Бектемир туманида янги қўшма корхона фаолияти кўздан кечирилди
Мамлакатимизда чорвачилик билан бирга гўшт ва сутни қайта ишлаш тармоғи комплекс ривожлантирмоқда. Хусусан, бугунги кунда сутни қайта ишловчи 600 дан зиёд корхона фаолият кўрсатмоқда. Уларда тайёрланаётган сара маҳсулотлар элимиз дастурхонидан жой олди, хорижга ҳам экспорт қилиняпти.
“Prof-Milk” қўшма корхонаси шу ойда ишга туширилди. Лойиҳа қиймати 3 миллион доллар бўлган ушбу мажмуа Швейцариянинг “Tanotrade” компанияси ва «Toshelektroapparat» хусусий корхонаси ҳамкорлигида замонавий технологиялар билан жиҳозланди. Бу ерда 50 киши иш билан банд.
Бу ерда 1,5 минг тонна маҳсулот, пишлоқнинг 10 га яқин тури ишлаб чиқарилади. Жорий йилда эса эритилган пишлоқ бу қаторни тўлдириши режалаштирилган.
Президентимиз ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Корхонани барқарор хомашё билан таъминлаш, маҳсулотлар турини кўпайтириб, янги бозорларни ўзлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда «BARTEC TRADE» компанияси томонидан импорт ўрнини босувчи эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш лойиҳаси тўғрисида маълумот берилди.

Глава государства посетил новое СП в Бектемирском районе
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Prof-Milk» в Бектемирском районе столицы.
В нашей стране комплексно развивается переработка мясомолочной продукции наряду с животноводством. В частности, сегодня действуют более 600 предприятий по переработке молока. Произведенная ими продукция доставляется на стол населения и экспортируется.
В текущем месяце в Бектемирском районе начало деятельность совместное предприятие «Prof-Milk» проектной стоимостью 3 миллиона долларов. Оно оснащено современными технологиями в партнерстве со швейцарской компанией "Tanotrade" и частным предприятием "Toshelektroapparat". Здесь работают 50 человек.
Предприятие способно выпускать в год 1,5 тысячи тонн продукции, здесь изготавливает около 10 видов сыра. В нынешнем году планируется наладить производство плавленого сыра.
Президент ознакомился с технологическим процессом данного СП. Даны указания касательно стабильного снабжения предприятия сырьем, расширения ассортимента продукции и освоения новых рынков сбыта.
Здесь же состоялась презентация проекта компании "BARTEC TRADE" по производству импортозамещающих запасных частей.