Ўзбекистон ва Туркия ўртасида халқаро шартноманинг кучга киришига оид
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Туркия Республикасига ташрифи давомида 2017 йил 25 октябрда имзоланган 1996 йил 8 майдаги Даромадларга икки томонлама солиқ солишга йўл қўймаслик тўғрисидаги ҳукуматлараро Битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги Баённома 2020 йил 9 июлдан эътиборан кучга кирди.
Ҳужжатга биноан, икки давлат ваколатли органлари ўртасида ахборот алмашишнинг янгиланган тартиби назарда тутилмоқда, шунингдек, Битим солиқларни ундиришда кўмаклашишга оид янги норма билан тўлдирилмоқда.
Тузатишлар “солиқ шаффофлиги”ни таъминлашга қаратилган бўлиб, бу икки мамлакатнинг жисмоний ва юридик шахслари томонидан солиқларни тўлашдан бўйин товлашга қарши курашиш самарадорлигини оширишга ёрдам беради.
Ушбу ўзгартириш ва қўшимчалар шартномавий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш ва Битим қоидаларини икки мамлакатнинг амалдаги солиқ қонунчилигига мувофиқлаштириш зарурияти билан белгиланади.

О вступлении в силу международного договора между Узбекистаном и Турцией
9 июля 2020 года вступил в силу Протокол о внесении изменений и дополнений в межправительственное Соглашение об избежании двойного налогообложении доходов от 8 мая 1996 года, подписанный в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику 25 октября 2017 года.
Согласно документу, предусмотрена обновленная процедура обмена информацией между компетентными органами двух государств, а также Соглашение дополнено новой нормой о содействии в сборе налогов.
Поправки направлены на обеспечение «налоговой прозрачности», что способствует повышению эффективности в борьбе с уклонением от уплаты налогов физическими и юридическими лицами двух стран.
Данные изменения и дополнения обусловливаются необходимостью совершенствования договорно-правовой базы и приведения положений Соглашения в соответствие с действующим налоговым законодательством двух стран.