Япониянинг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан музокаралар
2020 йил 21 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Япониянинг Афғонистон бўйича Махсус вакили Катсуҳито Такаҳаши билан онлайн музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Япониянинг Афғонистон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари, тўғридан-тўғри афғонлараро ички музокараларни тезроқ бошлаш масалалари муҳокама қилинди.
Япония томони мамлакатимиз раҳбариятининг узоқ муддатли афғон инқирозини тинч йўл билан ҳал этиш, мамлакатни минтақавий сиёсий ва иқтисодий жараёнларга интеграция қилиш борасида олиб бораётган сиёсатини юқори баҳолади.
Афғонлараро тинчлик музокараларини илгари суриш, шунингдек, иқтисодий йўналишдаги Ўзбекистоннинг юқори нуфузи ва ролини инобатга олган ҳолда, Катсуҳито Такаҳаши “Япония-Ўзбекистон-Афғонистон” уч томонлама маслаҳат шаклини яратишни таклиф қилди.
Афғонистон миллий иқтисодиётини тиклаш, мамлакатда турли инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигининг устувор йўналишлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.

Negotiations with Japanese Special Representative for Afghanistan
On July 21, 2020, Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev held online talks with Special Representative of Japan for Afghanistan, Katsuhito Takahashi, Uzbekistan MFA reports.
During the conversation, the sides discussed Uzbekistan and Japan’s efforts on peaceful settlement of the Afghan crisis and launch direct intra-Afghan talks as soon as possible.
The Japanese side highly appreciated Uzbekistan’s policy to peacefully resolve the long-standing Afghan crisis and integrate the country into the regional political and economic process.
Taking into account the high authority and role of Uzbekistan in promoting peaceful intra-Afghan negotiations, as well as in economic dimension, Katsuhito Takahashi suggested creating Japan – Uzbekistan – Afghanistan trilateral format of consultations.
Views were also exchanged on the priority areas of Uzbekistan – Japan interaction in reconstruction of Afghanistan’s national economy, implementation of various infrastructure projects in the country.