Қурилиш соҳасидаги ислоҳотлар натижадорлиги кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 июль куни архитектура ва қурилиш соҳасидаги ислоҳотлар натижаларига оид тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами йил сайин кенгаймоқда. Узоқни ўйлаб, ҳудудларда урбанизация жараёни амалга ошириляпти. Қишлоқ жойларда ҳам қурилиш ишлари жадал.
Булар, албатта, соҳани такомиллаштириш, шаффофликни таъминлаш, ипотека бозорини ривожлантиришни тақозо этади. Охирги уч йилда шу масалалар бўйича Президентнинг қирққа яқин қарори қабул қилинди.
Бу саъй-ҳаракатларнинг изчил давоми сифатида давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 13 мартдаги фармонида қурилиш соҳасидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, бюрократик тўсиқларни камайтириш, барча босқичларда шаффофликни таъминлаш, инновацион ишланмалар ва илғор ахборот технологияларини кенг қўллаш чора-тадбирлари белгиланган эди.
Қурилиш вазирлиги олдига 337 та шаҳарсозлик қоида ва нормаларидан жорий йилда 60 тасини янгилаш вазифаси қўйилган. Йил бошида вазирликда Қурилишда техник меъёрлаш маркази ташкил этилиб, унга 15 нафар малакали мутахассис олинган. Ҳозирда 33 та янги шаҳарсозлик қоида ва нормалари ишлаб чиқилган.
Йиғилишда бу борадаги ишларни жадаллаштириш учун илғор тажрибага эга хорижий компанияни жалб этиш бўйича кўрсатма берилди.
Президентимиз соҳада коррупция ва “хуфиёна иқтисодиёт” ҳолатларини кескин танқид қилиб, қурилиш тендерларини ўтказиш ва пудрат ташкилотларини танлаш жараёнларини рақамлаштириш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда мамлакатимизда 32 мингта пудрат ташкилоти бор. Жорий йил 1 сентябрга қадар қурилиш корхоналарининг молиявий кўрсаткичлари, тўлов қобилияти, давлат харидлари, ишчи-ходимлар малакаси каби маълумотларни қамраб олувчи ягона платформани ишга тушириш вазифаси қўйилди. Бу платформа 1 ноябрга қадар Тошкент шаҳрида, кейинги йил бошидан республика бўйича жорий этилади. Унга электрон меҳнат дафтарчаси тизими ҳам интеграция қилинади.
Таҳлилларга кўра, сўнгги икки йилда давлат дастурлари доирасида 3 мингдан зиёд қурилишдан атиги 182 тасида тендер ўтказилган. Чунки тендер жараёнлари мураккаб ва унда нарх арзонлиги бирламчи. Қурилиш ташкилотининг малакаси, сифат масаласи паст ўринларда қолиб кетган.
Шу боис кейинги йилдан бошлаб, янги ахборот тизимига киритилган ва рейтинги юритиладиган қурилиш-пудрат корхоналарига маблағ ажратилиши белгиланди.
Қурилиш соҳасида муаллифлик, техник ва давлат назоратини такомиллаштириш борасида алоҳида қарор қабул қилиб, барча шароитлар яратиб берилган. Эндиги вазифа – назоратни ҳозиргидек қўлда эмас, балки IT-технологияларни жорий қилган ҳолда амалга ошириш кераклиги таъкидланди.
Мутасаддиларга бир ой муддатда қурилиш корхоналари ва объектлари тўғрисидаги маълумотлар базасини шакллантириш вазифаси юклатилди.
Жорий йил 1 августдан бошлаб Тошкент шаҳрида, кейинги йил бошидан бошқа ҳудудларда қурилишда аниқланган барча камчиликлар фотосуратлари билан тизимга онлайн киритилади ва назорат жараёнлари автоматлаштирилади.
Қурувчи ташкилот ёки фуқароларга қурилиш жараёни тартиблари ва шартлари ҳақида тўлиқ маълумотларни исталган вақтда олиш имкониятини берувчи онлайн тизим ишга туширилади.
Барча шаҳарсозлик қоида ва нормалари интерактив кўринишга ўтказилиши, лойиҳа-смета ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш бўйича барча жараёнларни рақамлаштириш ҳамда экспертиза хулосаларини ягона базада сақлашни йўлга қўйиш кераклиги қайд этилди.
Бу чоралар мамлакатимизда қурилишга рухсат бериш жараёнини 254 кундан 84 кунга қисқартириш, ушбу жараёнлардаги тартиб-таомилларни 17 тадан 5 тага камайтириш, тадбиркорлар ва фуқароларнинг бу ишларга сарфланадиган вақтини 67 фоизгача қисқартириш имконини беради.
Йиғилишда мутасаддилар қурилиш соҳасини рақамлаштириш, очиқликни таъминлаш, шаҳарсозлик қоида ва нормаларини янгилаш борасидаги ишлар бўйича тақдимот қилди.

The effectiveness of reforms in the construction sector considered
On July 20, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation on the results of reforms in architectural and construction sector.
Every year, construction activities are becoming more widespread in Uzbekistan. The process of urbanization in the regions is in progress. Construction work is also underway in rural areas.
This requires improving industry standards, ensuring transparency and developing mortgage market based on new requirements. About 40 Presidential acts on these issues have been adopted over the past three years.
As a consistent continuation of this work, the Presidential Decree of March 13, 2020 identified measures to further deepen reforms in the construction sector, eliminate bureaucratic barriers, ensure transparency at all stages, widely apply innovative developments and advanced information technologies.
The Ministry of Construction is tasked with updating 60 out of 337 urban planning rules and regulations this year. At the beginning of the year, the Ministry organized a Center for Technical Regulation in Construction, which attracted 15 qualified specialists. Currently, 33 new norms and rules of urban development have been developed.
At the meeting, an instruction was given to attract a foreign company with advanced experience to accelerate work in this direction.
The President criticized the corruption and “shadow economy” in the sphere and noted the need for digitalizing the process of conducting tenders for construction and selecting contractors.
There are 32 thousand construction organizations operating in the country. The task was set to launch a single platform that will include information on financial indicators, solvency of construction organizations, their participation in public procurement and staff qualifications. This platform will be implemented until November 1 in Tashkent and from the beginning of the next year – throughout the country. It will be integrated with e-workbook system.
According to analysis, over the past two years, only 182 construction projects out of more than 3,000 were tendered under state programs. Due to complexity of tender procedures, the priority is given to low cost, and the competence of construction company takes a back seat.
In this regard, starting next year, funds will be allocated to construction-contracting companies that are included in the new information system and corresponding rating.
A resolution was adopted to improve the author's, technical and state supervision in the construction sector, all conditions were created for this. It was noted that now it is necessary to carry out control not manually, as now, but using IT technologies.
Responsible persons were instructed to create a database of construction companies and facilities within a month.
Starting August 1 this year in Tashkent, and starting next year, the supervisory process will be automated in all regions with introduction of all identified shortcomings with photo-fixing into the online platform.
An interactive system will be launched that will allow construction organizations and citizens to get full information about the procedure and conditions of constructions at any time.
The need was noted for transferring all norms and rules of urban planning into electronic form, digitalize the process of examination of design and estimate documentation, and store expert opinions in a single database.
These measures will reduce time for issuing construction permits from 254 to 84 days, reduce the number of permit procedures from 17 to 5 and reduce time spent by citizens by 67 percent.
At the meeting, responsible persons reported on the ongoing work on digitalization of the construction sector, ensuring its transparency, updating urban planning rules and regulations.