“Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўли қурилиши масаласи юзасидан навбатдаги муҳокама бўлиб ўтди
2020-07-16 | Иқтисодиёт
15 июль куни Ўзбекистон транспорт вазири Элёр Ғаниев, Қирғизистон транспорт ва йўл вазири Жанат Бейшенов, Хитой Халқ Республикасининг ислоҳотлар ва ривожланиш бўйича давлат қўмитасининг чет эл капитали ва хорижий инвестициялар департаменти бош директори ўринбосари Чжэн Чипин бошчилигида видеоконференция алоқа шаклида учрашув ўтказилди.
Онлайн мулоқот шаклида ташкил этилган учрашувда томонлар “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўл қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича келгуси амалий чораларни муҳокама қилишди. Жумладан, ушбу лойиҳа юзасидан томонлар тақдим этилган темир йўл қурилиши маршрутларини ва темир йўл кенглиги масалаларини муҳокама қилишди.
Онлайн мулоқотда Элёр Ғаниев пандемия шароитида давлат чегаралари орқали темир йўл транспортида юкларни ташиш долзарб аҳамият касб этиб бораётганини яна бир бор таъкидлади.
“Пандемия сабаб карантин чораларинниг кучайтирилиши давлатлар иқтисодиётига шу жумладан биринчи галда транспорт соҳасига жиддий таъсир этмоқда. Пандемия туфайли дунё давлатларида юзага келган оғир вазиятга қарамасдан бугунги кунда фақатгина темир йўл транспорти деярли ҳеч қандай чекловларсиз фаолият кўрсатмоқда. Айнан шу жиҳатнинг ўзиёқ “Ўзбекистон–Қирғизистон–Хитой” темир йўли қурилиши лойиҳасини рўёбга чиқариш муҳим аҳамиятга эга эканлигини кўрсатмоқда. Ушбу темир йўл “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси доирасида энг муҳим транспорт коридорига айланиши мумкин”, деди Э.Ғаниев.
Қирғизистон транспорт ва йўл вазири Жанат Бейшенов темир йўл қурилиши юзасидан тақдим этилган учта маршрут бўйича SWOT – таҳлиллари ўтказилганини таъкидлаб, юк оқимини шакллантириш, ташувлар самарадорлиги ҳамда темир йўл линияси ўтувчи Қирғизистон минтақаларининг келажакдаги ривожланиши нуқтаи назаридан энг мақбул йўналиш «Торуғарт – Арпа – Қўш-Добо – Мақмал – Жалол-Обод» эканлигини айтиб ўтди.
Хитой Халқ Республикасининг ислоҳотлар ва ривожланиш бўйича давлат қўмитасининг чет эл капитали ва хорижий инвестициялар департаменти бош директори ўринбосари Чжэн Чипин молиявий нуқтаи назардан Қирғизистон томони таклиф этаётган йўналиш бўйлаб қурилишнинг амалга оширилиши яхши вариант эканлигини, бироқ темир йўл кенгли ва йўналиш маршрути бўйича экспертлар ягона тўхтамга келмагани боис бошқа таклифларни ҳам кўриб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Ушбу жиҳатларни инобатга олган ҳолда томонлар темир йўл қурилиши бўйича энг мақбул йўналиш маршрутини танлаш, шу билан бирга молиявий-иқтисодий масалаларни кўриб чиқиш, келажакда темир йўлни эксплуатация қилиш юзасидан лойиҳанинг инвестиция моделини ва қурилишнинг техник-иқтисодий жиҳатларини ўрганиш бўйича муҳокамаларни давом эттиришга келишиб олишди.

Состоялось очередное обсуждение по вопросам строительства железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай
2020-07-16 | Экономика
15 июля, министр транспорта Узбекистана Эльер Ганиев, министр транспорта и дорог Кыргызстана Жанат Бейшенов, заместитель директора департамента по делам внешних инвестиций Государственного комитета по развитию и реформам Ч.Чипин провели видеоконференцию.
В ходе встречи, которая была организована в форме онлайн-диалога, стороны обсудили дальнейшие практические меры по реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай.
В частности, стороны обсудили предложенные пути строительства железной дороги. Выступая на онлайн-конференции, Эльер Ганиев еще раз подчеркнул важность грузоперевозок посредством железнодорожного транспорта через государственные границы в условиях пандемии.
«Усиление карантинных мер, вызванных пандемией, оказывает серьезное влияние на экономику стран, особенно в транспортном секторе», - сказал он. Несмотря на сложную ситуацию, возникшую в странах мира из-за пандемии, сегодня только железнодорожный транспорт работает практически без ограничений. Уже один этот факт демонстрирует важность железнодорожного проекта Узбекистан-Кыргызстан-Китай.
"Данная железная дорога может стать важнейшим транспортным коридором в рамках проекта «Один пояс, один путь», - сказал Ганиев.
Министр транспорта и автомобильных дорог Кыргызстана Ж.Бейшенов отметил, что по всем трем маршрутам осуществлен SWOT-анализ, по итогам которого комбинированный путь «Торугарт – Арпа – Кош-Добо – Макмал – Джалал-Абад» является наиболее оптимальным с точки зрения формирования/транспортировки грузопотока, а также дальнейшего развития регионов Кыргызстана.
Заместитель директора департамента по делам внешних инвестиций Государственного комитета по развитию и реформам Ч.Чипин сказал, что строительство по маршруту, предложенный кыргызской стороной, является хорошим вариантом с финансовой точки зрения, но в связи с тем, что эксперты по ширине и маршруту железной дороги не пришли к единому выводу, предложил рассмотреть и другие предложения.
С учетом данных аспектов стороны договорились продолжить обсуждения по выбору наиболее оптимального маршрута строительства железной дороги, а также по финансово-экономическим вопросам, инвестиционной модели проекта для будущей эксплуатации железной дороги и технико-экономическому обоснованию.