Президент янги автомобиль моделларини кўздан кечирди
Бектемир тумани фаоллари билан учрашувдан сўнг давлатимиз раҳбари мамлакатимизда ишлаб чиқарилиши лойиҳалаштирилган махсус автомобилларни кўздан кечирди.
Ўзбекистон Президентининг 2019 йил январда Германияга расмий ташрифи чоғида «Ўзавтосаноат» АЖ ва «Volkswagen» концерни ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланган эди. Унга мувофиқ, Жиззах автомобиль заводида 3 хил модификациядаги Volkswagen Caddy минивенини ишлаб чиқариш режалаштирилган. Етти ўринли бу автомобиль турли соҳаларга ихтисослаштириш учун жуда мос келади. Шунингдек, Isuzu заводида ҳам қулай платформа мавжуд.
Маълумки, мамлакатимизда енгил автомобиллар, юк машинлари ва махсус техникалар ишлаб чиқарилиб, айнан шу йўналишдаги сегмент бўш эди. Қўшни давлатларда ҳам бундай автомобилларга эҳтиёж бор.
Шу мақсадда тажриба тариқасида Volkswagen, Škoda ва Isuzu линиясида махсус машиналар намуналари тайёрланди.
Шавкат Мирзиёев бундай янги йўналиш импорт ўрнини тўлдириш ва экспортни кенгайтиришда муҳим эканини таъкидлаб, керакли кўрсатмалар берди.
Ушбу машиналар жорий йилнинг тўртинчи чорагида Жиззах автомобиль заводида йиғила бошлайди. 2022 йилдан ишлаб чиқаришнинг тўлиқ циклини ўзлаштириш режалаштирилган.

President inspected new car models
After the meeting with Bektemir district representatives, the Head of the state inspected special vehicles that are planned to be produced in Uzbekistan.
During the official visit of the President of Uzbekistan to Germany in January 2019, a Cooperation Agreement between Uzavtosanoat and Volkswagen was signed. The agreement provides for organization of production of Volkswagen Caddy minivans in 3 modifications at Jizzakh Automobile Plant. This seven-seat vehicle is very suitable for re-equipment for various needs. Isuzu platform will also be used for this purpose.
Uzbekistan has established production of cars and trucks. Presented models are designed to fill an unoccupied segment of special-purpose vehicles. Such machines are also in high demand in neighboring countries.
In this regard, prototypes of special vehicles on chassis developed by Volkswagen, Škoda and Isuzu have been prepared.
Shavkat Mirziyoyev noted the importance of developing a new segment to replace imports and increase exports, as well as gave necessary instructions to responsible persons.