Япониянинг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан музокаралар
2020 йил 21 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Япониянинг Афғонистон бўйича Махсус вакили Катсуҳито Такаҳаши билан онлайн музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Япониянинг Афғонистон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари, тўғридан-тўғри афғонлараро ички музокараларни тезроқ бошлаш масалалари муҳокама қилинди.
Япония томони мамлакатимиз раҳбариятининг узоқ муддатли афғон инқирозини тинч йўл билан ҳал этиш, мамлакатни минтақавий сиёсий ва иқтисодий жараёнларга интеграция қилиш борасида олиб бораётган сиёсатини юқори баҳолади.
Афғонлараро тинчлик музокараларини илгари суриш, шунингдек, иқтисодий йўналишдаги Ўзбекистоннинг юқори нуфузи ва ролини инобатга олган ҳолда, Катсуҳито Такаҳаши “Япония-Ўзбекистон-Афғонистон” уч томонлама маслаҳат шаклини яратишни таклиф қилди.
Афғонистон миллий иқтисодиётини тиклаш, мамлакатда турли инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигининг устувор йўналишлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.

Переговоры со спецпредставителем Японии по Афганистану
21 июля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел онлайн переговоры со спецпредставителем Японии по Афганистану Катсухито Такахаши.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и Японии по мирному урегулированию афганского кризиса, скорейшему запуску прямых внутриафганских переговоров.
Японская сторона дала высокую оценку проводимой Руководством нашей страны политике по мирному разрешению многолетнего афганского кризиса, интеграции страны в региональные политические и экономические процессы.
Учитывая высокий авторитет и роль Узбекистана в продвижении мирных межафганских переговоров, а также в экономическом измерении Катсухито Такахаши предложил создать трехсторонний формат консультаций «Япония-Узбекистан-Афганистан».
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями о приоритетных направлениях узбекско-японского взаимодействия в восстановлении национальной экономики Афганистана, реализации в стране различных инфраструктурных проектов.