Бухоро вилояти бўйича истиқболли режалар белгилаб олинди
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро халқаро аэропорти биносида мутасадди раҳбарлар иштирокида йиғилиш ўтказди.
Ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, жумладан, бугунги мураккаб шароитда аҳолини иш билан таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, пандемия сабабли зарар кўрган иқтисодиёт тармоқларини тиклаш масалалари батафсил кўриб чиқилди.
“Темир дафтар”, “ёшлар дафтари” ва “аёллар дафтари” тизимларида бажарилаётган ишлар муҳокама қилинди.
– Бугун ҳудудларимизда ёшлар ва аёллар муаммоларини чуқур таҳлил қилиш ва самарали ҳал этиш кун тартибидаги энг асосий масалалардан бири бўлиб қоляпти. Мақсадимиз – инсон қадр-қимматини жойига қўйиш, – деди давлатимиз раҳбари.
Пандемия даврида Бухоро вилоятига хориждан қайтиб келган 8 минг фуқародан 7 минг нафари иш билан таъминланди. Бандлик масаласи изчиллик билан ҳал этиб борилиши юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда инвестицион лойиҳалар ва экспорт масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Жумладан, жорий йилда Бухоро вилояти бўйича 571та шундай лойиҳа амалга оширилиш, бу билан 14 минг иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Йил якуни бўйича экспорт ҳажми 184 миллион долларни ташкил этиши кутилмоқда.
Мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди каби Бухоро замини ҳам улкан қурилиш майдонига айланган. Биргина вилоят марказининг ўзида 700 та объект барпо этилмоқда.
Йиғилишда таъкидланганидек, асосий мақсад – Бухорода бошланган кенг миқёсли ислоҳотларни жадал давом эттириш.
Муҳокама қилинган масалалар бўйича амалга оширилаётган ва режалаштирилган ишлар тўғрисида мутасаддиларнинг ҳисоботлари эшитилди, уларни ўз вақтида ва самарали бажариш борасида қўшимча топшириқлар берилди.

On his way back from memorial ceremonies, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting at the Bukhara International Airport with senior executives.
Issues of socio-economic development of the province, ensuring employment in the current difficult circumstances, reducing poverty, restoring sectors of the economy affected by the pandemic were discussed in detail.
“Deep analysis and effective solution to the problems of youth and women in the regions remain one of the most critical topics on the agenda today. Our goal is to provide people with decent living conditions,” the head of state suggested.
Of the 8 thousand citizens who returned to the Bukhara region from abroad during the pandemic, 7 thousand have already been employed. Officials have been given appropriate instructions for consistently addressing employment issues.
Special attention was paid also to the realization of investment projects and exports.
In particular, 571 investment projects are due for implementation in Bukhara region this year, with the creation of 14 thousand jobs.
Exports are expected to reach $ 184 million by the end of the year.
Like other parts of the country, Bukhara has turned into a huge construction site. 700 objects are being built in the regional center alone.
The main purpose, it was noted at the meeting, is to accelerate the large-scale reforms launched in Bukhara.
Officials reported on the ongoing and planned work on the issues discussed, and were given additional directives on the timely and effective execution of tasks.