2020 йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Украинанинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Николай Дорошенкони қабул қилди.
Вазир ишонч ёрлиқлари нусхаларини қабул қилар экан, Элчини ушбу лавозимга тайинлангани билан табриклади ва унга Ўзбекистон ва Украина ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги фаолиятига муваффақият тилади.
Учрашувда турли соҳалардаги Ўзбекистон-Украина ҳамкорлигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, туризм, таълим, тиббиёт ва бошқа соҳалардаги муносабатларни ривожлантиришга алоҳида урғу берилди.
Қўшма тадбирларни, жумладан ҳар томонлама ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Украина Ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги мажлисини ўтказиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Суҳбат чоғида коронавирус пандемияси икки томонлама савдо айланмаси кўрсаткичларига салбий таъсир кўрсатаётгани қайд этилди. Шу нуқтайи назардан Ўзбекистон ва Украина ишбилармон доиралари, савдо-саноат палаталари ва ҳудудлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ривожлантиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги тасдиқланди.
Томонлар қўшма илмий лойиҳаларни амалга оширишга, фан, техника ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга тайёр эканликларини маълум қилдилар.

Abdulaziz Kamilov meets with the Ambassador of Ukraine
On July 1, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine Mykola Doroshenko, Uzbekistan MFA reports.
Accepting copies of his credentials, the Minister congratulated the Ambassador on taking office and wished him success in strengthening mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Ukraine.
At the meeting, current issues of Uzbekistan – Ukraine interaction in various fields were discussed. Particular attention was paid to development of cooperation in trade-economic, cultural-humanitarian, tourism, educational, medical and other spheres.
The proposals on conducting joint activities, including the next meeting of Uzbekistan – Ukraine Intergovernmental Commission on comprehensive cooperation, were considered.
During the conversation, it was noted that the coronavirus pandemic negatively affects the bilateral trade. In this context, the parties confirmed their interest in enhancing direct contacts between businesspeople, chambers of commerce and industry and the regions of Uzbekistan and Ukraine.
The parties expressed their readiness to implement joint scientific projects, intensify cooperation in science, technology and innovation.