Икки томонлама келишувларнинг амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва илгари суриш бўйича Ўзбекистон-Ҳиндистон қўмитасининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди
2020-08-25 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 24 август куни видеоконференция шаклида икки томонлама келишувларнинг амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва илгари суриш бўйича Ўзбекистон-Ҳиндистон қўмитасининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Ўзбекистон томонидан Қўмита ҳамраиси – ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Ф.Арзиев, Ҳиндистон томонидан – ташқи ишлар давлат вазири В.Муралидаран ҳисобланади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги ва Андижон вилояти ҳокимлиги вакиллари, шунингдек, Ҳиндистон Республикаси Молия вазирлиги, Тижорат ва саноат вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги ва фермерлар фаровонлиги вазирлиги ва Гужарат штати маъмурияти вакиллари иштирок этдилар.
Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг табрик сўзи билан очилиб, унда қўшма лойиҳа ва ташаббусларни самарали илгари суришда Қўмитанинг роли алоҳида таъкидланди ҳамда томонларнинг биргаликдаги фаолиятининг устуворликлари белгиланди.
Йиғилиш давомида савдо-иқтисодий, инвестиция ва транспорт-логистика соҳаларидаги икки томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг жорий ҳолати ва истиқболлари, шунингдек, ҳар икки мамлакат ҳукуматлари томонидан коронавирус пандемияси келтириб чиқарган глобал инқирозий ходисаларнинг иқтисодий оқибатларини юмшатиш учун кўрилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, соғлиқни сақлаш, таълим ва инфратузилмани ривожлантириш соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Жами икки томонлама ҳамкорлик доирасида умумий қиймати 2,3 млрд долларга тенг 98 та инвестиция ва савдо битими имзоланган.
Инвестицияларни рағбатлантириш ва ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисидаги Битим ва имтиёзли савдо тўғрисидаги Битимни тайёрлаш ва имзолашни тезлаштириш бўйича кейинги чоралар кўриб чиқилди.
Тадбир якунида икки томонлама келишувларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминлаш бўйича қўшимча амалий чора-тадбирларни қабул қилиш, шунингдек, Қўмитанинг навбатдаги йиғилишини жорий йилнинг 4-чи чорагида ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.

First meeting of Uzbekistan – Indian Committee for Coordination and Promotion of Practical Implementation of Bilateral Agreements
2020-08-25 | Economics
On August 24 this year, the first meeting of Uzbekistan – Indian Committee for Coordination and Promotion of Practical Implementation of Bilateral Agreements was held via videoconference. The meeting was co-chaired by the First Deputy Minister of Foreign Affairs F. Arziyev from the Uzbek side and the Minister of State for External Affairs V. Muraleedharan from the Indian side.
The event was attended by representatives of the Ministry of Investments and Foreign Trade, the Ministry of Foreign Affairs and the hokimiyat of Andijan region of Uzbekistan, as well as representatives of India’s Ministry of Finance, the Ministry of Commerce and Industry, the Ministry of External Affairs, the Department of Agriculture, Cooperation and Farmers Welfare and the General Administration Department of the Government of Gujarat.
Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov addressed the meeting. He outlined the role of the Committee in the effective promotion of joint projects and initiatives, emphasized priorities for further interaction between the parties.
The current state and prospects for further strengthening bilateral cooperation in trade, economic, investment, transport and logistics spheres, as well as measures taken by the governments of the two countries to mitigate the economic consequences of the global crisis caused by the coronavirus pandemic were discussed at the meeting.
The parties discussed issues related to the implementation of joint projects in agriculture, pharmaceuticals, healthcare, education and infrastructure development. As noted, 98 investment and trade agreements were signed for $2.3 billion within the framework of bilateral cooperation.
Further steps were considered to accelerate the preparation and signing of the Agreement on Encouragement and Reciprocal Protection of Investments and the Agreement on Preferential Trade.
Following the event, an agreement was reached to take additional practical measures to ensure the qualitative and timely implementation of bilateral agreements, as well as to hold the next meeting of the Committee in the 4th quarter this year.