Қишлоқ ва сув хўжалигидаги ислоҳотларнинг бориши таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 июль куни видеоселектор йиғилиши ўтказди. Унда қишлоқ ва сув хўжалигидаги иқтисодий ислоҳотларни жадаллаштириш ва бозор муносабатларини янада ривожлантириш бўйича белгиланган вазифалар ижроси муҳокама қилинди.
Мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашдан бошлаб, қайта ишлаш ва экспортдан қўшимча даромад олишгача бўлган жуда кўп масалалар айнан қишлоқ хўжалиги ривожи билан боғлиқ. Шунинг учун давлатимиз томонидан қишлоқ хўжалигини тубдан ислоҳ қилиб, бозор механизмларини жорий этиш, резерв ва имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш, ишлаб чиқаришни илмий асосда ташкил қилишга киришилди. Президентнинг 2019 йил 23 октябрдаги фармони билан қабул қилинган Қишлоқ хўжалигини 2030 йилгача ривожлантириш стратегиясида бу борадаги энг долзарб ва истиқболли вазифалар белгилаб берилди.
Соҳани модернизация қилиш бўйича 500 миллион долларлик лойиҳани амалга ошириш юзасидан Жаҳон банки билан келишувга эришилди. Ўзбекистон тарихида биринчи марта илм ва инновацияни ривожлантириб, тармоқда бошқарувни халқаро стандартлар асосида ташкил этишга маблағ йўналтирилмоқда.
Бугунги йиғилишда айнан шу масалаларга биринчи навбатда эътибор қаратилди. Аграр соҳа ривожланган давлатларда қўлланилаётган “Қишлоқ хўжалигида билим ва инновацияларни ўз ичига олган хизматлар тизими”ни юртимизда ҳам жорий этиб, илм билан ишлаб чиқаришнинг ўзаро боғлиқлигини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Мазкур лойиҳа доирасида шу йўналишдаги 8 та илмий-тадқиқот институти, шунингдек, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги таркибидаги бир қатор ташкилотлар фаолияти тубдан ислоҳ қилиниб, замонавий лабораториялар ва ускуналар билан жиҳозланади. Бунинг учун Жаҳон банкининг 124 миллион доллар инвестицияси ва Европа Иттифоқининг 2 миллион доллар грант маблағлари йўналтирилади.
Бош вазир ўринбосари Ўктам Барноевга халқаро экспертлар билан бирга илмий-тадқиқот институтлари фаолиятини чуқур таҳлил қилиб, уларни тубдан такомиллаштириш бўйича ҳар бир институт учун алоҳида “йўл харитаси” ишлаб чиқиш топширилди. Бу муассасаларга замонавий билимга эга, илмий янгиликларни амалиётга жорий қиладиган салоҳиятли кадрларни жалб этиш муҳимлиги айтилди.
– Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бу имкониятдан тўғри фойдаланган ҳолда, эскича ишлаш услубидан тўлиқ воз кечиб, фермерларга яхши хизмат кўрсатиш ва янги сервис турларини кенгайтиришга ўтиши керак. Бир сўз билан айтганда, вазирлик ва унинг таркибидаги ташкилотлар фаолияти трансформация қилиниши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Рақамли технологиялардан фойдаланилаётган лойиҳалар самарадорлиги қайд этилиб, бу борадаги ишларнинг бориши муҳокама қилинди.
Мева-сабзавотчилик кооператив ва кластерлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун 212 миллион доллар ажратилиши белгиланган.
Президент ички бозорни арзон маҳсулотлар билан таъминлаш, “даладан истеъмолчигача” тизимини жорий этишда мева-сабзавотчилик кластерлари асосий драйвер бўлиши кераклигини таъкидлади.
Шу боис, ажратилаётган маблағни тўғри йўналтириб, бир сўмни икки сўм қиладиган лойиҳаларни ишлаб чиқиш, бунинг учун маҳсулотларни қайта ишлаш, сақлаш ва экспортга тайёрлаш қувватларини оширишга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги айтилди.
Туманларни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Бу борада Жиззах вилояти намуна бўлиб, келгуси уч йилда вилоятда қарийб 120 минг гектарга яқин ер ўзлаштирилиши, боғ ва токзорлар ташкил қилиниб, мойли экинлар экилиши режалаштирилган.
Бу тажрибани босқичма-босқич барча ҳудудларда жорий қилиш, ҳар бир туманда кўпи билан 3-4 та экспортбоп ва юқори даромад берувчи маҳсулот етиштиришни йўлга қўйиш зарурлиги қайд этилди.
2021 йил якунигача 3 минг гектарда плантация шаклида интенсив боғлар барпо этиб, янги тартиб асосида аҳолига 1-1,5 гектардан тарқатган ҳолда, 2-2,5 минг оиланинг бандлигини таъминлаш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда сувдан оқилона фойдаланиш масалалари ҳақида ҳам сўз юритилди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 10 июлдаги фармони билан тасдиқланган Сув хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган концепциясида бу борадаги барча жиҳатлар белгилаб берилган. Жумладан, каналларнинг фойдали иш коэффициентини ошириш ҳамда 2 миллион гектарда сув тежовчи, шундан 600 минг гектарда томчилатиб суғориш технологиясини жорий қилиш ҳисобига йилига 7 миллиард куб метр сувни иқтисод қилиш кўзда тутилган. Шунингдек, рақамлаштириш ҳисобига электр энергияси сарфини 2 миллиард киловатт соатга қисқартириш каби кўрсаткичлар белгиланган.
Сув хўжалиги вазирлиги бу вазифалар ижросини ўз вақтида таъминлаши, халқаро экспертларни жалб қилиб, янгича услубда ишлаши зарурлиги таъкидланди. 2025 йилга қадар соҳани тўлиқ рақамлаштириш, жумладан, сувни назорат қилиш ва ҳисобини онлайн тарзда юритиш бўйича дастурий маҳсулот ишлаб чиқиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Президентимиз ғалла етиштириш якунларига тўхталиб, шундай мураккаб шароитда ҳам дала меҳнаткашлари омилкорлик билан 6 миллион 400 минг тоннадан ортиқ ғалла ҳосили етиштирганини таъкидлади. Бунинг учун барча фермер, деҳқон ва кластерларга халқимиз номидан чуқур миннатдорлик билдирди.
Видеоселекторда, шунингдек, ғўза парвариши бўйича агротехник тадбирларни ўз вақтида ўтказиш ҳамда такрорий экинлар экиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
– Умуман олганда, қишлоқ хўжалигини тубдан ислоҳ қилиш ва соҳада бозор иқтисодиётини кенг жорий этиш бўйича тегишли қарорлар қабул қилиниб, устувор вазифалар белгилаб берилган. Уларнинг ижроси мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигига, энг асосийси, халқимизнинг кайфияти ва турмуш тарзига таъсир кўрсатадиган жуда муҳим масала, – деди Шавкат Мирзиёев.
Соҳа мутасаддилари ва ҳокимлар топшириқлар ижросини ташкил этиш, айтиб ўтилган камчиликларни бартараф қилиш чора-тадбирлари юзасидан ахборот берди.
Йиғилиш сўнгида давлатимиз раҳбари яна бир бор пандемия масаласига тўхталди:
- Яна бир марта халқимизга мурожаат қилиб, илтимос қилмоқчиман. Ўтган даврда жуда катта тажриба орттирдик. Кейинги пайтларда иқтисодиётимизни тиклаш учун карантин тартибини юмшатдик, лекин касалланганлар ва ўлимлар сони кўпайгани бизни, албатта, катта ташвишга солмоқда.
Ўзимизни, фарзандларимизни, азиз ота-оналаримизни асрайлик. Фақат ва фақат соғлиғимизни ўзимиз асраб, оила аъзоларимизни, қариндошларимизни соғлиғига огоҳ бўлиб, йиғинларни камайтириб, карантин нормаларига риоя қилсак, касалликни жиловлаб оламиз.

Reforms in agriculture and water management analyzed
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on July 23. Implementation of tasks to accelerate economic reforms in agriculture and water management, further development of market relations in the sphere was discussed.
Many issues, from ensuring food security in the country to getting additional income from processing and exports, are related to development of agriculture. Therefore, the state pays serious attention to fundamental reform of agriculture, introduction of market mechanisms, full use of reserves and opportunities, organization of production based on a scientific approach. The most relevant and promising tasks in this area are defined in the Strategy for Development of Agriculture until 2030, approved by the Presidential Decree of October 23, 2019.
An agreement was reached with the World Bank to implement a $500 million project to modernize agriculture. For the first time in the history of Uzbekistan, funds are directed to development of agricultural science and innovation, organization of management of the sphere on the basis of world standards.
These issues were the first item on the agenda of the videoconference. The importance of ensuring the integration of science and production, introduction of the system of knowledge and innovation in agriculture used in developed countries was noted.
Within the framework of this project, the activities of 8 agricultural research institutes, as well as a number of organizations of the Ministry of Agriculture will be radically updated, they will be equipped with modern laboratories and equipment. An investment of $124 million from the World Bank and a $2 million grant from the European Union will be used for this purpose.
Deputy Prime Minister Uktam Barnoyev was instructed to conduct an in-depth analysis of activities of research institutes together with international experts and develop a separate roadmap for each of them to improve their activities. The importance of attracting specialists with modern knowledge capable of implementing scientific innovations in production to these institutions was noted.
– The Ministry of Agriculture, correctly using this opportunity, should completely abandon outdated methods of work and move to better service for farmers, expand new types of services. In short, the activities of the Ministry and its subordinate organizations must be transformed, – noted the President.
The effectiveness of projects using digital technologies was noted, and the progress of work in this direction was discussed.
It is planned to allocate $212 million to support the activities of cooperatives and clusters in fruit and vegetable industry.
The Head of the state emphasized that they should become the main driver in providing domestic market with inexpensive products and implementing from field to consumer system.
In this regard, the need was noted for developing projects aimed at increasing profits by expanding opportunities for processing, storage and export of products.
Issues of specialization of districts for procurement of agricultural products were also considered. An example is Jizzakh region, where it is planned to develop about 120 thousand hectares of land in the next three years, set up orchards and vineyards, and start growing oilseeds.
It was noted that this experience should be gradually introduced in all regions, and that no more than 3-4 export-oriented and high-yield types of products should be grown in each district.
It was instructed to create intensive gardens and plantations with an area of 3 thousand hectares by the end of 2021, distribute plots of 1-1.5 hectares to the population on the basis of new order and provide employment for 2-2.5 thousand families.
Rational water use issues were also discussed at the meeting.
Priority areas of work in this area were defined in the Concept of Water Management Development for 2020-2030, approved by the Presidential Decree of July 10 this year. In particular, the goal was set to save 7 billion cubic meters of water per year by increasing the efficiency of channels and implementing water-saving technologies on 2 million hectares, including drip irrigation on 600 thousand hectares. The concept also provides for reducing electricity consumption by 2 billion kilowatt-hours through introduction of digital technologies.
It was noted that the Ministry of Water Resources should ensure timely implementation of these tasks, attract international experts and work in a new way. Instructions were given for development of software products for full digitalization of the industry by 2025, including monitoring and accounting water consumption online.
The President touched upon the results of grain campaign and noted that even in such difficult conditions, our farmers raised the grain harvest by more than 6.4 million tons. In this regard, the Head of the state expressed deep gratitude on behalf of our people to all farmers and dehkans, clusters.
Issues of timely implementation of agro technical measures for cultivation of cotton and re-planting of crops were discussed at the meeting.
– In general, relevant resolutions on the fundamental reform of agriculture and widespread introduction of a market economy in the sphere have already been adopted and priority tasks have been set. Their implementation is the most important issue that affects the country's food security, and most importantly, the mood and quality of life of our people, – said Shavkat Mirziyoyev.
Responsible persons of the sphere and khokims provided information on organization of execution of orders, measures to eliminate the noted shortcomings.
Following the meeting the Head of the state again raised the issue of the pandemic:
– I would like to address our people once again and ask them. Over the past period, we have accumulated a lot of experience. We have recently softened our quarantine requirements in order to restore the economy, but the growing number of cases and deaths is very worrying.
Let's take care of ourselves, our children and our dear parents. If we first of all take care of our own health, pay attention to the health of our family and relatives and observe quarantine rules, we will definitely contain this disease.