Жаҳон банки Ўзбекистонга қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш учун 500 миллион доллар ажратади
Жорий йилнинг 11 июль куни Ўзбекистон ҳукумати ва Жаҳон банки мамлакат қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш лойиҳасини амалга ошириш учун умумий қиймати 500 млн долларлик қарз битимини имзоладилар.
Ўзбекистон томонидан битимини Бош вазирнинг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Жаҳон банки томонидан Марказий Осиё бўйича минтақавий директор Л.Бурунчук имзоладилар.
Имзолаш маросимида Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари М.Мантованелли, Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Ж.Ходжаев ҳамда Банк ва тегишли идораларнинг бошқа вакиллари иштирок этдилар.
Лойиҳа Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Халқаро тараққиёт уюшмаси томонидан тегишли равишда 276 млн доллар ва 224 млн доллар миқдорида молиялаштирилади.
Қишлоқ хўжалиги Ўзбекистон иқтисодиётининг муҳим соҳаларидан бири ҳисобланади: унинг ЯИМдаги улуши 28 фоизни, ушбу секторда банд бўлган меҳнатга лаёқатли аҳолининг улуши 27 фоизни (3,6 миллион киши), мамлакатнинг умумий экспортидаги улуши эса 10 фоизни ташкил этади. Ушбу соҳа юқори иқтисодий ўсишни намойиш этиб келмоқда ҳамда хусусий сектор ривожланишининг драйверларидан бири ҳисобланади.
2017 йилдан бошлаб қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ўзгаришлар Ўзбекистон ҳукуматининг кенг ислоҳотлар дастурининг муҳим қисмига айланди. Ушбу ислоҳотларнинг мақсади - қишлоқ хўжалигидаги пахта ва буғдой улушини камайтириш ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни, шу жумладан, мева-сабзавот ва чорвачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида соҳада меҳнат унумдорлигини ошириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотини экспортини кўпайтириш, тармоқни янада модернизация қилиш ва ишлаб чиқаришни диверсификация қилишдир.
Кредит шартномаларни имзолаш маросимида Сардор Умурзаков - "Қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар қишлоқ жойларида кўпроқ ҳақ тўланадиган иш ўринларининг яратилишига, мамлакатнинг озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамланишига ва Ўзбекистон фермерлари ва агросаноат корхоналарининг экспорт даромадларини ўсишига имкон беради. Ушбу мақсадларга эришиш учун ҳукумат Жаҳон банки ва бошқа халқаро шериклар билан яқин ҳамкорлик қилади. Банк томонидан молиялаштирилаётган янги лойиҳа қишлоқ хўжалигини бозор ва рақобатбардош тармоққа айлантиришга ҳисса қўшади, шунингдек, қишлоқ хўжалик ишлаб чиқарувчиларимизга давлат хизматлари тақдим этилишини сезиларли даражада яхшилайди", деб қайд этди.
Ушбу лойиҳа туфайли Ўзбекистоннинг барча минтақаларидаги фермерлар ва агро корхоналари вакиллари учун замонавий технологиялар, техник маслаҳатлар, ишлаб чиқариш, агрологистика, фитосанитариянинг турли босқичларида қўллаб-қувватлаш хизматларидан, шунингдек, савдо ҳажмини ошириш учун зарур ахборот манбаларидан фойдаланиш имконияти яратилади. Натижада, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг рақобатбардошлиги ва экспорт салоҳиятини ўсиши ҳисобига уларнинг ички ва халқаро бозорларда иштироки кенгаяди.
Шунингдек, лойиҳада маҳаллий тижорат банкларининг иштироки туфайли маҳаллий ишлаб чиқарувчилар интенсив боғдорчиликни ривожлантириш, иссиқхона ҳужаликларини ташкил этиш ҳамда маҳсулотларни сақлаш, қадоқлаш ва қайта ишлаш қувватларини яратиш, шунингдек, энергетик ва сувни тежайдиган технологиялар ва қишлоқ хўжалиги техникаларини сотиб олишни назарда тутган ҳолда экспортга йўналтирилган қўшимча қиймат занжирларини кўпайтириш учун улардан фойдаланиш истиқболлари билан узоқ муддатли кредит ресурсларини жалб қилиш имкониятига эга бўладилар.
Шунингдек, лойиҳа Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги илмий-тадқиқот институтларини модернизация қилиш, амалий тадқиқотларни ўтказиш ва тармоққа илғор ишланмаларни жорий этишга ёрдам беради. Лойиҳа тадбирлари уруғчиликни ривожлантириш, ер ва сув ресурсларини бошқариш, муайян ҳудудларга мўлжалланган агроэкологик иқлимга чидамли технологияларни жорий этиш, шунингдек, Ўзбекистондаги ўсимликларнинг ноёб генетик материалларини сақлаш масалаларига қаратилган бўлади.
"Жаҳон банки хусусий сектор улушини ошириш ва тармоқда давлат иштирокини камайтиришга йўналтирилган Ўзбекистон қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган Стратегиясини амалга оширишга ёрдам беришдан ҳурсанд", деди Марко Мантованелли. "Бу йилда, Ўзбекистонда COVID-19 пандемияси туфайли инқирозга учраган бошқа соҳалардан фарқли ўлароқ, қишлоқ хўжалиги ўсишни намойиш этиши керак. Бу озиқ-овқат маҳсулотларига доимий мавжуд бўлган талаб билан боғлиқдир. Тармоқ мамлакат иқтисодиётини тиклаш локомотивларидан бирига айланиши мумкин. Бундай қийин кунларда янги лойиҳа минглаб фермерлар ва агрокорхоналар вакилларига ишлаб чиқаришни оширишга ва ўз маҳсулотлари экспортини кўпайтиришга ёрдам беради.
Таъкидлаш керакки, "Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш" йилида ҳужжатларни имзолаш электрон имзо билан амалга оширилди ва Жаҳон банкининг минтақада ушбу форматда имзоланган биринчи ҳужжатига айланди.
2017 йилда Ўзбекистонда ислоҳотлар бошланиши билан Жаҳон банкининг молиявий ва техник ёрдами сезиларли даражада ошди. Бугунги кунда ташкилотнинг умумий қиймати 4,4 млрд АҚШ долларига тенг 23 та лойиҳадан иборат бўлган Ўзбекистон бўйича дастури Туркиядан кейин Европа ва Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик дастури ҳисобланади. Банк ҳукуматга турли соҳаларда, жумладан, иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, таълим тизимларини, сув таъминоти, энергетика, транспорт, ижтимоий ҳимоя, шаҳар ва қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш, шунингдек, коронавирус пандемиясининг соғлиқни сақлаш тизимига, иқтисодиёт ва аҳоли фаровонлиги салбий таъсирини юмшатиш бўйича инқирозга қарши дастурни амалга оширишда муҳим ёрдам кўрсатмоқда.
Маълумот учун: Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки (ХТТБ) Жаҳон банкининг асосий кредит берувчи муассасаси бўлиб, айни пайтда 189 аъзо давлатга тегишли глобал ривожланиш ташкилоти ҳисобланади. Дунёдаги энг йирик ривожланиш банки сифатида, ХТТБ Жаҳон банки гуруҳининг миссиясини кредитлар, кафолатлар, таваккалчиликларни бошқариш бўйича маҳсулотлар ва маслаҳат хизматларини тақдим этиш орқали қўллаб-қувватлайди. Бундан ташқари, ХТТБ минтақавий ва глобал муаммоларга жавоб чораларини мувофиқлаштиради.
Халқаро ривожланиш уюшмаси (ХРУ) Жаҳон банкининг таркибида 1960 йилда ташкил этилган бўлиб, унинг фаолияти иқтисодий ўсишни жадаллаштириш, тенгсизликни камайтириш ва аҳолининг яшаш шароитларини яхшилаш дастурларини амалга ошириш учун кредитлар ва грантлар тақдим этиш орқали камбағаллик масштабини камайтиришга йўналтирилгандир.

Всемирный банк предоставил 500 млн долларов на модернизацию сельского хозяйства в Узбекистане
11 июля текущего года в формате видеоконференцсвязи состоялась церемония подписания заемного соглашения с Всемирным банком на общую сумму 500 млн долларов США для реализации проекта по модернизации сельского хозяйства в Узбекистане.
С узбекской стороны соглашение было подписано заместителем Премьер-министра - министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым, а со стороны Всемирного банка – региональным директором по Центральной Азии Л.Бурунчук.
В церемонии подписания также приняли участие глава представительства Всемирного банка в Узбекистане М.Мантованелли, министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Ж.Ходжаев и другие представители Банка и профильных ведомств.
Проект будет финансироваться за счет средств Международного банка реконструкции и развития и Международной ассоциации развития в размере 276 млн.долл. и 224 млн.долл., соответственно.
Сельское хозяйство является одной из важнейших отраслей экономики Узбекистана: доля в ВВП – 28%, доля трудоспособного населения, занятого в данном секторе – 27% (3,6 миллионов человек), доля от общего объема экспорта страны – 10%. Данная сфера демонстрирует высокий экономический рост, а также является одним из драйверов роста частного сектора.
С 2017 года изменения в области сельского хозяйства стали важной составляющей широкой программы реформ правительства Узбекистана. Их цель - повышение производительности труда в отрасли, увеличение экспорта сельскохозяйственной продукции, дальнейшая модернизация и диверсификация производства с целью снижения доли хлопка и пшеницы в сельском хозяйстве и увеличения выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью, включая плодоовощную и животноводческую продукцию.
«Реформы в сельском хозяйстве позволят создать большое количество хорошо оплачиваемых рабочих мест в сельской местности, укрепить продовольственную безопасность страны и увеличить экспортные доходы фермеров и агропромышленных предприятий Узбекистана. Правительство тесно сотрудничает со Всемирным банком и другими международными партнерами для достижения этих целей. Новый проект, финансируемый Банком, внесет вклад в дальнейшую трансформацию сельского хозяйства в рыночную и конкурентоспособную отрасль, а также значительно улучшит предоставление государственных услуг нашим сельхозпроизводителям», - отметил С.Умурзаков в ходе церемонии подписания заемных соглашений.
Благодаря проекту фермеры и представители агропромышленных предприятий во всех регионах Узбекистана получат доступ к современным технологиям, техническим консультациям, услугам поддержки различных этапов производства, агрологистики, фитосанитарии, а также к необходимым информационным ресурсам для увеличения продаж. В результате за счет повышения конкурентоспособности и повышения экспортного потенциала местных производителей, расширится их присутствие на внутреннем и международных рынках.
Также благодаря участию в проекте местных коммерческих банков у отечественных производителей появится возможность привлечь долгосрочные кредитные ресурсы, с перспективой их использования для наращивания экспортоориентированных цепочек добавленной стоимости, имея в виду развитие интенсивного садоводства, создание тепличных хозяйств, мощностей по хранению продукции, упаковочных и перерабатывающих мощностей, а также в приобретение энерго- и водосберегающих технологий и сельскохозяйственной техники.
Проект также окажет содействие модернизации сельскохозяйственных научно-исследовательских институтов Узбекистана, проведению прикладных исследований и внедрению передовых разработок в отрасли. Проектные мероприятия будут сфокусированы на вопросах развития семеноводства, управления земельными и водными ресурсами, внедрения агроэкологических климатоустойчивых технологий, ориентированных на конкретные регионы, а также сохранения уникальных генетических материалов растений Узбекистана.
«Всемирный банк рад оказать содействие в реализации Стратегии развития сельского хозяйства в Узбекистане на 2020–2030 гг., направленной на увеличение доли частного сектора и сокращения государственного присутствия в отрасли», – заявил М.Мантованелли. «В этом году, в отличие от других сфер, пострадавших от кризиса в связи с пандемией COVID-19 в Узбекистане, сельское хозяйство должно продемонстрировать рост. Это связанно с устойчивым спросом на продукты питания. Отрасль может стать одним из локомотивов экономического восстановления страны. В это сложное время новый проект поможет тысячам фермерам и представителям агропредприятий повысить производительность и увеличить экспорт своей продукции».
Стоит отметить, что в год «Развития науки, просвещения и цифровой экономики» подписание документов осуществлено с помощью электронной подписи, и это стало первым документом Всемирного банка, подписанным в регионе в подобном формате.
Объемы финансового и технического содействия Всемирного банка значительно возросли с началом реформ в Узбекистане в 2017 г. Сегодня страновая программа по Узбекистану, состоящая из 23 проектов на общую сумму 4,4 млрд долл. США, является её крупнейшей операцией в регионе Европы и Центральной Азии после Турции. Банк оказывает важную поддержку правительству в различных областях, включая экономические реформы, сельское хозяйство, здравоохранение, образование, водоснабжение, энергетику, транспорт, социальную защиту, развитие городской и сельской инфраструктуры, а также в реализации антикризисной программы по смягчению последствий пандемии коронавируса для системы здравоохранения, экономики и благополучия населения.
Справочно: Международный банк реконструкции и развития (МБРР) является основным кредитным учреждением Всемирного банка и одновременно – организацией глобального развития, принадлежащей 189 странам-членам. Являясь крупнейшим банком развития в мире, МБРР поддерживает миссию Группы Всемирного банка, предоставляя займы, гарантии, продукты управления рисками и консультационные услуги. Помимо этого, МБРР осуществляет координацию мер реагирования на региональные и глобальные проблемы.
Международная ассоциация развития (МАР) – организация в составе Всемирного банка, учрежденная в 1960 году, деятельность которой направлена на сокращение масштабов бедности посредством предоставления займов и грантов для реализации программ ускорения экономического роста, сокращения неравенства и улучшения условий жизни населения.