Маҳаллийлаштиришни кенгайтириш бўйича қўшимча вазифалар белгиланди
Шавкат Мирзиёев Бектемир туманидаги «Cooperation LAB» марказининг ўзида ҳудудларда саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштиришни кенгайтириш масаласи бўйича йиғилиш ўтказди.
Ҳозирда мамлакатимиз саноатида локализациялашган маҳсулот ҳажми атиги 4 фоизни ташкил этмоқда. Шу боис маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга доир Президент қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, энди давлат харидларида юртимизда тайёрланган маҳсулотларга устуворлик берилиб, ишлаб чиқариш янада рағбатлантирилади. Жумладан, тендерда иккитадан кўп ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчи мавжуд бўлганда, фақат уларнинг маҳсулоти қатнашади. Шунингдек, маҳаллий маҳсулотларга импорт товарларга нисбатан 15 фоизлик нарх преференцияси берилади. Бундан буён бюджет ҳисобидан амалга ошириладиган барча харидларда маҳаллий ҳокимият вакиллари бевосита иштирок этади.
Йиғилишда шу каби имкониятларни ишга солиб, локализация ва кооперацияни ривожлантириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Масалан, автомобиль саноатида импорт қилинаётган 1 минг 712 турдаги бутловчи қисмларни юртимизда ишлаб чиқариб, валюта харажатларини камида 150 миллион долларга камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Ушбу маҳсулотларни ўзлаштирувчи ҳудудий корхоналарни аниқлаб, уларда юқори қўшилган қиймат яратиш вазифаси қўйилди. Автомобиллар таннархини камайтириб, бозорда рақобатбардошлигини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Қишлоқ хўжалиги учун кичик механизация, ускуна ва эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш учун талаб ҳам, имкониятлар ҳам етарли. Масалан, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё, Фарғона вилоятларидаги тўла қувватда ишламаётган корхоналар ва сервис базаларида 120 дан ортиқ турдаги эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш мумкин. Шунингдек, қишлоқ хўжалиги техникаларига сифатли хизмат кўрсатадиган хусусий сервис корхоналари ташкил этиш ва ушбу соҳада мутахассис тайёрлаш кераклиги қайд этилди.
Электр техникаси, автомобиль саноати ва қишлоқ хўжалиги ўртасида кооперация алоқаларини чуқурлаштириш масалалари таҳлил қилиниб, тегишли вазифалар белгиланди.
- Тармоқлар ва ҳудудлар ўртасида ўзаро кооперация бўлмас экан, қўшилган қиймат занжирини ва янги индустриал тараққиётни тасаввур ҳам қилиб бўлмайди, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.

Tasks for further expansion of localization defined
Shavkat Mirziyoyev has held a meeting on expanding industrial cooperation and localization in the regions at Cooperation LAB Center in Bektemir district.
Currently, the share of localized products in industrial production of Uzbekistan is only 4 percent. In this regard, the Head of the state signed a resolution on supporting domestic producers. According to the document, from now on, priority will be given to domestic products in public procurement. In particular, if more than two representatives of Uzbekistan participate in the tender, only their products will participate in the competition. In addition, domestic products will be given a price preference of 15 percent. From now on, representatives of local authorities will be directly involved in all purchases made at the expense of the budget.
The development of localization and cooperation using these opportunities was discussed at the meeting.
In particular, the potential for production of 1,712 components for automotive industry in Uzbekistan, which are currently imported, was indicated, which will reduce foreign exchange costs by at least $150 million. The task was set to identify regional enterprises that can master such production with creation of high added value. The need for reducing the cost of cars and increasing their competitiveness in the market was noted.
Uzbekistan has enough opportunities for production of small-scale mechanization, equipment and spare parts for agriculture, such equipment is guaranteed to be in demand. For example, spare parts of more than 120 items can be produced at enterprises and service bases that are not operating at full capacity in Bukhara, Kashkadarya, Samarkand, Syrdarya, and Fergana regions. It is advisable to create private service companies that will provide high-quality service to agricultural machinery and train specialists in this sphere.
Issues of deepening cooperation between electrical, automotive and agricultural industries were analyzed, corresponding tasks were defined.
“It is impossible to imagine the value chain and new industrial development without cooperation between industries and regions”, said Shavkat Mirziyoyev.