Энергетика вазири Туркия делегацияси билан музокаралар ўтказди
2020 йил 24 август куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султоновнинг Туркия Республикаси Буюк Миллий мажлиси Режа-бюджет комиссиясининг раиси Лютфий Эльван бошчилигидаги делегацияси ҳамда «CengizHolding» компанияси директорлари Бошқарувининг Раиси Мехмет Женгиз билан учрашуви бўлиб ўтди.
Музокаралар Туркия делегациясининг Ўзбекистонга расмий ташрифи доирасида ташкил қилинди.
Учрашув аввалида томонлар Ўзбекистон Республикаси ва Туркия халқлари дўстлигига асосланган икки томонлама муносабатларнинг юқори даражасини қайд этди. Шунингдек А.Султонов Туркия делегациси раҳбарини муҳим воқеа — Туркиянинг Қора денгиздаги ўз шельфида йирик табиий газ кони — «Туна-1» очилиши муносабати билан табриклади. Коннинг прогноз ҳажми 320 млрд. куб метр деб тахмин қилинмоқда.
Туркия делегацияси аъзолари ўз навбатида Ўзбекистон Президентининг раҳбарлигида турли ижтимоий-иқтисодий соҳаларда, шунингдек ёқилғи-энергетика комплексида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини қайд этди.
Учрашув давомида Ўзбекистонда иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича Ўзбекистон-Туркия қўшма лойиҳасини янада ривожлантириш масаласи муҳокама қилинди. Л.Эльван Туркия томонининг лойиҳа доирасида тегишли битимларнинг тезда имзоланишидан манфаатдорлигини қайд этди.
Ўзбекистон томонидан ҳам режалаштирилган лойиҳаларни амалга ошириш ва янги ўзаро манфаатли таклифларни муҳокама қилиш мақсадида барча зарур ёрдамни кўрсатишга шайлик ифодаланади.
Музокарлар якуни бўйича томонлар ИЭС ни қуриш бўйича таклиф қилинаётган майдончаларга сафарларни ташкил қилиш ва сафар натижалари бўйича лойиҳа доирасида зарур ҳисоб-китобларни амалга оширишга келишиб олди.

Министр энергетики провел переговоры с делегацией Турции
24 августа 2020 года в Ташкенте состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова с делегацией Турции во главе с Председателем Планово-бюджетной комиссии Великого национального собрания Турецкой Республики Лютфи Эльваном и Председателем Правления директоров компании «Cengiz Holding» Мехметом Женгизом.
Переговоры были организованы в рамках официального визита турецкой делегации в Узбекистан.
В начале встречи стороны отметили высокий уровень двухсторонних отношений между Республикой Узбекистан и Турцией, в основе которых лежит дружба народов двух стран. А.Султанов также поздравил главу турецкой делегации с важным событием – открытием крупного месторождения природного газа в собственном шельфе Турции на Черном море - «Туна-1». Прогнозные объемы месторождения оцениваются в 320 млрд. кубических метров.
Члены турецкой делегации, в свою очередь, отметили эффективность реформ, которые проводятся под руководством Президента Узбекистана в различных социально-экономических сферах страны, в том числе топливно-энергетическом комплексе.
В ходе встречи было обсуждено дальнейшее развитие совместного узбекско-турецкого проекта по строительству в Узбекистане теплоэлектростанции. Л.Эльван отметил заинтересованность турецкой стороны в скорейшем подписании соответствующих соглашений в рамках проекта.
Узбекской стороной была выражена готовность в оказании всей необходимой поддержки в целях реализации уже запланированных проектов и обсуждении новых взаимовыгодных предложений.
По итогам переговоров стороны договорились об организации выездов на предлагаемые площадки под строительство ТЭС и по итогам поездок проведении необходимые расчетов в рамках проекта.