Ўзбекистон Қаҳрамони
Атоқли давлат ва жамоат арбоби, Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси раиси – Ўзбекистон Республикаси Сенати Раисининг ўринбосари, Ўзбекистон Қаҳрамони Муса Тажетдинович Ерниязов шу йил 31 июль куни 73 ёшида оғир касалликдан сўнг вафот этди.
Муса Ерниязов 1947 йил 20 декабрь куни Қорақалпоғистон Республикаси Кегейли туманида туғилди. Ўрта мактабни тугатиб, 1971 йилда Тошкент қишлоқ хўжалигини ирригациялаш ва механизациялаш муҳандислари институтини, 1986 йили Тошкент Олий партия мактабини тамомлади.
Меҳнат фаолиятини қурилиш муҳандиси лавозимидан бошлаб, кейинчалик Қорақалпоғистон Республикасининг Вазирлар Кенгашида катта референт, бошқарма бошлиғи, ишлар бошқарувчиси бўлиб ишлади.
1983-1989 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси Уй-жой коммунал хўжалиги вазири, Вазирлар Кенгаши Раисининг ўринбосари – Давлат мулкини бошқариш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш давлат қўмитаси раиси, Чимбой тумани ҳокими лавозимларида самарали фаолият кўрсатди.
2002 йилдан ҳозирги вақтда қадар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари лавозимида ишлади.
Муса Тажетдинович Ерниязов қарийб 50 йиллик меҳнат фаолияти давомида ўзининг улкан раҳбарлик салоҳияти, бой билим ва тажрибаси, маънавий фазилатлари билан, Ватанимизга беқиёс муҳаббати ва садоқати билан ҳақли равишда халқимизнинг қалбидан чуқур жой олган улуғ инсон эди.
Унинг бевосита раҳбарлигида Қорақалпоғистон Республикасини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш, Орол бўйидаги экологик вазиятни яхшилаш, аҳолининг турмуш даражасини ошириш бўйича улкан бунёдкорлик ва ободончилик ишлари амалга оширилди.
Қорақалпоқ диёрида кейинги йилларда юз берган барча улкан ўзгаришлар Муса Тажетдинович Ерниязовнинг номи ва амалий фаолияти билан чамбарчас боғлиқдир.
У қорақалпоқ элининг ҳақиқий етакчиси сифатида доимо халқнинг дарду ташвишлари билан яшади. Айниқса, кекса авлод вакиллари, меҳрибон опа-сингилларимиз, азиз ёшларимизнинг турмуш ва меҳнат шароитларини яхшилаш, уларнинг муносиб келажагини таъминлаш йўлида чинакам жонбозлик кўрсатиб сидқидилдан хизмат қилди.
Муса Тажетдинович Ерниязов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари сифатида мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, мамлакатимизда парламентаризм тизимини ривожлантириш ишига улкан ҳисса қўшди, иқтисодий-ижтимоий тараққиётимиз учун зарур бўлган муҳим қонунларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш йўлида айниқса  фаоллик кўрсатди.
Муса Тажетдинович Ерниязовнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги улкан хизматлари муносиб тақдирланди. У “Меҳнат шуҳрати” ва “Фидокорона хизматлари учун” орденлари, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қурувчи” ва “Ўзбекистон қаҳрамони” деган юксак унвонлар билан мукофотланган эди.
Халқимизнинг улуғ фарзанди, атоқли давлат ва жамоат арбоби, самимий ва фидойи инсон Муса Тажетдинович Ерниязовнинг хотираси қалбларимизда доимо сақланиб қолади.

2020-07-31 | Politics
An outstanding statesman and public figure, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan – Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Hero of Uzbekistan Musa Tazhetdinovich Erniyazov passed away on July 31, at the age of 73.
Musa Erniyazov was born on December 20, 1947, in the Kegeili district of Karakalpakstan. In 1971, he graduated from the Tashkent Institute of Engineers of Irrigation and Agricultural Mechanization, in 1986 – from the Higher Party School in Tashkent.
Erniyazov began his career as a civil engineer, then worked as a senior assistant, head of department, administrative manager in the Council of Ministers of Karakalpakstan.
In 1983-1989, he fruitfully serves as Minister of Housing and Public Utility Services of Karakalpakstan, as Deputy Chairman of the Council of Ministers – Chairman of the State Committee for State Property Management and Support of Entrepreneurship, as hokim of Chimbai district.
Since 2002, Erniyazov served as Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan – Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Musa Tazhetdinovich Erniyazov was an outstanding person who, for his almost 50 years of service, rightfully earned the hearts of our people with his leadership abilities, extensive knowledge and experience, moral qualities, great love and devotion to our Motherland.
Under his direct leadership, large-scale creative work has been undertaken toward the socio-economic development of Karakalpakstan, improvement of the environmental situation in the Aral Sea region, and elevation of living standards.
All the great changes that have taken place in recent years in Karakalpakstan are inextricably linked with the name and practical activities of Musa Erniyazov.
As the true leader of the Karakalpak people, he has always lived by their hopes and concerns. Especially selflessly he served to improve the living and working conditions of the senior generation, women and youth, to secure a worthwhile future for them.
Musa Tazhetdinovich Erniyazov, as Deputy Chairman of Uzbekistan’s Senate, made a great input into the consolidation of our country’s independence and the development of parliamentarianism, actively worked on the elaboration and implementation of laws instrumental in socio-economic advancement.
Musa Erniyazov’s merits before the nation were appreciated accordingly. Thus, he was awarded the orders Mehnat Shuhrati (Glory of Service) and Fidokorona Khizmatlari Uchun (For Selfless Service), as well as such honorable titles as Honored Builder of Uzbekistan and Hero of Uzbekistan.
The memory of the outstanding son of our people, a prominent state and public figure, a sincere and selfless person Musa Tazhetdinovich Erniyazov will forever remain in our hearts.