Касалликка қарши курашиш ва ёрдамга муҳтожларга кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўқув йилига тайёргарлик масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилмоқда.
Давлатимиз раҳбари кун тартибидаги асосий масалага ўтишдан олдин коронавирус билан боғлиқ вазиятга тўхталди. Жорий ҳафтада кунига ўртача 370 та янги бемор аниқлангани, карантин талаблари юмшатилган ҳозирги шароитда ушбу рақам назорат кўрсаткичи бўлиши қайд этилди.
Президент ҳақиқий ҳолат бўйича рақамларни яширишга мутлақо йўл қўймаслик тўғрисида барча раҳбарларни огоҳлантирди. Бунга уриниш жиноий жавобгарликкача бўлган қатъий чораларга олиб келиши мумкинлиги таъкидланди.
Ҳокимлар, сектор раҳбарлари ҳамда мутасадди идоралар ходимлари ҳар бир маҳаллада, жамоат жойлари, транспорт ва корхоналарда санитария талаблари бажарилиши бўйича темир интизомни таъминлаши зарурлиги айтиб ўтилди. Айниқса, тўй-маросимларни бир неча кун давомида ёки бир кунда 3-4 марта ўтказиш ҳолатларига чек қўйиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Коронавирусга чалинган беморларни дунёдаги энг илғор ва ишончли усуллар билан даволаш учун барча чоралар кўрилаётгани, жумладан, ҳозирги пайтда Россия, Германия, Туркия, Хитойдан 75 нафар юқори малакали шифокор юртимизда иш олиб бораётгани таъкидланди.
– Инфекцияни юқтирмаслик, аввало, ўзимизга, ўз соғлиғимизга бўлган эътиборимизга, оиламиздаги муҳитга боғлиқ. Агар ҳамма, бутун жамиятимиз тозалик, тиббий ҳимоя ва ижтимоий масофа қоидаларига амал қилса, касаллик кўпаймайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда кўмакка муҳтож оилаларга моддий ёрдам бериш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Шу мақсадда 26 август куни давлатимиз раҳбарининг “Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги яна бир қарори қабул қилинган эди.
Қарорга кўра, кўмакка муҳтож оилаларнинг болаларини қишки кийим-бош, мактаб формаси ва ўқув қуроллари билан таъминлаш мақсадида “темир дафтар”га киритилган, боқувчисини йўқотган ва ногиронлиги бўлган 16 ёшга тўлмаган болаларга 500 минг сўмдан ёрдам пули берилади. Ушбу моддий ёрдам билан жами 810 мингдан зиёд болалар қамраб олинади. Бунинг учун 400 миллиард сўмдан ортиқ бюджет маблағлари ажратилди.
Боқувчисини йўқотган оилалардаги ва ногиронлиги бўлган 16 ёшга тўлмаган болалар бўйича аниқ ҳисоб-китоблар мавжуд бўлиб, тўловлар Пенсия жамғармаси томонидан пенсия ва нафақага қўшиб берилади. Бу жуда қулай, чунки тизим бор.
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, ҳокимлар ҳамда сектор раҳбарларига ёрдам пулларини муҳтож оилаларга адолатли, очиқ ва тўғри етказиб бериш, ҳеч кимни эътиборсиз қолдирмаслик юзасидан топшириқлар берилди. Аҳоли билан учрашиб, ушбу маблағлар ҳақиқатда ёрдамга муҳтож болаларнинг баркамол ривожланиши ва соғлиғи учун сарфланиши зарурлигини тушунтириш вазифаси қўйилди.

Даны указания касательно противодействия пандемии и социальной поддержки населения
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание по вопросам подготовки к учебному году в школах.
Прежде чем перейти к основному вопросу повестки дня, глава государства затронул ситуацию с коронавирусом. Отмечено, что на текущей неделе выявлялось в среднем 370 новых случаев заражения в день, и в нынешних условиях смягчения требований карантина эта цифра будет считаться контрольным показателем.
Президент предупредил всех руководителей о недопустимости сокрытия реальных цифр. Такие попытки повлекут за собой суровые меры ответственности, вплоть до уголовной.
Хокимам, руководителям секторов и ответственным ведомствам указано на необходимость обеспечения строгой дисциплины по соблюдению санитарных требований в каждой махалле, общественных местах, на транспорте и предприятиях. Необходимо пресечь случаи, когда одну и ту же свадьбу или другую церемонию проводят в течение нескольких дней или 3-4 раза в день.
Отмечалось, что предпринимаются все усилия для лечения пациентов с коронавирусом самыми передовыми и проверенными методами, в настоящее время у нас в стране осуществляют деятельность 75 высококвалифицированных врачей из России, Германии, Турции и Китая.
- Предотвращение заражения зависит, прежде всего, от нашего внимания к себе, своему здоровью, атмосфере в нашей семье. Если все мы, все общество, будем соблюдать правила гигиены, медицинской защиты и социальной дистанции, болезнь не будет распространяться, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании рассмотрен также вопрос материальной поддержки социально уязвимых семей.
С этой целью 26 августа глава государства подписал постановление «О дополнительных мерах по социальной поддержке населения».
Согласно документу, в целях обеспечения комплектами зимней одежды, школьной формой и учебными принадлежностями детям, не достигшим 16 лет, из семей, включенных в "железную тетрадь", получающих пособие по случаю потери кормильца, а также детям с инвалидностью, будет оказана материальная помощь в размере 500 тысяч сумов. Всего данной помощью будет охвачено более 810 тысяч детей. На эти цели выделено более 400 миллиардов сумов.
Имеются точные подсчеты по числу детей из социально уязвимых семей, не достигших 16 лет, выплаты будут осуществлены через Пенсионный фонд.
Министерству по поддержке махалли и семьи, хокимам и руководителям секторов даны поручения по справедливому, открытому и правильному доведению материальной помощи нуждающимся семьям, чтобы никто не остался без внимания. Поставлена задача провести встречи с населением и разъяснить важность расходования выделяемых средств исключительно на гармоничное развитие и укрепление здоровья детей.