Оксана Чусовитина – Мустақил Ўзбекистоннинг сўнгги 10 йиллигидаги энг яхши спортчиси
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси яқинлашиб келаётган Мустақиллигимизнинг 29 йиллиги муносабати билан ажойиб танлов эълон қилганидан хабарингиз бор. Бугун мазкур танлов ўз якунига етгани ҳақида расман эълон қиламиз.
20-24 август кунлари роппа-роса 5 сутка давом этган учинчи танловда 2011-2020 йиллардаги энг яхши 5 нафар спортчимиз номи овозга қўйилди. Жараёнда 100 мингга яқин ҳамюртимиз иштирок этди. Улар орасида афсонавий Оксана Чусовитина 35 639 овоз (36%) тўплаб, биринчи ўринни эгаллади. Бир неча кун муросасиз давом этган танловда профессионал бокс бўйича WBА ва IBF камарлари соҳиби Муроджон Аҳмадалиев эса 29176 овоз (29%) билан иккинчи ўринни эгаллади. Батафсил:
1. Оксана Чусовитина – 35639 овоз (36%)
2. Муроджон Аҳмадалиев – 29176 овоз (29%)
3. Руслан Нурудинов –15842 овоз (16%)
4. Ришод Собиров – 11494 овоз (11%)
5. Шаҳобиддин Зоиров – 7760 овоз (8%)
Ўз навбатида, Миллий олимпия қўмитаси мазкур танловда иштирок этган барча мухлисларга ташаккур айтиб, барчани келгуси дастурларда ҳам фаол иштирок этишга чорлаб қолади.
Маълумот учун, Чусовитина Оксана Александровна 1975 йил 19 июнь куни Бухоро шаҳрида туғилган. Жаҳонда спорт гимнастикаси бўйича Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этган спортчи (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
1992 йил Барселонада ўтган Олимпия ўйинлари олтин медали соҳиби, таяниб сакраш йўналиши бўйича 9 карра жаҳон чемпионати совриндори.
Таяниб сакраш, эркин машқ ва параллель тўсинларда бир неча мураккаб элементлар муаллифи. Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати ғолиби, фаолиятини якунламасдан туриб Олимпия ўйинларида иштирок этиш бўйича (спорт гимнастикасида) Халқаро гимнастика шон-шараф зали ва “Гиннеснинг рекордлари” китобига ўз номини ёздириб қўйган.
2019 йил Германиянинг Штутгарт шаҳрида ўтказилган спорт гимнастикаси бўйича жаҳон чемпионатидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Токио Олимпиадаси Чусовитинa учун фаолиятидаги саккизинчи Олимпиада бўлади.
Оксана Чусовитинанинг юртимиз спорти ривожига қўшган ҳиссаси ҳукуматимиз томонидан юксак баҳоланиб, у давлатимиз томонидан «Дўстлик», «Меҳнат шуҳрати», «Эл-юрт ҳурмати» орденлари, «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» ва «Ўзбекистон ифтифори» фахрий унвонлари билан тақдирланган.

Оксана Чусовитина – лучшая спортсменка последнего десятилетия в годы Независимости Узбекистана!
Как вам известно, Национальный олимпийский комитет объявил конкурс в связи с празднованием 29-летия Независимости Узбекистана. Сегодня мы официально объявляем о завершении конкурса!
20-24 августа поклонники проголосовали за лучших 5 спортсменов 2011-2020 годов. По итогам голосования, в ходе которого приняло участие около 100 тысяч человек, легендарная Оксана Чусовитина завоевала первое место, набрав 35639 голосов (36%). Второе место занял обладатель поясов WBO и IBF по профессиональному боксу Муроджон Ахмадалиев, набрав 29176 голосов (29%).
Подробно об итогах голосования:
1. Оксана Чусовитина – 35639 голосов (36%)
2. Муроджон Ахмадалиев – 29176 голосов (29%)
3. Руслан Нурудинов – 15842 голосов (16%)
4. Ришод Собиров – 11494 голосов (11%)
5. Шахобиддин Зоиров – 7760 голосов (8%)
В свою очередь, Национальный олимпийский комитет Узбекистана выражает искреннюю благодарность всем участникам голосования и призывает впредь быть такими же активными.
Для сведения, Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная гимнастка в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 7 Летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). Золотой призёр Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трехкратный чемпион мира.
Автор нескольких сложных элементов по опорному прыжку и по вольным упражнениям спортивной гимнастики. Призёр Азиатских игр и чемпионата Азии. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса как единственная в истории гимнастики спортсменка, принимавшая участие в семи Олимпийских играх подряд и первая в истории действующая спортсменка, имя которой введено в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
В октябре 2019 года она завоевала лицензию на Олимпийские игры в Токио, приняв участие в чемпионате мира по спортивной гимнастике в городе Штутгард (Германия). Токийская Олимпиада станет восьмой для Оксаны Чусовитиной. Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан, обладательница почётного звания «Узбекистон ифтихори», награждена орденами «Дустлик», «Мехнат шухрати», «Эл-юрт хурмати».