Пандемия шароитида аҳолини тиббий ёрдам билан қамраб олиш кўламини янада ошириш чора-тадбирлари кўриб чиқилди
2020-07-27 | Сиёсат
Президент Шавкат Мирзиёев 27 июль куни Тошкент шаҳрида коронавирус пандемиясига қарши курашиш, бу борадаги ишларнинг самарадорлигини, аҳолига сифатли ва ўз вақтида тиббий ёрдам кўрсатиш қамровини ошириш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар ҳисоботини тинглади.
Давлатимиз раҳбари эпидемиологик ҳолатни жиддий назоратга олиб, деярли ҳар бир йиғилишда бу масалага тўхталиб ўтмоқда. Жумладан, 15 июль куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги эпидемиологик вазиятни жиловлашдаги ишлар жиддий танқид қилиниб, касалларни ўз вақтида ва тўғри даволаш учун шароит яратиш бўйича топшириқлар берилган эди.
Хусусан, пойтахтимизда қисқа вақтда кенг кўламли ташкилий ишлар амалга оширилди. Юнусобод туманидаги “Ўзэкспомарказ” павильонида, гимнастика саройида, “Ёшлик” спорт мажмуаси ва бошқа биноларда коронавирусга гумон қилинганларга ташхис қўйиш, заруратга кўра даволаш учун шароит яратилмоқда. Улар пандемия талаблари асосида жиҳозланиб, зарур тиббий ускуналар билан таъминланмоқда.
Касалликка чалинганлар ва айни кунларда пневмониядан азият чекаётганларга амалий ёрдам тариқасида 10 та махсус поликлиника ташкил этилди. Уларнинг фаолияти туну кун йўлга қўйилган бўлиб, фуқаролар бу ерга мурожаат қилиш орқали малакали тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятига эга бўлмоқда.
Презентация шаклидаги муҳокамада Ўзбекистон Республикаси Бош вазири, марказий муассасалар, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, мамлакатда санитария-эпидемиологик осойишталикни таъминлашга жалб этилган бошқа ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари пандемия шароитида соғлиқни сақлаш миллий тизимини қўллаб-қувватлаш, жумладан, пойтахтдаги спорт мажмуалари негизида ташкил этилаётган тақсимлаш марказлари ва янги клиникаларни тиббий ходимлар билан таъминлаш, коронавирус билан хасталанган шахсларни самарали даволашга мамлакатимиз ҳарбийлари, ҳарбий-тиббий муассасаларнинг хизматчилари ва тиббиёт мутахассисларини жалб қилиш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди.
Жалб қилинаётган тиббиёт ходимларининг сменадаги меҳнатига ҳар куни, ўз вақтида ҳақ тўлаш, уларни зарур якка тартибдаги ҳимоя воситалари, озиқ-овқат ва ётоқ билан таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Муҳокама якунида мутасадди тузилмалар раҳбарларига бу борадаги ишларни ташкил этиш бўйича аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берилди.

Increasing the coverage of the population with medical care considered
On July 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev heard a report on the work carried out to counter the coronavirus pandemic in the city of Tashkent, to increase the effectiveness of the fight against the spread of infection and the coverage of the population with qualitative and timely medical care.
The Head of the state keeps the epidemiological situation under constant control. Almost every meeting is devoted to this problem. In particular, at July 15 videoconference, the President criticized the state of affairs in monitoring the epidemiological situation in the city of Tashkent and Tashkent region, gave instructions to create conditions for timely and correct treatment of the disease.
In pursuance of these orders, large-scale organizational work is being carried out in the capital. So, in the pavilion of Uzexpocentre NEC, the Gymnastics Palace, the Yoshlik sports complex of Yunusabad district and other buildings, conditions are created for examining persons suspected of coronavirus and organizing treatment. They are equipped in accordance with the established requirements, provided with necessary medical equipment.
To provide assistance to patients, including with pneumonia, 10 special polyclinics have been organized. Their round-the-clock activities have been established to advise and treat citizens who have applied.
The presentation-discussion was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, heads of central institutions, ministries and agencies, representatives of other organizations actively involved in ensuring sanitary and epidemiological well-being in the country.
The Head of the state focused on the importance of supporting the national healthcare system in the context of a pandemic, including by recruiting medical personnel to the newly created distribution centers and new clinics based on sports complexes in the capital, attracting military personnel and medical specialists of military medical institutions to measures on organizing effective treatment of infected with the coronavirus.
The importance of timely daily remuneration for the work of involved medical workers per shift, their provision with necessary personal protective equipment, food and accommodation was emphasized.
Following the discussions, heads of responsible structures were given specific instructions on organizing further activities in this direction.