Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 28 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ўзбекистонда ташриф билан бўлиб турган Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири М.Атмар билан учрашув ўтказди. Чет эл делегацияси таркибида шунингдек, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти маъмурияти, Транспорт вазирлиги, Саноат ва савдо вазирлиги ва Марказий Банкнинг раҳбарлари қатнашди.
Учрашув чоғида икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт ва логистика ҳамкорлигининг долзарб масалалари, шунингдек, Афғонистонда энергетика, темир йўллар қурилиши, савдо ва инфратузилмани ривожлантириш соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
“Сурхон – Пули-Хумри” электр узатиш линияси қурилишини жадаллаштириш ва тегишли битим лойиҳаси устида ишлаш, шунингдек, Халқаро автотранспорт бўйича битим лойиҳасини имзолашга тайёрлаш доирасида эксперт музокараларини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Темир йўл транспорти соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали транспорт йўлакларини ривожлантиришда ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Савдо айланмасини ошириш, жумладан, трансчегаравий савдони кенгайтириш ва иккала мамлакат бозорларига харидоргир қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини етказиб беришни ташкил этиш мақсадида тегишли инфратузилмани ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўриш тўғрисида келишувга эришилди.
Учрашув давомида икки томонлама келишувларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминлаш ҳамда юзага келадиган барча масалаларни тезкор ҳал этиш мақсадида мунтазам алоқалар механизмини жорий этишга ҳам келишиб олинди.
Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг чуқурлашуви Марказий Осиё минтақасида барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Учрашув якунида “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва Афғонистоннинг “Da Afghanistan Breshna Sherkat” компанияси (DABS) ўртасида 10 йил муддатга электр энергиясини етказиб бериш тўғрисида битим имзоланди.

Состоялась встреча с министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан
28 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с находящимся с визитом в Узбекистане министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан М.Атмаром. В составе иностранной делегации также присутствовали руководители Министерства транспорта, Министерства промышленности и торговли, Центрального банка и Администрации Президента Исламской Республики Афганистан.
В ходе состоявшейся встречи были обсуждены актуальные вопросы торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-логистического сотрудничества двух стран, а также перспективы реализации совместных проектов в сферах энергетики, строительства железных дорог, торговли и развития инфраструктуры Афганистана.
Были рассмотрены вопросы ускорения строительства линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри» и проработки соответствующего проекта соглашения, а также проведения экспертных переговоров по подготовке к подписанию проекта Соглашения о международном автомобильном сообщении.
Особое внимание было уделено вопросам укрепления сотрудничества в развитии транспортных коридоров путем реализации совместных проектов в сфере железнодорожного транспорта.
Достигнута договоренность о принятии дополнительных мер по созданию условий для наращивания товарооборота, в том числе по развитию инфраструктуры для расширения приграничной торговли и организации поставок востребованной на рынке двух стран сельскохозяйственной и промышленной продукции.
В ходе встречи стороны также договорились о налаживании механизма постоянных контактов в целях обеспечения качественной и своевременной реализации двусторонних договоренностей и оперативного решения всех возникающих вопросов.
Была выражена уверенность в том, что углубление экономического сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном будет способствовать обеспечению стабильности и устойчивого развития в регионе Центральной Азии.
В завершение встречи между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и афганской компанией «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) было подписано соглашение о поставках электроэнергии сроком на 10 лет.