БМТ тузилмаларидаги учрашувлар тўғрисида
2020 йил 20 июль куни Вена шаҳрида Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Шерзод Асадов БМТ Бош котибининг ўринбосари, БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармаси (БМТ ГМЖҚКБ) ижрочи директори Гада Вали, Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (IAEA) Бош директори Рафаэль Гросси ва БМТ Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO) бош директори Ли Йонг билан учрашувлар ўтказди.
БМТ вакиллари Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришларга ижобий баҳо бердилар. Мамлакатимизда кичик ва ўрта бизнес ва саноат секторини қўллаб-қувватлаш, аҳолининг турмуш шароити ёмонлашувига йўл қўймаслик, шунингдек, COVID-19 пандемияси даврида жиноятчиликни олдини олиш бўйича олиб борилаётган ишлар алоҳида қайд этилди.
Гада Вали коррупцияни олдини олиш ва унга қарши курашиш борасидаги Ўзбекистон саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади. У Ўзбекистонда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ташкил этилганини олқишлади ва унинг фаолиятида ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрлигини билдирди.
Томонлар Ўзбекистон ва БМТ ГМЖҚКБ ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар. БМТ ГМЖҚКБ раҳбари ушбу агентлик ва БМТ ГМЖҚКБ ўртасида ўзаро англашув меморандумини имзолашни ва ҳамкорликнинг аниқ йўналишларини белгилаш ва лойиҳаларни тадбиқ этишга донорлик маблағларини йўналтириш мақсадида халқаро стандартларга мувофиқ республикада коррупцияга қарши кураш сиёсати ва стратегияларини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш бўйича Консептуал қайднома тайёрлашни таклиф қилди.
IAEA томонидан Ўзбекистон ядровий инфратузилмасини ривожлантиришдаги муваффақиятли ҳамкорлик, хусусан, жорий йилнинг декабр ойида бўлиб ўтадиган республиканинг ядровий инфратузилмасини комплекс баҳолаш бўйича миссияга биргаликда тайёргарлик кўриш юқори баҳоланди.
Агентлик раҳбари Рафаэль Гросси Ўзбекистон ядро дастурининг амалга оширишилиши жараёнидан жуда мамнунлигини ҳамда янги ядро давлатлари учун Ўзбекистон IAEA билан муносабатларни қуриш бўйича намуна эканлигини қайд этди.
IAEA раҳбари техник кооперация лойиҳалари доирасида Ўзбекистон билан, хусусан Наманган онкологик диспансери, Республика эндокринология маркази, Самарқанд давлат университети ва Тошкент шаҳар онкология ва радиология маркази билан ҳамкорлик қилиш муҳимлигини таъкидлади.
UNIDO Ўзбекистонни минтақадаги улкан ресурс, иқтисодий ва инсоний салоҳиятга эга бўлган муҳим давлат сифатида кўради. Шу муносабат билан Ли Йонг республикада мустаҳкам саноат инфратузилмаси, универсал ва барқарор саноатлаштиришни таъминлаш учун шароитлар яратилганлигини мамнуният билан қайд этди.
Бош директор коронавирус пандемиясидан зиён кўрган республика иқтисодиётининг айрим тармоқларини тиклаш учун UNIDO салоҳиятини жалб қилишга ёрдам беришга тайёрлигини изҳор этди.
Саноатнинг “тоза инновация” ва “яшил” технологиялар соҳасидаги аниқ лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг истиқболлари кўриб чиқилди, бу эса барқарор саноат дизайни ва брендлаш воситаларини ривожлантириш учун шароит яратиши қайд этилди.
Бундан ташқари, ўзаро муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқадиган Ўзбекистон ва UNIDO ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича Қўшма декларация ва 2020-2024 йилларга мўлжалланган ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” лойиҳаларини тайёрлаш жараёни муҳокама қилинди.

О встречах в структурах ООН
20 июля 2020 года в г.Вене заместитель министра иностранных дел Шерзод Асадов провел встречи с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным директором Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) Гадой Вали, генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси и генеральным директором Организации ООН по промышленному развитию (ЮНИДО) Ли Йонгом.
Представители ООН позитивно оценили осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабные преобразования в общественно-политической и социально-экономической сферах. Подчеркнуты предпринимаемые в нашей стране усилия по поддержке малого и среднего бизнеса и промышленного сектора, недопущению ухудшения условий жизни населения, а также профилактике правонарушений в период пандемии COVID-19.
Гада Вали высоко оценила усилия Узбекистана в области предупреждения и борьбы с коррупцией. Она приветствовала создание в Узбекистане Агентства по противодействию коррупции и выразила готовность оказать всяческое содействие в его деятельности.
Стороны обсудили состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и УНП ООН. Глава УНП ООН предложила подписать Меморандум о взаимопонимании между упомянутым Агентством и УНП ООН и разработать Концептуальную записку о поддержке реализации антикоррупционной политики и стратегий в республике в соответствии с международными стандартами для определения конкретных направлений сотрудничества и мобилизации донорских средств на имплементацию проектов.
В МАГАТЭ приветствуют успешное взаимодействие в развитии ядерной инфраструктуры Узбекистана, в частности, совместную подготовку к миссии по комплексной оценке ядерной инфраструктуры республики (ИНИР-миссия), намеченной на декабрь этого года.
Как заявил глава Агентства Рафаэль Гросси, «мы очень удовлетворены ходом реализации ядерной программы Узбекистана и считаем, что для новых ядерных государств Ваша страна является моделью построения отношений с МАГАТЭ».
Глава МАГАТЭ подчеркнул важность сотрудничества с Узбекистаном в рамках проектов технической кооперации, в т.ч. с Наманганским онкологическим диспансером, Республиканским центром эндокринологии, Самаркандским госуниверситетом и Ташкентским городским центром онкологии и радиологии.
ЮНИДО рассматривает Узбекистан в качестве ключевого государства региона, имеющего огромный ресурсный, экономический и человеческий потенциал. В этой связи, Ли Йонг с удовлетворением отметил создание в республике прочной промышленной инфраструктуры, условий для обеспечения всеобщей и устойчивой индустриализации.
Гендиректор выразил готовность содействовать привлечению потенциала ЮНИДО для восстановления отдельных промышленных отраслей экономики республики, пострадавших от пандемии коронавируса.
Рассмотрены перспективы взаимодействия по реализации конкретных проектов в сфере «чистых инноваций» и «зеленых» технологий в промышленности, которые позволят создать условия для развития инструментов устойчивого промышленного дизайна и брендинга.
Кроме того, обсужден ход подготовки проектов Совместной декларации по укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и ЮНИДО и «Дорожной карты» по дальнейшему развитию сотрудничества на 2020-2024 годы, которые выведут взаимодействия сторон на качественно новый уровень.