Академик Тельман Ражабов вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Материалшунослик физикаси, илмий асбобсозлик ва микроэлектронлар техникаси соҳасидаги таниқли олим, Ўзбекистон Фанлар академиясининг академиги Тельман Ражабов шу йил 12 августда 85 ёшида вафот этди.
Т.Ражабов 1935 йил 15 августда Самарқанд шаҳрида туғилди. 1959 йили Н.Бауман номидаги Москва техника университетини тугатиб, кейинчалик мазкур университет аспирантурасида таҳсил олди. 1966 йили номзодлик, 1980 йили докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. Илм-фан соҳасидаги кўп йиллик хизматлари учун 1995 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Ўз меҳнат фаолиятини 1959 йилда Фанлар академияси Физика-техника институтида кичик илмий ходим сифатида бошлаган истеъдодли олим қарийб 60 йиллик илмий-педагогик фаолияти давомида Фанлар академияси Электроника институти лаборатория мудири, Марказий илмий асбобсозлик конструкторлик ва технологик бюроси директори, Тошкент электротехника алоқаси институти ректори, Марказий Осиё телекоммуникация ўқув маркази директори, Тошкент электротехника алоқаси институтининг кафедра мудири лавозимларида самарали меҳнат қилиб, Ўзбекистонда илм-фан ва таълим соҳаларини ривожлантириш ҳамда юқори малакали илмий-педагог кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
Тельман Ражабов мамлакатимизда физикавий материалшунослик ва микроэлектроникани илмий асбобсозликда қўллаш илмий йўналишининг асосчиси сифатида танилди. Ушбу соҳанинг долзарб илмий ва амалий масалаларига бағишланган кўплаб мақола ва тадқиқотлари, монография ва рисолалари юртимиз ва чет эл илмий жамоатчилигининг эътирофига сазовор бўлди.
Академик Т.Ражабовнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган эди.
Таниқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Тельман Ражабовнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной академика Тельмана Раджабова
12 августа текущего года в возрасте 85 лет скончался крупный ученый в области физики материаловедения, научного приборостроения и микроэлектронной техники, академик Академии наук Узбекистана Тельман Раджабов.
Т.Раджабов родился 15 августа 1935 года в городе Самарканде. В 1959 году окончил Московский технический университет имени Н.Баумана, затем прошел обучение в аспирантуре данного вуза. В 1966 году защитил кандидатскую, в 1980 году – докторскую диссертацию. За многолетние научные заслуги в 1995 году был избран действительным членом Академии наук Узбекистана.
Талантливый ученый, начавший работу в 1959 году младшим научным сотрудником в Физико-техническом институте Академии наук, за свою почти 60-летнюю научно-педагогическую деятельность плодотворно трудился в должностях заведующего лабораторией Института электроники, директора Центрального проектно-конструкторского и технологического бюро научного приборостроения Академии наук, ректора Ташкентского электротехнического института связи, директора Центральноазиатского учебного центра телекоммуникаций, заведующего кафедрой Ташкентского электротехнического института связи, и внес достойный вклад в развитие науки и образования, подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров в Узбекистане.
Тельман Раджабов получил известность как основатель научного направления по применению физического материаловедения и микроэлектроники в научном приборостроении. Снискал признание отечественного и международного научного сообщества как автор множества исследований, статей и монографий, посвященных актуальным теоретическим и прикладным вопросам данной области.
Под непосредственном руководством самоотверженного деятеля науки и наставника, воспитавшего целое поколение исследователей, были подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги академика Т.Раджабова в деле развития науки нашей страны были достойно оценены государством. Он был награжден орденом “Мехнат шухрати”.
Светлая память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, скромной личности Тельмане Раджабове навсегда сохранится в наших сердцах.