Бухоро вилояти бўйича истиқболли режалар белгилаб олинди
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро халқаро аэропорти биносида мутасадди раҳбарлар иштирокида йиғилиш ўтказди.
Ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, жумладан, бугунги мураккаб шароитда аҳолини иш билан таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, пандемия сабабли зарар кўрган иқтисодиёт тармоқларини тиклаш масалалари батафсил кўриб чиқилди.
“Темир дафтар”, “ёшлар дафтари” ва “аёллар дафтари” тизимларида бажарилаётган ишлар муҳокама қилинди.
– Бугун ҳудудларимизда ёшлар ва аёллар муаммоларини чуқур таҳлил қилиш ва самарали ҳал этиш кун тартибидаги энг асосий масалалардан бири бўлиб қоляпти. Мақсадимиз – инсон қадр-қимматини жойига қўйиш, – деди давлатимиз раҳбари.
Пандемия даврида Бухоро вилоятига хориждан қайтиб келган 8 минг фуқародан 7 минг нафари иш билан таъминланди. Бандлик масаласи изчиллик билан ҳал этиб борилиши юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда инвестицион лойиҳалар ва экспорт масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Жумладан, жорий йилда Бухоро вилояти бўйича 571та шундай лойиҳа амалга оширилиш, бу билан 14 минг иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Йил якуни бўйича экспорт ҳажми 184 миллион долларни ташкил этиши кутилмоқда.
Мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди каби Бухоро замини ҳам улкан қурилиш майдонига айланган. Биргина вилоят марказининг ўзида 700 та объект барпо этилмоқда.
Йиғилишда таъкидланганидек, асосий мақсад – Бухорода бошланган кенг миқёсли ислоҳотларни жадал давом эттириш.
Муҳокама қилинган масалалар бўйича амалга оширилаётган ва режалаштирилган ишлар тўғрисида мутасаддиларнинг ҳисоботлари эшитилди, уларни ўз вақтида ва самарали бажариш борасида қўшимча топшириқлар берилди.

Определены перспективные планы по Бухарской области
Президент Шавкат Мирзиёев в международном аэропорту Бухары провел совещание с участием ответственных руководителей.
Подробно рассмотрены вопросы социально-экономического развития региона, обеспечения занятости населения в нынешних сложных условиях, сокращения бедности, восстановления отраслей экономики, пострадавших от пандемии.
Обсуждена осуществляемая работа в рамках систем "железная тетрадь", "молодежная тетрадь", "женская тетрадь".
– Глубокий анализ и эффективное решение проблем молодежи и женщин в регионах остаются на сегодня одними из важнейших вопросов. Наша цель – обеспечить людям достойную жизнь, – заявил глава государства.
Из 8 тысяч граждан, вернувшихся в Бухарскую область из-за рубежа во время пандемии, 7 тысяч уже трудоустроены. Должностным лицам даны соответствующие указания по последовательному решению вопросов занятости.
Особое внимание уделено инвестиционным проектам и вопросам экспорта.
В частности, в текущем году в Бухарской области планируется реализовать 571 инвестиционный проект, что позволит создать 14 тысяч рабочих мест.
Ожидается, что к концу года объемы экспорта достигнут 184 миллионов долларов.
Как и все регионы страны, Бухара превратилась в огромную строительную площадку. В одном только областном центре возводятся 700 объектов.
Главная цель – ускорить начатые в Бухаре широкомасштабные реформы, отмечалось на совещании.
Заслушаны отчеты должностных лиц о проводимой и планируемой работе по обсужденным вопросам, даны указания по своевременному и эффективному выполнению поставленных задач.