув ҳавзаларининг гидробиологик ва гидрокимёвий таркибини, омухта ем сифатини таҳлил қилиш ҳамда балиқ касалликларига ташхис қўйиш лабораториясини ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар дастурини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
кадрларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, уларда замонавий лаборатория ускуналаридан фойдаланиш бўйича билим ва кўникмаларни шакллантириш учун хорижий стажировкаларни ташкил этиш;
лабораторияларни бутлаш учун ускуналар, бутловчи қисмлар, реагент ва реактивларнинг рўйхатга мувофиқ харидларини амалга ошириш;
балиқчилик соҳасида ўтказилган илмий-тадқиқот ишларини хатловдан ўтказиш ва илмий ишланмаларни тижоратлаштириш;
лабораторияларни ташкил этиш, сақлаш ва ходимларга иш ҳақини тўлаш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш бўйича зарур чора-тадбирлар назарда тутилсин.
7. Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда 2022 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси табиий сув захиралари ихтиофаунаси ва сув биоресурсларининг ягона маълумотлар банкини (кейинги ўринларда – маълумотлар банки) ташкил этсин.
Инновацион ривожланиш вазирлиги Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмасининг маълумотлар банкидан фойдаланиш бўйича эҳтиёжларига мувофиқ молиялаштириладиган илмий лойиҳалар танловининг ўтказилишини таъминласин.
8. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан Балиқчилик илмий-тадқиқот институтининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, инновацион ахборот-ресурс хоналари, балиқчиликда селекция ва наслчилик, балиқларнинг табиий ва сунъий озуқа сифатини таҳлил қилишга ихтисослашган лабораторияларни барпо этиш лойиҳаларини Ўзбекистон Республикасининг 2021-2023 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурига белгиланган тартибда киритилишини таъминласин.
9. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ва “Ипотека банк” АТИБнинг қуйидагиларни назарда тутувчи таклифларига розилик берилсин:
йирик балиқчилик кластерларида балиқларни инкубация қилиш, ёпиқ сув айланма тизимида, қафаслар, бетон бассейнлар ва тупроқ ҳавзаларида интенсив усулда балиқ чавоқлари ва товар балиқ етиштириш бўйича балиқчилик хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини ўқитиш мақсадида пуллик асосда ўқув курслари ташкил этиш;
балиқчиликка ўқитиш бўйича таянч аудиториялар, кўргазмали балиқхоналар ташкил этиш, шартнома асосида ушбу йўналишдаги кластерлар, фермер хўжаликлари ходимлари, шунингдек, интенсив усулда балиқ етиштираётган аҳолини ўқитишни йўлга қўйиш.
Белгилансинки, аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш лойиҳаларини амалга ошириш учун дастурлар доирасида ажратиладиган кредитлар устувор равишда балиқчиликка ўқитиш бўйича курсларнинг тегишли сертификатига эга бўлган фуқароларга ажратилади.
10. “Ипотека-банк” АТИБнинг “Ипотека Сармояси” МЧЖ устав фондидаги улуши “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмасига ўтказилганлиги ҳамда ушбу жамият томонидан қуйидаги вазифалар амалга оширилиши маълумот учун қабул қилинсин:
балиқчилик соҳасида лойиҳавий молиялаштиришни амалга ошириш, шунингдек, янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш, мавжуд лойиҳалар (хўжаликлар)нинг самарадорлигини ошириш, уларни молиялаштириш, лизинг хизматларини кўрсатиш, зарур ҳолларда, лойиҳа-смета ҳужжатларини, техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқишда хорижий экспертларни жалб қилиш;
интенсив ва ярим интенсив усулда балиқ етиштириш, балиқ маҳсулотларини қайта ишлаш, тайёр ва ярим тайёр балиқ маҳсулотларини ва жаҳон андозалари асосида оқсилга бой озуқа ишлаб чиқариш бўйича янги лойиҳаларни ишга тушириш;
балиқ чавоқларини етиштириш ва кўпайтириш бўйича замонавий наслчилик корхоналарини ташкил этиш.
11. Тошкент вилояти ҳокимлиги, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг Тошкент вилояти Чиноз туманидаги “Чиноз деҳқон бозори” МЧЖнинг “Янги Чиноз балиқ бозори” филиали бино-иншоотларини тегишли ҳудуди билан бирга (кейинги ўринларда – объект), кейинчалик унинг негизида балиқ ва балиқ маҳсулотлари савдосини ташкиллаштиришга мўлжалланган замонавий савдо комплексини ташкил этиш учун “Чиноз деҳқон бозори” МЧЖнинг устав капиталидаги давлат улушини (унга мос келадиган соф активлари қийматини объектнинг баланс (қолдиқ) қиймати миқдорида) камайтириш ҳисобига Давлат активларини бошқариш агентлигига бериш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Давлат активларини бошқариш агентлиги:
йигирма кун муддатда Тошкент вилояти ҳокимлиги билан биргаликда объектнинг топшириш-қабул қилинишини;
бир ой муддатда объект негизида санитария-эпидемиология талабларига жавоб берадиган балиқ ва балиқ маҳсулотлари савдосини ташкил этиш, тайёр ва ярим тайёр маҳсулотларни сақлаш учун музлаткич ускуналарини қуриш бўйича минимал инвестиция мажбуриятларини, шу жумладан, яратиладиган иш ўринлари сони юзасидан таклифлар ишлаб чиқилишини ва тасдиқлаш учун ҳудудий танлов комиссиясига киритилишини;
икки ой муддатда объектнинг инвестиция ва ижтимоий мажбуриятлари билан оммавий савдоларга бозор қиймати бўйича сотишга жойлаштирилишини таъминласин. Бунда, объект оммавий савдоларда қўйилган кундан бошлаб уч ой мобайнида сотилмаган тақдирда тўловларни 5 йилгача муддатга тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти билан бозор қиймати бўйича сотилиши назарда тутилсин.
12. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси балиқчиликка ихтисослашган туманларда 10 тадан аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш лойиҳаларини амалга ошириш чораларини кўрсин.
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда бир ой муддатда хорижий тажриба ва ресурс тежовчи инновацион технологиялар жорий этилишини назарда тутган ҳолда аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш учун қўлланма (балиқ тури, сифати, етиштириш схемаси, ресурс тежовчи технологиялар) ишлаб чиқсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят ҳокимликлари, ҳудудий “Чорванасл” марказлари ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси:
бир ой муддатда сектор раҳбарлари билан биргаликда ҳудудлардаги аҳоли ўртасида интенсив усулда балиқ етиштиришнинг афзалликлари ҳамда самарадорликлари хусусида тарғибот ва ташвиқот ишларини ҳамда ўқув семинарларини ташкил қилиш юзасидан “Иш режа” ишлаб чиқсин;
аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш истагини билдирган талабгорлар рўйхатини шакллантириб, уларга тижорат банклари орқали кредит маблағлари олишда амалий ёрдам кўрсатсин;
балиқ етиштиришни таъминлаш борасида зарур тадбирларни ўз муддатида амалга ошириш бўйича чора-тадбирларни белгиласин.
Сув хўжалиги вазирлиги ва Энергетика вазирлиги аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштирувчи ташаббускорларга сув ва электр энергиясининг узлуксиз етиб боришини таъминласин.
14. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш натижалари юзасидан асослантирилган таклифларни 2021 йил 1 сентябрга қадар Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимча киритилсин.
16. Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида:
а) сув хўжалиги вазири Ш.Хамроев:
балиқчилик хўжаликлари билан сувдан фойдаланиш бўйича шартнома тузилиши ва уларга белгиланган сув миқдори кафолатли етказиб берилишини, шунингдек, улар томонидан ҳақиқатда истеъмол қилинган сувнинг ҳажмлари аниқланишини;
балиқчилик хўжаликлари томонидан фойдаланиш мумкин бўлган коллектор-дренаж тармоқлари рўйхатининг ҳар йили шакллантирилишини, шунингдек, улар ҳақидаги маълумотлар вазирликнинг веб-сайтида жойлаштириб борилишини;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда балиқчилик хўжаликлари томонидан сунъий сув ҳавзаларида ресурс тежамкор технологиялар ва иккиламчи сув манбаларидан кенг фойдаланиш амалиёти жорий этилишини таъминласин;
б) Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Б.Норқобилов – аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда уларнинг кўникмаларини янада ривожлантириш мақсадида қўлланмалар ишлаб чиқилишини таъминласин;
в) Тошкент вилояти ҳокими Р.Холматов ва Давлат активларини бошқариш агентлиги директори С.Бекенов – “Чиноз деҳқон бозори” МЧЖ негизида салоҳиятли инвесторларни жалб қилган ҳолда балиқ маҳсулотлари савдосини ташкиллаштиришга мўлжалланган замонавий савдо комплексини ташкил этсин;
г) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари – коллектор-дренаж сув тармоқлари атрофида санитария-муҳофаза зоналарига риоя этган ҳолда балиқчилик лойиҳаларини амалга ошириш чораларини кўрсин.
Ушбу қарор натижадорлиги тўғрисида 2020 йил 1 декабрга қадар ва 2021 йилнинг ҳар чораги якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О мерах по поддержке и повышению эффективности рыбной отрасли
В целях поддержки рыбной отрасли республики, повышения эффективности деятельности рыбоводческих и рыболовных хозяйств, а также рационального и эффективного использования земельных и водных ресурсов, обеспечения широкого внедрения интенсивных технологий в данную сферу:
с 2020 года налог за пользование водными ресурсами для рыбоводческих хозяйств, занимающихся разведением рыбы в искусственных водоемах, исчисляется по ставкам, установленным для орошения сельскохозяйственных земель, исходя из разницы в объеме взятой из водного объекта и возвращенной воды;
использованные водные ресурсы, взятые из коллекторно-дренажных вод, не являются объектом налогообложения;
объем воды, использованный для исчисления налога за пользование водными ресурсами для рыбоводческих хозяйств и сельскохозяйственных предприятий, определяется организациями, входящими в состав Министерства водного хозяйства, исходя из фактически потребляемого объема;
при отсутствии возможности определения фактического объема потребления воды, использованной рыбоводческими хозяйствами и сельскохозяйственными предприятиями, налоговая база за пользование водными ресурсами устанавливается в размере 50 процентов от установленных нормативов потребления воды;
Министерство водного хозяйства ежегодно при установлении лимита воды формирует и размещает на своем веб-сайте перечень коллекторно-дренажных сетей, которые могут использоваться рыбоводческими хозяйствами;
использование воды из коллекторно-дренажных сетей, которыми могут пользоваться рыбоводческие хозяйства, осуществляется с соблюдением проектных параметров коллекторно-дренажных сетей.
2. Министерству водного хозяйства обеспечить:
регулярный контроль за коллекторно-дренажными системами, годными к использованию, уровнем засоления и качеством воды в них, а также размещением данной информации на своем официальном веб-сайте;
определение лимитов водозабора для рыбоводческих хозяйств, занимающихся разведением рыбы в искусственных водоемах, с учетом предполагаемой и фактической водности источников
и планов водопотребления рыбоводческих хозяйств;
совместно с рыбоводческими хозяйствами, занимающимися разведением рыбы в искусственных водоемах, а также соответствующими организациями водоснабжения и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» ежегодное заключение трехстороннего договора не позднее 15 января в установленном порядке.
3. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер Барноеву У.И. совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей, Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Министерством водного хозяйства и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» в двухмесячный срок сформировать и обеспечить реализацию рыбоводческих проектов на 2021 год с соблюдением санитарно-защитных зон вокруг коллекторно-дренажных сетей.
4. Министерству водного хозяйства, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и районов при разработке планов водопотребления для сельскохозяйственных предприятий, расположенных на соответствующей территории, обеспечить учет потребности в воде рыбоводческих хозяйств, занимающихся разведением рыбы в искусственных водоемах, в разрезе источников воды (рек, каналов, коллекторно-дренажных сетей, саев, родников и других).
5. Министерству водного хозяйства совместно с Министерством сельского хозяйства и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат»:
в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров нормы объема воды, требуемой для разведения рыбы в искусственных водоемах;
внедрить в 2021–2022 годах практику поэтапного широкого использования рыбоводческими хозяйствами, берущими воду из рек и каналов, вторичных источников воды, а также новых ресурсосберегающих интенсивных технологий в искусственных водоемах в условиях дефицита воды.
6. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства и Министерству инновационного развития в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров программу мер по созданию в Ташкентской области лаборатории анализа гидробиологического и гидрохимического состава естественных и искусственных водоемов, качества комбинированного корма и диагностики заболеваний рыб Научно-исследовательского института рыбоводства.
При этом предусмотреть необходимые меры по:
организации зарубежных стажировок для подготовки и повышения квалификации кадров, формирования у них знаний и навыков по эксплуатации современного лабораторного оборудования;
осуществлению закупок оборудования, комплектующих, реагентов и реактивов для укомплектования лабораторий в соответствии с перечнем;
проведению инвентаризации научно-исследовательских работ в сфере рыбоводства и коммерциализации научных разработок;
финансированию затрат, связанных с организацией и содержанием лабораторий, выплатой заработной платы работникам.
7. Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством инновационного развития и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» до 1 января 2022 года создать Единый банк данных ихтиофауны естественных запасов воды и водных биоресурсов Республики Узбекистан (далее – банк данных).
Министерству инновационного развития обеспечить проведение конкурса научных проектов, финансируемогов соответствии с потребностями в использовании банка данных Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды и Ассоциации «Узбекбаликсаноат».
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить включение в установленном порядке проектов по укреплению материально-технической базы Научно-исследовательского института рыбоводства, созданию инновационных информационно-ресурсных кабинетов, строительству лабораторий, специализированных на селекции и племенном деле в рыбоводстве, анализе качества естественных и искусственных кормов для рыб, в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2021–2023 годы на основе утвержденной проектно-сметной документации.
9. Согласиться с предложениями Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Ассоциации «Узбекбаликсаноат» и АКИБ «Ипотека банк», предусматривающими:
организацию в крупных рыбоводческих кластерах учебных курсов на платной основе в целях обучения руководителей и специалистов рыбоводческих хозяйств инкубации рыб, разведению мальков рыб и товарной рыбы интенсивным методом в системах замкнутого водоснабжения, садках, бассейнах из бетона и земляных прудах;
создание базовых аудиторий по обучению рыбоводствуи показательных помещений по разведению рыбы, организацию обучения работников кластеров и фермерских хозяйств, ведущих деятельность в данном направлении, а также населения, занимающегося разведением рыбы интенсивным методом, на договорной основе.
Определить, что кредиты, выделяемые в рамках программ по реализации проектов по разведению рыб интенсивным методом в домовладениях населения, в приоритетном порядке выделяются гражданам, имеющим соответствующий сертификат курсов по обучению рыбоводству.
10. Принять к сведению, что доля АКИБ «Ипотека банк» в уставном капитале ООО «Ипотека Сармояси» передана Ассоциации «Узбекбаликсаноат» и данным обществом реализуются следующие задачи:
осуществление проектного финансирования в сфере рыбоводства, а также разработка новых проектов, повышение эффективности и финансирование действующих проектов (хозяйств), оказание лизинговых услуг, при необходимости привлечение зарубежных экспертов к разработке проектно-сметной документации и технико-экономических обоснований;
запуск новых проектов по разведению рыбы интенсивным и полуинтенсивным методами, переработке рыбной продукции, производству готовой рыбной продукции, полуфабрикатов и кормов с высоким содержанием белка на основе мировых стандартов;
создание современных племенных предприятий по разведению и воспроизводству мальков рыб.
11. Согласиться с предложением хокимията Ташкентской области, Агентства по управлению государственными активами и Министерства инвестиций и внешней торговли о передаче Агентству по управлению государственными активами зданий и сооружений филиала «Янги Чиноз балик бозори» ООО «Чиноз дехкон бозори» (далее – объект), расположенного в Чиназском районе Ташкентской области, вместе с соответствующей территорией за счет уменьшения государственной доли (уменьшения стоимости чистых активов пропорциональной доле государства на балансовую (остаточную) стоимость объекта) в уставном капитале ООО «Чиноз дехкон бозори», с последующим созданием на его базе современного торгового комплекса, предназначенного для организации торговли рыбой и рыбной продукцией.
Агентству по управлению государственными активами обеспечить:
в двадцатидневный срок совместно с хокимиятом Ташкентской области – передачу и прием объекта;
в месячный срок – разработку и внесение на утверждение в территориальную конкурсную комиссию предложений о минимальных инвестиционных обязательствах по организации на базе объекта торговли рыбой и рыбной продукцией, строительству холодильного оборудования для хранения готовой продукции и полуфабрикатов, отвечающих санитарно-эпидемиологическим требованиям, в том числе количеству создаваемых рабочих мест;
в двухмесячный срок – выставление объекта на публичные торги для реализации по рыночной стоимости с инвестиционными и социальными обязательствами. При этом в случае нереализации данного объекта в течение трех месяцев со дня выставления на публичные торги предусмотреть его реализацию по рыночной стоимости с возможностью оплаты платежей в рассрочку в равных долях в срок до пяти лет.
12. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Ассоциации «Узбекбаликсаноат» принять меры для реализации проектов по разведению рыбы интенсивным методом в 10 домовладениях населения в районах, специализированных на рыбоводстве.
Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» в месячный срок разработать пособие о разведении рыбы интенсивным методом в домовладениях населения (видах, качествах, схемах разведения рыбы и ресурсосберегающих технологиях) с учетом зарубежного опыта, предусмотрев внедрение ресурсосберегающих инновационных технологий.
13. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, территориальным центрам «Чорванасл» и Ассоциации «Узбекбаликсаноат»:
в месячный срок совместно с руководителями секторов разработать План по организации пропагандистско-разъяснительной работы и проведению учебных семинаров среди населения о преимуществах и эффективности разведения рыбы интенсивным методом;
сформировать список претендентов, желающих заниматься разведением рыбы интенсивным методом в домовладениях населения, оказывать им практическую помощь в получении кредитных средств в коммерческих банках;
определить меры по своевременному проведению мероприятий, необходимых для обеспечения разведения рыбы.
Министерству водного хозяйства и Министерству энергетики обеспечить бесперебойное обеспечение водой и электрической энергией инициаторов, занимающихся разведением рыбы интенсивным методом в домовладениях населения.
14. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» до 1 сентября 2021 года внести в Кабинет Министров обоснованные предложения о результатах разведения рыб интенсивным методом в домовладениях населения.
15. Внести изменение и дополнение в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
16. В целях обеспечения реализации настоящего постановления:
а) министру водного хозяйства Хамроеву Ш. обеспечить:
заключение договоров о водопользовании с рыбоводческими хозяйствами и гарантированное обеспечение их определенным объемом воды, а также определение объема
фактически потребляемой ими воды;
ежегодное формирование перечня коллекторно-дренажных сетей, которыми могут пользоваться рыбоводческие хозяйства,
а также размещение информации о коллекторно-дренажных сетях на веб-сайте министерства;
совместно с Министерством сельского хозяйства и Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» внедрение практики широкого использования рыбоводческими хозяйствами ресурсосберегающих технологий в искусственных водоемах и вторичных источников воды;
б) председателю Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Норкобилову Б. – обеспечить разработку пособий о реализации проектов по разведению рыбы интенсивным методом в домовладениях и дальнейшем развитии соответствующих навыков у населения;
в) хокиму Ташкентской области Холматову Р. и директору Агентства по управлению государственными активами Бекенову С. – создать на базе ООО «Чиноз дехкон бозори» современный торговый комплекс, предназначенный для организации торговли рыбной продукцией, с привлечением потенциальных инвесторов;
г) Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей – принять меры для реализации рыбоводческих проектов с соблюдением санитарно-защитных зон вокруг коллекторно-дренажных водных сетей.
В срок до 1 декабря 2020 года, в 2021 году – по итогам каждого квартала информировать Президента Республики Узбекистан о результативности настоящего постановления.