COVID-19 пандемиясининг салбий оқибатларини бартараф этиш учун кичик тадбиркорлик фаолияти ва ўзини ўзи банд қилиш ташаббусларини қўллаб-қувватлаш
2020-07-07 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури билан ҳамкорликда «Ўзбекистонда ёшлар бандлигига кўмаклашиш» қўшма лойиҳаси доирасида аҳолининг ижтимоий кўмакка муҳтож қатламларининг тадбиркорлик ва меҳнат ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида танлов эълон қилади.
Танлов мақсади COVID-19 пандемияси шароитида аҳолининг ижтимоий кўмакка муҳтож қатламларининг, хусусан, аёллар ва ёшларнинг иш билан таъминланиши ва уларнинг даромад манбаларини ошириш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган.
Танловда Андижон, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Сурхондарё ва Наманган вилоятларида кичик тадбиркорлик ёки ўзи ўзини банд қилиш йўналишида меҳнат фаолиятини бошламоқчи ёки кенгайтирмоқчи бўлган жисмоний шахслар, юридик шахс ташкил этган ёки ташкил этмаган ҳолдаги якка тартибдаги тадбиркорлар ва оилавий корхоналар иштирок этишлари мумкин.
Танлов ғолибларига биргаликда молиялаштириш шарти билан ускуна, жиҳоз, мебел, тикув машина, асбоб, техникалар ҳамда маслаҳат, амалий машғулот, семинар, маҳорат дарслари, ўқув қўлланма ва бошқа услубий, техникавий ёрдамлар кўрсатилади.
Бенефициардан ташаббусларни амалга оширишда моддий қиймат, шахсий меҳнат, кўчмас мулк, кичик ускуналар, транспорт воситалари, хом ашё ва бошқалардан иборат ҳисса қўшиш талаб қилинади.
Танлов натижаларига кўра ҳар вилоятдан саралаш комиссияси томонидан танлаб олинган 5 та лойиҳага 3 мингдан 5 минггача АҚШ доллари қийматига тенг техникавий ёрдам кўрсатилади.
Танловда иштирок этиш истагида бўлганлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг юқорида келтирилган мақсадли вилоятларда жойлашган ҳудудий бошқармалари орқали ариза топширишлари мумкин.
Энг истиқболли тадбиркорлик ёки ўзи ўзини банд қилиш меҳнат ташаббусларини аниқлашда:
1) аёллар ва ёшлар учун кўпроқ иш ўринлари яратилиши;
2) аёллар ёки ёшлар, ҳудудлардаги касб-ҳунар ўқув марказлари битирувчининг ташаббуслари;
3) бошқа минтақаларда тарқалиш ва оммалашиш салоҳиятига эга лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилади.
Аризалар 2020 йилнинг 31 июль кунигача қабул қилинади.
Натижалар 2020 йилнинг 22 августида эълон қилинади.
Эслатма!
Асосий фаолияти чакана савдо, кўчмас мулкни ижарага бериш ва тугатиш ҳолатида бўлган корхоналардан аризалар кўриб чиқилмайди.
Техникавий ёрдам Россия Федерацияси ҳукумати томонидан молиялаштирилаётган «Ўзбекистонда ёшлар бандлигига кўмаклашиш» қўшма лойиҳаси маблағлари ва Япония ҳукуматининг молиявий кўмаги ҳисобидан амалга оширилмоқда.
Қўшимча маълумот учун: +998 93 397-75-99 Беҳзод Умаров – «Ўзбекистонда ёшлар бандлигига кўмаклашиш» қўшма лойиҳасининг Жамоатчилик билан алоқалар мутахассиси

Поддержка в реализации малых предпринимательских и индивидуальных трудовых инициатив населения для преодоления негативных последствий пандемии COVID-19
2020-07-07 | Общество
Программа Развития ООН в Узбекистане совместно с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан объявляет конкурс на поддержку предпринимательских и индивидуальных трудовых инициатив уязвимых слоёв населения в рамках совместного проекта «Содействие занятости молодежи в Узбекистане».
Целью конкурса является расширение возможностей трудоустройства и заработка для уязвимых слоев населения, в особенности для женщин и молодёжи, в условиях пандемии COVID-19.
В конкурсном отборе могут принять участие физические лица, индивидуальные предприниматели, семейные предприятия с образованием и без образования юридического лица, желающие начать или расширить малую предпринимательскую или индивидуальную трудовую деятельность в Андижанской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Сурхандарьинской и Наманганской областях.
Победителям конкурса будет предоставлено техническое содействие в виде оборудования, оргтехники, мебели, швейных машин, инструментов, техники и т.п., и методическая помощь в виде консультации, производственной практики, обучения, мастер-классов и т.п. на условиях со-финансирования бенефициара/заявителя.
От бенефициаров требуется внесение вклада в виде материальных ценностей, собственного труда, недвижимого имущества, мелкого оборудования, транспортного средства, сырья и т.д. при реализации инициативы.
По результатам конкурсного отбора 5 проектов в каждом регионе, отобранные оценочной комиссией, получат техническое содействие в эквивалентное сумме от 3 до 5 тыс. долларов США.
Желающие участвовать в конкурсе могут подать заявку через территориальные управления МЗТО в вышеупомянутых целевых регионах.
При оценке заявки и определении наиболее перспективных предпринимательских или индивидуальных трудовых инициатив приоритет отдается проектам: 1) создающим больше рабочих мест для женщин и молодежи; 2) инициированным женщинами или молодёжью, выпускниками Центров профессионального обучения в регионах; 3) имеющим потенциал распространения и тиражирования в других регионах.
Заявки будут приниматься до 31 июля 2020 года.
Объявление результатов до 22.08.2020
Заявки, основным видом деятельности которых являются розничная торговля, предоставление недвижимости в аренду и находящиеся на стадии ликвидации рассматриваться не будут.
Предоставление технического содействия осуществляется при финансовой поддержке Японского правительства, а также за счет средств совместного проекта «Содействие занятости молодежи в Узбекистане», финансируемого Российским правительством.
Для получения дополнительной информации: +998 93 397-75-99, Бехзод Умаров – Специалист по связям с общественностью совместного проекта “Содействие занятости молодежи в Узбекистане”